Gatimi

Pulë e pjekur me kos dhe patate


Pulë e pjekur me kos dhe patate

Recetat me mish pule nuk janë asnjëherë të mjaftueshme sepse shumë njerëz e pëlqejnë këtë lloj mishi, dhe gjithçka që gatuhet me të.

Përbërësit:

500 g mish të bardhë pule

1 kg patate

3 lugë vaj

1-2 qepë

4-5 thelpinj hudhër

lugë çaji kripë

piper

gjysmë luge çaji rigon

500 ml kos

3 vezë

3 luge miell

1 piper i kuq

1 domate

Pulë e pjekur me kos dhe patate

Përgatitja:

Pritini patatet dhe perimet në feta të holla dhe mishin në kubikë. Më pas vendosim qepën në një tigan më të thellë të skuqet dhe kur të jetë zier shtojmë pulën.

Shtoni kripë dhe piper dhe shtoni erëza pule nëse keni. Shtoni paprikën në mish dhe skuqeni edhe pak. Pas disa minutash shtoni patatet. Më pas shtojmë erëzën e thatë dhe rigonin dhe e lëmë të skuqet edhe pak. Më pas vendosim gjithçka në një tepsi dhe sipër i vendosim domatet e prera në feta.

Për pjesën  e sipërme të kosit: rrihni vezët, shtoni miellin dhe kosin. Të gjitha këto i bashkojmë mirë, më pas i hedhim kripë dhe piper. Hidhni këtë përzierje mbi pulën.

Ndizni furrën në 220°C dhe mbulojeni enën me petë, më pas vendoseni të piqet. Pas 20 minutash, hiqni letrën dhe lëreni për 10 minuta të tjera. për të pjekur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore