Aplikacione

Qeveria e Flanders kërkon të detyrojë TikTok-un dhe YouTube-in të ndajnë të ardhurat


Videot virale së shpejti mund të ndihmojnë në financimin e televizionit belg, me qeverinë e rajonit belg Flanders në prag të miratimit të ligjeve për të detyruar platformat TikTok dhe YouTube të ndajnë të ardhurat me prodhuesit e televizionit vendas.

“Në aspektin politik, është e rëndësishme në shërbimet audiovizive dhe mediatike që kompanitë të kenë detyrime për të investuar në përmbajtjen televizive lokale”, ka thënë për The Guardian ministri i Medias, Benjamin Dalle.

Belgjika tashmë merr një shkurtim të të ardhurave të gjeneruara nga Netflix, Disney dhe shërbime të tjera transmetimi.

Por Dalle ka bërë me dije se TikTok dhe YouTube ishin aq të njohura sa ishte e rëndësishme që edhe ata të paguanin.

“Ajo që ne po bëjmë tani në Flanders është të bëjmë gjithashtu platforma për ndarjen e videove si YouTube, si TikTok, si Meta të paguajnë për përmbajtje të prodhuar në vend, dhe ne po modifikojmë legjislacionin flamand për ta bërë këtë”, ka thënë ministri.

Ndërkohë, ai ka dalluar se ndërkombëtarisht, kjo është hera e parë që ndodh.

Firmat e mëdha të teknologjisë kanë ngritur tashmë shqetësime për këtë lëvizje dhe ambasadori i SHBA-ve në Bruksel i ka shkruar qeverisë për zhvillimin.

“Ne kemi marrë disa letra nga këto kompani sepse është një precedent, i pari në botë”, ka shtuar Dalle.

Megjithatë, ligjet e propozuara do të shkojnë në votim brenda disa javëve të ardhshme.

Dhe, nëse miratohen, do të nënkuptojnë më shumë para për një sektor të lulëzuar që ka prodhuar kohët e fundit drama të tilla si Knokke Off dhe Rough Diamonds.

Hidden Assets, një bashkëprodhim i porositur nga Screen Ireland dhe Screen Flanders me aktore Angeline Ball dhe i vendosur në Limerick dhe Antwerp, do të jetë i njohur për shumë njerëz në Mbretëri të Bashkuar dhe Irlandë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore