Vende

Arratisuni në Shqipëri!


Në vigjilje të nisjes së sezonit veror, Shqipëria është kthyer në kryefjalë të mediave botërore prestigjioze, kur bëhet fjalë për të kaluar “pushime të mira me pak buxhet”.

I fundit është një artikull nga rrjeti “Euronews”, i cili thekson se Shqipëria është destinacioni i duhur për pushime që nuk rëndojnë buxhetin.

Sipas tij, vendi ende nuk e ka lënë gjurmën e tij në shtegun kryesor turistik të Evropës – që është edhe më shumë arsye për t’u vizituar.

E shtrirë përgjatë deteve Adriatik dhe Jon, vija bregdetare e Shqipërisë 450 kilometra është e mbushur me rërë të artë dhe pyje pishe, por shumë pak turistë të huaj.

Dashamirët e plazhit duhet të mendojnë për rivierën shqiptare, ku plazhet e bardha dhe ujërat bruz kanë bërë krahasime me Maldivet.

“Euronews” shkon më tej, ajo ka përgatitur edhe një guidë të vogël për Shqipërinë, të cilën e quan perla e fshehur e Mesdheut.

E shtrirë përgjatë vijës bregdetare të vendit nga Vlora në Ksamil, Riviera Shqiptare ofron gjithçka, nga vendpushimet e gjalla bregdetare deri te limanet e qeta.

Locals Guide to the Albanian Riviera 2023 - Anita Hendrieka

Edhe pse larg nga të pazbuluarit, Dhërmiu është një nga plazhet më të gjata dhe më të njohura të Shqipërisë.

Çadrat me gjethe palme rreshtohen në bregun me shtretër të drejtuara nga deti.

Baret plot gjallëri shesin birrë për vetëm 1,50 euro dhe dhomat buzë plazhit ofrohen nga 30 euro.

Kur keni nevojë për pak kohë, mund të ecni në vetmi në shtigjet malore të zonës ose të shkoni në Kanionin e Gjipesë aty pranë për një ekspeditë.

Nëse kaloni më në jug dhe do të shpërbleheni me Ksamilin, të cilin përdoruesit e mediave sociale e kanë krahasuar me Maldivet e Evropës.

Plazhet si Pema e Thatë janë bërë të famshme në TikTok për kasollet e tyre me rrjeta të varura mbi det, të disponueshme për t’u marrë me qira për vetëm 9 euro në ditë.

Nëse nuk ju pëlqen të bëni banjo dielli, shikoni rrënojat greke dhe romake të Parkut Kombëtar të Butrintit, vetëm pak larg nga bregu.

Në brendësi nga ky oaz i vogël, do të gjeni Syrin Blu, një burim i thellë natyror i quajtur kështu për ngjyrën e tij magjepsëse.

Qyteti bregdetar i Sarandës është vetëm 20 minuta me makinë në veri të Ksamilit me hotele nga 30 euro në natë.

Riviera Shqiptare është ideale për pushime dhe besojini artikullit të “Euronews”, ajo është miqësore me bankën tuaj.

Albanian Riviera Guide - What To Do, Where To Sleep, Eat & More

Nëse dëshironi akomodime të bukura ose të përfitoni nga çmimet e ulëta dhe të shpenzoni sa më pak të jetë e mundur, Shqipëria është për ju.

Me kampingun në fshatin e qetë të Borshit për vetëm 11,50 euro nata dhe resorte luksoze për 40 euro, asnjë nga opsionet nuk do t’ju lërë pa para.

Një vakt në një restorant të lirë në Shqipëri kushton mesatarisht 600 lekë (5,50 euro), sipas Numbeo, ndërsa një vakt me tre pjata për dy në një restorant të nivelit të mesëm kushton rreth 3 mijë e 260 lekë (30 euro).

Si të shkoni në rivierën shqiptare?

Aktualisht, Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës – dy orë me makinë nga Vlora – është porta kryesore për në Shqipëri.

Autobusët nga aeroporti zgjasin rreth tre orë dhe kushtojnë afërsisht 9 euro. Një taksi kushton rreth 90 euro.

Është e mundur të merrni trenin nga Rrogozhina – rreth një orë me makinë nga Tirana – në Vlorë.

Rrjeti i trenave të Shqipërisë do të përmirësohet në vitet e ardhshme me një rrjet hekurudhor të shpejtësisë së lartë në ndërtim.

Vlora është planifikuar të ketë aeroportin e saj në vitin 2024, i cili do të mundësonte qasje të drejtpërdrejtë në Rivierën Shqiptare.

Ju gjithashtu mund të merrni një traget nga Korfuzi në Greqi për në Sarandë në jug të rivierës shqiptare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore