Lajme

Putini parashtron kushtet e tij për armëpushim në Ukrainë


Vladimir Putin ka thënë se Ukrainës do t’i duhet të tërheqë trupat nga territoret që Rusia pretendon se i ka aneksuar përpara se të fillojë një armëpushim – një propozim që Presidenti i Ukrainës e quajti një “ultimatum” të ngjashëm me Hitlerin.

Volodymyr Zelensky ka thënë prej kohësh se Ukraina nuk do të negociojë me Moskën, derisa forcat ruse të largohen nga i gjithë territori ukrainas, përfshirë Krimenë.

Presidenti rus tha gjithashtu se Ukraina do të duhet të heqë dorë nga bashkimi me NATO-n përpara se të fillojnë bisedimet e paqes.

Deklarata e Putinit, që përcakton kushtet e tij të armëpushimit, vjen ndërsa liderët nga 90 vende përgatiten të takohen në Zvicër të shtunën për të diskutuar rrugët drejt paqes në Ukrainë – një samit në të cilin Rusia nuk është ftuar.

Duke folur në një takim të ambasadorëve rusë në Moskë të premten, Putin i bëri thirrje qeverisë ukrainase të tërhiqet nga katër rajone pjesërisht të pushtuara nga Rusia – Donetsk, Luhansk, Kherson dhe Zaporizhzhia.

Ai tha gjithashtu se Ukraina do të duhet të heqë dorë zyrtarisht në përpjekjet e saj për t’u bashkuar me aleancën ushtarake të NATO-s në mënyrë që përparimi rus të ndalet.

Putin tha: “Sapo Kievi të deklarojë se është gati për një vendim të tillë… një urdhër për të pushuar zjarrin dhe për të filluar negociatat do të vijë menjëherë nga ana jonë, fjalë për fjalë në të njëjtën minutë.”

Këshilltari presidencial ukrainas, Mykhailo Podolyak, e quajti propozimin një “mashtrim të plotë” dhe “fyes për sensin e përbashkët”.

Më vonë të premten, presidenti Zelensky i tha televizionit italian Sky TG24: “Këto mesazhe janë mesazhe ultimatum. Është e njëjta gjë që bëri Hitleri, kur tha ‘më jep një pjesë të Çekosllovakisë dhe do të përfundojë këtu”.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes, Lloyd Austin, hodhi poshtë gjithashtu kërkesat ruse, duke thënë: “Putini ka pushtuar ilegalisht territorin sovran të Ukrainës.

“Ai nuk është në asnjë pozicion për t’i diktuar Ukrainës se çfarë duhet të bëjnë për të sjellë një paqe.”

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se propozimi i Putinit “nuk ishte bërë me mirëbesim”.

Analistja ruse Tatiana Stanovaya tha se plani i Putinit është një grup kërkesash “maksimaliste” që nuk ofrojnë lëshime, të përcaktuara për të zhvlerësuar konferencën e paqes përpara fillimit të saj.

Zelensky do të marrë pjesë në samitin e së shtunës pranë liqenit të Lucernit, ku ai do të shpresojë të tregojë se gëzon ende mbështetje të gjerë ndërkombëtare.

Qeveria zvicerane ka thënë se qëllimi i samitit është “të sigurojë një forum ku liderët botërorë diskutojnë rrugët drejt një paqeje të drejtë dhe të qëndrueshme në Ukrainë, bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe Kartën e OKB-së”.

Të pranishmit e tjerë do të përfshijnë nënpresidenten e SHBA-ve, Kamala Harris, presidentin francez, Emmanuel Macron, kancelari gjerman, Olaf Scholz, kryeministrja italiane Giorgia Meloni dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Rusia nuk ishte e ftuar dhe Kina ka thënë se nuk do të marrë pjesë pa praninë e Rusisë.

Samiti i paqes vjen pasi udhëheqësit e G7 ranë dakord të përdorin interesin nga asetet e ngrira ruse për të ndihmuar Ukrainën të luftojë forcat pushtuese ruse.

Asete me vlerë rreth 325 miliardë dollarë (256 miliardë £) u ngrinë nga vendet e G7, së bashku me BE-në, pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022. Pasuria e aseteve po gjeneron rreth 3 miliardë dollarë në vit interes.

Sipas planit të G7, ato 3 miliardë dollarë do të përdoren për të shlyer interesin vjetor të një kredie prej 50 miliardë dollarësh për ukrainasit, të marra në tregjet ndërkombëtare.

Paratë nuk pritet të arrijnë deri në fund të vitit, por shihen si një zgjidhje afatgjatë për të mbështetur përpjekjet e luftës dhe ekonominë e Ukrainës.

Në margjinat e samitit të G7, SHBA dhe Ukraina nënshkruan gjithashtu një marrëveshje dypalëshe sigurie 10-vjeçare, e cilësuar nga Kievi si “historike”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore