Vende

Pushime të lira në Evropë? – Tirana në top listën e britanikëve


Ëndërroni të ikni nga Mbretëria e Bashkuar në pranverë? Ndërsa çmimet e pushimeve janë aktualisht të larta, ka ende shumë oferta të lira në dispozicion për turistët britanikë.

Kështu e ka përshkruar gjithë rrethanën gazetarja britanike për turizmin, Esther Marshall, e cila ka shkruar një artikull në të përditshmen britanike Express, ku flet për Tiranën si një ndër vendet më të volitshme për të udhëtuar gjatë majit.

Çfarë shkruan Marshall për “arratinë” britanike drejt Shqipërisë?

Kërkova në Skyscanner për fluturimet më të lira në maj dhe gjeta disa destinacione të pabesueshme evropiane që ofroheshin për nën 50 paundë.

Kini parasysh se këto çmime janë vetëm për fluturim, kështu që pasagjerët mund të kenë nevojë të paguajnë më shumë për zgjedhjen e sediljeve ose bagazhit.

Pra, ku janë destinacionet më të lira për të fluturuar në maj?

Tiranë, Shqipëri

Gjeta fluturime vajtje-ardhje për në Tiranë për vetëm 25 paundë nga Londra, 30 paundë nga Bristol dhe nën 50 paundë nga Birmingham, Edinburg dhe Manchester.

Shqipëria është destinacioni më i nxehtë i këtij viti, i rekomanduar nga Simon Calder, dhe një vend absolut për pushime. Kam qëndruar në Tiranë për vetëm 20 paundë nata verën e kaluar.

Qyteti ka disa muze magjepsës, pije të lira dhe një atmosferë relaksuese, por është gjithashtu e lehtë të arrish plazhet shqiptare nga Tirana. Durrësi është vetëm një gjysmë ore larg nga kryeqyteti.

Temperaturat mund të arrijnë 24 gradë në Tiranë në maj, ndërsa parku i madh i qytetit është vendi i përsosur për një piknik.

Dusseldorf, Gjermani

Gjeta fluturime kthyese për në Dusseldorf për vetëm 27 paundë nga Edinburgu, ndërsa kishte edhe oferta për nën 100 paundë nga Manchester dhe Birmingham.

Qyteti njihet si kryeqyteti i modës i Gjermanisë dhe është gjithashtu një nga qytetet më të gjelbër të vendit me një kopsht botanik dhe një kopsht japonez.

Mrekullohuni me pamjet nga Kulla e Rhine-it ose blini suvenire në tregun Carlsplatz përpara se të merrni një birrë.

Bratislavë, Sllovaki

Gjeta fluturime kthyese për vetëm 28 paundë nga Londra, 34 paundë nga Leeds, 50 paundë nga Manchesteri dhe 61 paundë nga Edinburgu.

Kryeqyteti sllovak ka një qytet mjaft të vjetër dhe çmime buxhetore. Ngjitu në kullën e UFO-ve për pamje të jashtëzakonshme.

Bratislava është gjithashtu rreth një orë nga Vjena me tren duke e bërë atë një vend të përballueshëm për të qëndruar nëse dëshironi të vizitoni disa nga atraksionet e kryeqytetit austriak.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore