Aplikacione

Punonjësit e Google u njoftuan në mëngjes (me email) se ishin pushuar nga puna


Punonjësit e Google u njoftuan herët në mëngjes (me email) se ishin pushuar nga puna – por nëse nuk kontrollonin email-in e tyre përpara se të shkonin në punë, do të kishin një surprizë të vështirë.

Një punonjës i pushuar i Google, një inxhinier softuerësh i cili kërkoi anonimitetin për të folur lirshëm, i tha Insider se ishte dëshmitar i një prej kolegëve të tij që vazhdimisht përpiqej të skanonte ID- në për të hyrë në zyrën e Google në Chelsea, NYC.

Kolegu i tij ishte qartë i hutuar, tha ish-punonjësi tha, ai kaloi pranë recepsionit drejt shkallëve që të çonin në zyrë, ku u prit nga një roje sigurie që e përcolli jashtë.

google nyc

 

12,000 punonjës – 6% e fuqisë punëtore globale të kompanisë – u pushuan nga puna, shkroi CEO i Google Sundar Pichai në një memo për punonjësit.

Një inxhinier softuerësh i pushuar nga puna i tha Insider se pushimi nga puna me email ishte “një shuplakë në fytyrë”. Një punëtore tjetër tha se ajo nuk mund të “kontrollonte duart e saj të dridhura” pasi mësoi se po e lironin.

Pushimet nga puna gjithashtu shkaktuan valë tronditëse në të gjithë kompaninë. Gjatë takimit të tensionuar të Google, punonjësit kërkuan “siguri psikologjike” në punë dhe pyetën menaxhmentin nëse do të ulin bonuset e tyre dhe rritjen e pagave.

Google i bashkohet kompanive të mëdha të teknologjisë si Microsoft dhe Amazon që gjithashtu njoftuan këtë muaj se do të pushonin nga puna mijëra punonjës.

@nicolesdailyvlog

The Google layoffs were not how I expected to start off 2023, but I know it’s only up from here 🥲 #techlayoffs #googlelayoffs #techgirl #corporatelife #techvlog #dayinmylife #techlayoffs2023

♬ Flowers – Miley Cyrus

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore