Lajme

Putin shpall fitoren për mbrojtjen e Kazakistanit


Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e ka quajtur ndërhyrjen ruse në Almaty të Kazakistanit pas trazirave në qytetin më të madh të ish-republikës sovjetike, një triumf të forcave ruse, të cilat mbrojtën institucionet nga pretestues, të cilët përshkruhen si “terroristë të mbështetur nga jashtë”.

Almaty është kthyer në një gjendje më normale – nëse mund të quhet e tillë – pas thuajse një jave përleshjes mes autoriteteve dhe demonstruesve.

Numri i fataliteteve – të paktën zyrtarisht – ka shkuar në 164.

Vetë ngjarja sakaq, është shtjelluar si një ndër kryengritjet më të mëdha në historinë kazake të tre dekadave demokraci.

Pastrimi i metropolit ka nisur me hyrjen e javës së dytë të janarit në Almaty. Shumica e dyqaneve janë rihapur.

Autoveturat e shkrumbuara rrugëve po pastrohen.

Transporti publik dhe qarkullimi rrugor i janë rikthyer normalitetit, teksa shërbimi i internetit, pas një shuarje prej një jave, u rikthye në linjë.

Forcat e sigurisë në rrugët e sheshet kryesore nuk mungojnë. Po ashtu, edhe postblloqet për kontrolle rutine.

Trupat ruse nga Putin, u dërguan në Kazakistan një ditë pas revoltës së madhe. Qëllimi i tyre kryesor, u citua të ishte “mbrojtja e institucioneve kyçe në vend”.

Bashkia e Almatyt gjithsesi, nuk i shpëtoi dot shkatërrimit e flakëve.

Mirëpo, teksa Putini thërret për fitore, në Moskë ka shumë të pakënaqur për sa i përket veprimit të tij ushtarak. Në një kohë kur Kremlini dhe Kyevi janë në një përballje të hapur dhe politika e bisedimeve mes dy vendeve dhe NATO-s vijon, nuk u fsheh shqetësimi për dërgimin e trupave drejt ish-republikës sovjetike.

Mirëpo, në një akt zakoni të vjetër, regjimi i Putinit vendosi që demonstruesit rusë, t’i burgosë.

Me një politikë të jashtme në fushëbetejën e diplomacisë evropiane, në skenarin ish-sovjetik, kreu i Kremlinit nuk ngurroi gjithsesi të shpallte “fitoren” në terrenin kazak.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore