Lajme

Punëtorët e tunelit në Indi mund të mbeten të bllokuar edhe për pesë ditë të tjera, thotë zyrtari


Zyrtarët indianë kanë paralajmëruar se 41 punëtorë ndërtimi, të cilët kanë mbetur të bllokuar brenda një tuneli të shembur për më shumë se një javë, mund të mbeten të bllokuar edhe për disa ditë të tjera, pasi përpjekjet e ndryshme të shpëtimit kanë dështuar deri më tani.

Frika për shëndetin dhe mirëqenien e punëtorëve vazhdoi të rritej, pasi kishin kaluar pothuajse 200 orë të mbyllur brenda zgavrës së errët të tunelit në shtetin Uttarakhand.

Tuneli rrugor prej tre miljesh, i cili ishte në ndërtim e sipër në shtetin Himalayan, ishte shembur në orët e para të mëngjesit të së dielës së kaluar, pasi një rrëshqitje dheu në zonën malore shkaktoi sasi të mëdha rrënojash dhe mbeturinash për të bllokuar hyrjen.

Zyrtarët kishin thënë më parë se numri i njerëzve të bllokuar brenda ishte 40 punëtorë, por më vonë u rrit në 41.

Megjithëse autoritetet e kishin siguruar publikun se punëtorët do të shpëtoheshin shpejt, operacioni tani ka kaluar në ditën e tetë pasi makineria dhe shpëtimi janë penguar nga rrënojat e rënda dhe terreni i paqëndrueshëm.

Bhaskar Khulbe, pjesë e një ekipi të specializuar nga zyra e kryeministrit, tha se pesë agjenci qeveritare ishin sjellë tani në operacionin e shpëtimit. Megjithatë, ai paralajmëroi të dielën se mund të kalojnë edhe “katër deri në pesë ditë” përpara se të arrihet tek burrat.

Një stërvitje e madhe e specializuar fluturoi nga Delhi, por operacioni u ndal të premten për arsye sigurie pasi u dëgjua një zhurmë e fortë kërcitjeje. Korporata kombëtare e autostradave dhe zhvillimit të infrastrukturës paralajmëroi se ekzistonte një “mundësi e fortë e kolapsit të mëtejshëm”.

Qeveria tha se një “plan i ri me pesë pika” ishte tani në vend, i cili përfshinte shpimin në tunel nga tre drejtime, duke përfshirë vertikalisht dhe horizontalisht nga të dyja anët. Janë ndërtuar gjithashtu rrugë të reja për të sjellë më shumë makineri në vend.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore