Lajme

Qentë mund të kujtojnë se ku e fshehin ushqimin njerëzit, thotë studimi


Qentë dhe ujqërit duket se kujtojnë se ku fshehin ushqimin njerëzit, duke sugjeruar se ata janë të aftë për një formë të të mësuarit social të njohur si memorie hapësinore vëzhguese, sipas shkencëtarëve.

Kujtesa hapësinore vëzhguese është një aftësi që përfshin aftësinë për të kujtuar dhe hartuar mendërisht paraqitjen e një mjedisi ose skene duke e vëzhguar thjesht atë.

Ai i lejon individët të ruajnë dhe më vonë të kujtojnë informacionin rreth renditjes së objekteve, pikave referuese ose vendndodhjeve në rrethinën e tyre.

Përveç njerëzve, zogjtë, kafshët ujore si delfinët dhe luanët e detit dhe insektet si bletët dihet se posedojnë shkallë të ndryshme të kujtesës hapësinore vëzhguese.

Hulumtimet e mëparshme kanë sugjeruar se ujqërit dhe qentë – të cilët u larguan nga ujqërit rreth 40 mijë vjet më parë – mund të kenë memorie hapësinore vëzhguese, por nuk dihet shumë për aftësitë e tyre.

Për studimin, të botuar në revistën Plos One, studiuesit në Austri kryen eksperimente me nëntë ujqër dhe tetë qen të përzier në Qendrën Shkencore Wolf në Ernsbrunn, Austri.

Çdo kafshë u testua në aftësinë për të gjetur katër, gjashtë ose tetë depo të fshehura ushqimi.

Në disa raste, qentë dhe ujqërit vëzhguan njeriun që fshihte ushqimin, në disa të tjera, ata duhej të gjenin arkivën që ishte fshehur tashmë.

Pesë depozitat e para të ushqimit u gjetën më shpejt nga qentë dhe ujqit kur panë ushqimin teksa fshihej, në krahasim me ata që nuk panë se ku ishte fshehur ushqimi.

Kjo sugjeron që kafshët nuk përdorën vetëm aromën për të gjetur ushqimin, thanë studiuesit, duke ofruar mbështetje të mëtejshme për hipotezën se si ujqërit ashtu edhe qentë janë të aftë për memorie hapësinore vëzhguese.

Marrë dhe përshtatur nga “The Independent” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore