Lajme

Putin në vizitë në Kherson e Lugansk, Zelensky në Avdiivka


Vladimir Putin vizitoi ditë e djeshme, bazën ushtarake “Dnepr” në rajonin Kherson, ku u takua me drejtuesit e trupave ruse të angazhuar në front, dhe më pas shkoi edhe në Lugansk.

Megjithatë, vizitat nuk e ndaluan Moskën të sulmonte një treg pikërisht në qendër të Khersonit, duke shkaktuar një të vdekur dhe gjashtë të plagosur.

Volodymyr Zelensky u përgjigj duke shkuar në Avdiivka, një pikë e nxehtë në frontin lindor, ku tha se ishte “i nderuar që ishte pranë heronjve ukrainas”.

Në pamje të parë do të ishte e natyrshme të barazoheshin dy vizitat në front, të bëra me një distancë prej disa orësh respektivisht nga Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky.

Nëse nuk do të ishte për faktin që ata shkuan në vende të kundërta, por jo spekulare në fushat e betejës, do të ishte logjike që kjo ngjarje të paraqitej si mishërim i sfidës mes Rusisë dhe Ukrainës 14 muaj pas luftës.

Por realiteti shfaqet më kompleks, pikërisht për faktin se në këtë pikë pozicionet e të dyve nuk janë aspak spekulare.

E thënë shumë thjesht: Putin është në mbrojtje sot, ndërsa Zelensky është gati të kundërsulmojë.

Presidenti rus synonte të fitonte që në fillim, më 24 shkurt 2022, me planin për të eliminuar kundërshtarin përmes forcës brutale ushtarake.

Qëllimi ishte të fitonte gjithçka brenda pak javësh, por sot e gjen veten që duhet të mbrojë pushtimet e tij: ofensiva e tij dimërore është zhytur në llumin e shkrirjes së pranverës, trupat e tij po bëjnë një betejë të përgjakshme në Bakhmut të cilën, edhe nëse e fitojnë. duke përparuar nëpër rrënojat e lagjeve të fundit perëndimore, do të ndryshonte shumë pak ekuilibrin ushtarak.

Kështu, vizita e tij të hënën në zonën lindore të Khersonit dhe më pas në Lugansk i ngjan shumë asaj nate që ai bëri një muaj më parë midis rrënojave të dëshpëruara të Mariupol-it, ku ende punimet kozmetike për rindërtimin e godinave në qendër nuk mund të fshehin shkatërrimin nga bombat ruse.

Realiteti i zymtë mbetet se Putini ka shkuar për të siguruar ushtarët dhe komandantët përballë perspektivës së largët se tanket e modelit më të fundit të NATO-s, të kombinuara me artilerinë, mortajat dhe dronët më të mirë të prodhuar nga kompanitë perëndimore, mund të mposhtin ushtrinë e tij.

Nuk është rastësi që Kherson është porta e Krimesë: vitin e kaluar ukrainasit nuk e kishin mbrojtur atë, sepse u detyruan të ndërtonin një pengesë për të parandaluar ardhjen e kolonave të armikut nga Bjellorusia në Kiev.

Por sot situata duket ndryshe: që nga nëntori rusët kanë gërmuar llogore, duke ngritur bunkerë dhe duke minuar fusha.

Dhe e njëjta gjë po ndodh në Lugansk.

Një vit më parë ai u pa si platforma e lëshimit për trupat ruse, të cilat supozohej të bashkoheshin me ato që vinin nga Kharkiv dhe për këtë arsye të mund të depërtonin në qendër të vendit drejt Dnipros.

Por ka qenë që nga ripushtimi ukrainas i Izyum dhe Lyman në shtator që rusët janë strehuar edhe këtu për shkak të kundërsulmit të madh të armikut.

Ky është kuptimi i vizitës së djeshme të Zelensky-t në Avdiivka.

Qyteti është një pjesë integrale e sistemit të mbrojtjes ukrainase të ndërtuar në vitin 2014 për të ndaluar luftën guerile pro-ruse.

Një muaj e gjysmë më parë, të lodhur nga sfida për Bakhmutin, komandat e Moskës u përpoqën ta pushtonin atë me bombardime të forta.

Megjithatë, rezultatet ishin më pak se të pakta. Dhe dje mesazhi i presidentit për ushtarët e tij ishte i qartë: duroni edhe pak, na jepni kohë të organizojmë ofensivën, së shpejti do të shkojmë nga Avdiivka për të çliruar të gjithë Donbasin.

Për Putin rreziqet e mundshme të sigurisë bën të anulohet marshimin e të ashtuquajturit Regjimenti i Pavdekshëm më 9 maj në Moskë, gjatë të cilit pasardhësit e luftëtarëve që morën pjesë në luftën kundër nazistëve parakalojnë duke mbajtur fotografi të të afërmve të tyre.

Pa paradën, Putin, që kërkon të festojë atë datë – ose para konferencës për shtyp në qershor – do një fitore të menjëhershme në Bakhmut, sipas ekspertëve të institutit amerikan “Isw”.

Dhe për ta bërë këtë, ai mund t’i drejtohet kreut të milicisë private Wagner, Yevgeny Prigozhin, sipas raportit amerikan.

Ajo që duket e qartë, të paktën për zyrtarët britanikë në ministrorin e G7 të mbajtur në Tokio, është se Putini do të përdorë “të gjitha mjetet që i kanë mbetur”, duke përfshirë kërcënimet bërthamore dhe sulmet kibernetike, në përgjigje të kundërofensive të planifikuar të Ukrainës.

Kështu tensioni diplomatik mbetet i lartë, me NATO-n që akuzon Rusinë se është “kërcënimi më i madh për sigurinë” e Aleancës dhe Punëve të Jashtme të G7.

Në frontin diplomatik, presidenti francez Emmanuel Macron thuhet se ka udhëzuar këshilltarin e tij për politikën e jashtme, Emmanuel Bonne, të punojë me diplomatin e lartë kinez Wang Yi për të krijuar një plan që mund të përdoret si bazë për negociatat e ardhshme midis Moskës dhe Kievit që në këtë verë.

Ndërkohë, arrin një kthesë në çështjen e importimit të grurit ukrainas në Evropë.

Një marrëveshje midis Varshavës dhe Kievit për tranzitin e produkteve bujqësore të Ukrainës në Poloni mbërriti në mbrëmjen e ditës së martë.

Tranziti ishte pezulluar që nga e shtuna pasi rezervat e grurit u grumbulluan në Poloni, duke shkaktuar rënien e çmimeve lokale, duke çuar në protesta nga fermerët dhe në dorëheqje të ish-ministrit polak të Bujqësisë.

“Ne kemi arritur të vendosim mekanizma që do të sigurojnë që mallrat të kalojnë nëpër Poloni, por që të mos mbetet asnjë ton drith në vend”, shpjegoi ministri i ri polak i Bujqësisë, Robert Telus.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore