Lajme

Putin thotë se kundërsulmi ukrainas po dështon


Presidenti rus, Vladimir Putin, pretendon se kundërsulmi i Ukrainës ka qenë i pasuksesshëm, me ushtrinë e saj duke pësuar humbje të mëdha.

Gjatë fjalës së tij në një takim të korrespondentëve të luftës, ai tha se humbjet e Kievit po i afroheshin një niveli “katastrofik”.

Kjo nuk është verifikuar dhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka mohuar se kundërofensiva po dështon.

“Ka lëvizje përpara,” tha ai në fjalimin e tij video gjatë natës së mëparshme.

Ai falënderoi trupat ukrainase për “çdo hap dhe çdo metër të tokës ukrainase që po çlirohet nga e keqja ruse”.

Këtë e bëri jehonë Valery Zaluzhny, komandanti i përgjithshëm i forcave të armatosura të vendit, i cili shkroi në Telegram se kishte “disa suksese, ne po zbatojmë planet tona, po ecim përpara”.

Kundërofensiva e Kievit është në fazat e saj të hershme dhe përfitime modeste janë arritur në rajonet lindore të Donetskut dhe Zaporizhzhia juglindore. Zelensky ka pretenduar gjithashtu përparime në Bakhmut.

Por situata nuk është aq e qartë se sa pretendimet triumfuese të çlirimit që erdhën nga Kievi në fillim të kësaj jave.

Të martën, BBC-së iu dha akses në disa nga vendbanimet e para në Donetsk lindor, ku tani po valëvitet flamuri ukrainas. Shumë prej tyre janë të braktisur dhe në disa zona forcat ruse po zmbrapsen.

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se ndërsa ishte ende “ditë të hershme”, po bëhej përparim në zmbrapsjen e trupave ruse.

“Ajo që ne dimë është se sa më shumë tokë që ukrainasit të jenë në gjendje të çlirojnë, aq më të fortë do të jenë në tryezën e negociatave,” i tha ai presidentit amerikan Joe Biden në një takim në Shtëpinë e Bardhë.

Pa dhënë prova, Putin tha se ukrainasit kishin humbur mbi 160 tanke ndërsa Rusia kishte humbur 54. Ai sugjeroi gjithashtu se humbjet e trupave të Ukrainës ishin dhjetë herë më të mëdha se ato të Rusisë – duke këmbëngulur se Kievi nuk kishte pasur sukses “në asnjë nga sektorët”.

Komentet e tij u hodhën poshtë nga një zyrtar amerikan, i cili në mënyrë anonime i tha agjencisë së lajmeve Associated Press se ato nuk ishin “të sakta” dhe paralajmëroi që të mos merren seriozisht vlerësimet publike të Moskës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore