Lajme

Putin do t’i drejtohet Kombit, ndërsa Rusia përgatitet për protestat e Navalny-t


Presidenti Vladimir Putin do të mbajë fjalimin e tij vjetor, drejtuar Kombit të mërkurën e 21 prillit.

Ndërkohë, opozita ka planifikuar të shfaqë forcat e saj në të gjithë vendin, duke kërkuar lirimin e kritikut të burgosur të Kremlinit, Alexey Navalny.

Autoritetet kanë kërcënuar me kundërpërgjigje ndaj protestave të sanksionuara, e para e thirrur nga opozita që kur Navalny u dënua me dy vite e gjysmë burg në shkurt.

Policia mblodhi aktivistët kryesorë në disa qytete ruse, sipas grupit të monitorimit OVD-Info. Masa u mor përpara tubimeve, të planifikuara të fillojnë, ndërkohë që Putini nis fjalimin e tij në mesditë në Moskë.

Putini ka një popullaritet të madh, ndërsa Kremlini po përpiqet për të diskredituar dhe presionuar opozitën, duke zbutur apelin e Navalny-t.

Sipas sondazheve, gati gjysma e rusëve thonë se ai u burgos me të drejtë.

Taktikat e ashpra rrezikojnë të tjetërsojnë edhe më shumë të rinjtë rusë, demografia që ka më shumë të ngjarë të mbështesë lëvizjen anti-Putin, sipas sondazheve.

“Autoritetet, me miratimin e shumicës midis brezave të vjetër, preferojnë të veprojnë me anë të kërcënimeve dhe ndëshkimeve”, shkroi këtë javë Denis Volkov, një analist në anketuesin e pavarur të Qendrës Levada.

“Kjo do të thotë që ka shumë të ngjarë se së shpejti mund të shohim protesta të reja të mbështetura nga të rinj rusë”.

Kampi i Navalny-t thirri protestën, pasi paralajmëroi se ai ishte afër vdekjes në burg pas tri javësh në grevë urie që ai filloi të kërkonte asistencë nga mjekët e jashtëm.

Të hënën e 19 prillit autoritetet njoftuan se do ta transferonin atë në një spital burgu.

Më shumë se 465 mijë njerëz janë zotuar në mënyrë anonime për të marrë pjesë në demonstrata, që bëjnë thirrje për lirimin e tij, të cilat janë planifikuar për në orën 19:00, koha lokale në të gjitha zonat kohore të Rusisë.

SHBA-Rusi

SHBA-të dhe Bashkimi Evropian kanë paralajmëruar përpara fjalës së Putinit se Rusia do të konsiderohet përgjegjëse nëse Navalny vdes. Presidenti ka përdorur postin në të kaluarën për të mburrur me fuqinë ushtarake të Rusisë dhe për të dhënë një pamje rozë të arritjeve të brendshme të vendit, megjithëse të ardhurat kanë ngecur për gati një dekadë.

Vitin e kaluar, Putini njoftoi planet për të ndryshuar Kushtetutën, duke e lejuar atë të qëndrojë president deri në 2036, në një lëvizje që çoi në masa të reja, për të rritur kontrollin e shtetit mbi popullsinë.

Ligjvënësit, në dhomën e sipërme të parlamentit të Rusisë, do të takohen të premten për të filluar zbatimin e masave të njoftuara në fjalimin e presidentit, të cilat do të kenë “rëndësi të veçantë” këtë vit, tha kryetarja Valentina Matviyenko për shërbimin shtetëror të lajmeve Tass më 6 prill.

Adresimi vjen mes përkeqësimit të kohëve të fundit në marrëdhëniet me Perëndimin, për të cilat Kremlini ka thënë se janë në një minimum historik.

SHBA-të dhe BE-ja kanë shprehur alarmin për ndërtimin ushtarak të Rusisë në kufirin e saj me Ukrainën, ndërsa Uashingtoni lëshoi ​​një raund të ri sanksionesh këtë muaj, që synojnë borxhin sovran mbi akuzat e piraterisë dhe përzierjes së zgjedhjeve që Kremlini mohon.

Këtë javë, Rusia gjithashtu dëboi diplomatët çekë dhe bullgarë në lëvizje të rregullta, pasi spiunuan skandale në të dy vendet që kanë pasur marrëdhënie tradicionalisht të afërta me Moskën.

Përshtatur nga Bloomberg për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore