Lajme

Punonjësit publikë japonezë mund të marrin pagat më të larta në 26 vjet


Nëpunësit civilë japonezë mund të shohin rritjen më të madhe të pagave bazë në më shumë se dy dekada, pas rritjeve historike të pagave në sektorin privat të rënë dakord gjatë negociatave të pranverës për pagat.

Lajmi u bë i ditur nga kompania amerikane “Bloomberg”.

Autoriteti Kombëtar i Personelit rekomandoi të hënën që pagat mesatare mujore të nëpunësve publikë të rriteshin me rreth 2.7 për qind në vitin aktual fiskal.

Kjo përfshin një rritje të pagës bazë prej 0.96 për qind, rritja më e madhe e tillë në 26 vjet.

Kryeministri i vendit Fumio Kishida bëri thirrje për rritje të pagave që tejkalon inflacionin dhe punëtorët në disa biznese arritën të siguronin një rritje pagash prej 3.58 për qind gjatë negociatave vjetore të pagave të këtij viti, sipas raportit përfundimtar nga grupi më i madh i sindikatave në vend, Rengo.

Një panel këshillimor i ministrisë së punës ra dakord në fund të korrikut të synonte ngritjen e mesatares kombëtare për pagën minimale me 4.3 për qind në mbi 1 mijë jen (7.05 dollarë) për herë të parë, në atë që do të ishte rritja më e madhe që kur ministria filloi të mbante të dhëna në 1978.

Ky ndryshim, i cili pritet të fillojë nga tetori, do të prekë rreth 20 për qind të fuqisë punëtore, sipas JPMorgan.

Qeveria sugjeroi gjithashtu rishikimin e ligjit për të lejuar më shumë punonjës të marrin tre ditë pushim në javë, jo vetëm ata që kanë nevoja për kujdesin e fëmijëve ose kujdesin infermieror.

Ministria e financave e Japonisë vlerëson se këto rekomandime për pagat e sektorit publik, të zbatueshme për rreth 282 mijë punonjës, mund të rezultojnë në një barrë financiare shtesë prej rreth 172 miliardë jen.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore