Lajme

“Punë e vazhdueshme” për të rivendosur lidhjet Katar-Emiratet e Bashkuara Arabe


Katari dhe Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) do të rivendosin lidhjet diplomatike dhe do të rihapin ambasadat së shpejti, më shumë se dy vjet që kur Emiratet e Bashkuara Arabe, Arabia Saudite, Bahreini dhe Egjipti hoqën bllokadën ndaj Katarit, duke i dhënë fund një përçarje në marrëdhëniet diplomatike që filloi në 2017.

Zyra Ndërkombëtare e Medias të Katarit tha në një deklaratë se “po punohet midis ekipeve të Katarit dhe Emirateve për të rihapur ambasadat përkatëse sa më shpejt të jetë e mundur, data e saktë që do të shpallet pas finalizimit të procesit”.

Agjencia e lajmeve “Reuters” të martën citoi një zyrtar të Emirateve të Bashkuara Arabe të thoshte se “aktivizimi i lidhjeve diplomatike, i cili do të përfshijë rihapjen e ambasadave, është në proces”, ndërsa një zyrtar i Gjirit i paidentifikuar i tha agjencisë se ambasadat pritet të rihapen deri në mes qershorit.

Arabia Saudite dhe Egjipti u bënë të parat nga vendet më parë bllokuese që riemëruan ambasadorët në Katar në vitin 2021, ndërsa Emiratet e Bashkuara Arabe nuk e kishin bërë ende këtë masë. Bahreini njoftoi javën e kaluar se do të rivendoste marrëdhëniet diplomatike.

Zyrtari i Gjirit tha se zyrtarët e Katarit dhe Emirateve kishin rënë dakord për rivendosjen e marrëdhënieve diplomatike në fund të muajit të kaluar dhe se Abu Dhabi e ka informuar Dohën se kush do të ishte i dërguari i saj, por që Katari ende nuk e ka bërë të njëjtën gjë.

Ministria e Jashtme e Katarit ende nuk ka komentuar mbi këtë çështje.

Marrëdhëniet midis Katarit dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë përmirësuar që nga shkurti i vitit të kaluar, kur Emiri i Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani, u takua me sundimtarin e Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan, në periferi të një ngjarjeje në Pekin për herë të parë që nga bllokada.

Të gjitha vendet që kishin vendosur bllokadën kishin rivendosur lidhjet tregtare dhe të udhëtimit me Katarin deri në fillim të vitit 2021, por, në atë kohë, Emiratet e Bashkuara Arabe kishin sugjeruar se rifillimi i marrëdhënieve diplomatike do të zgjaste më shumë.

Rivendosja e lidhjeve vjen mes një stuhie të aktivitetit diplomatik në të gjithë rajonin pasi ish-rivalët po angazhohen në dialog dhe po përmirësojnë marrëdhëniet.

Rivalët kryesorë Irani dhe Arabia Saudite ranë dakord muajin e kaluar që të rivendosin plotësisht lidhjet diplomatike të ndërprera në 2016 brenda dy muajve në një marrëveshje të ndërmjetësuar nga Kina. Ministrat e tyre të jashtëm u takuan në Pekin në fillim të këtij muaji.

Marrëveshja mund të ketë shpejtuar gjithashtu ritmin e negociatave në Jemen, ku Teherani dhe Riadi mbështetën për vite me radhë palët kundërshtare të një lufte të përgjakshme. Arabia Saudite dhe rebelët Houthi të Jemenit kanë mbajtur tani një raund bisedimesh paqeje dhe kanë shkëmbyer qindra të burgosur.

Ndërkohë, disa vende arabe, duke përfshirë Arabinë Saudite, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Egjiptin, kanë lëvizur për t’i dhënë fund një izolimi dhjetëvjeçar të Sirisë së mbështetur nga Teherani, e cila ishte bojkotuar në mes të një lufte civile 12-vjeçare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore