Sport

PSG i ofroi Vinicius-it 40 milionë në sezon, por interesi i tii ishte vetëm Madridi


Paris Saint-Germain e këshilloi Vinicius Junior kundër rinovimit të kontratës së tij me Real Madridin dhe i ofroi atij një marrëveshje prej 40 milionë euro në sezon për t’u bashkuar me klubin e Ligue 1 pasi të skadojë marrëveshja e tij aktuale.

Shifra e lartpërmendur është 12 herë më e lartë se paga e tij aktuale dhe katër herë nga ajo që do të marrë kur të vazhdojë kontratën me Los Blancos.

Presidenti i Real Madridit, Florentino Perez zbuloi në emisionin televiziv spanjoll El Chiringuito se Vinicius kishte marrë disa oferta, por vetëm kishte menduar të qëndronte në gjigantët e La Liga-s.

Një nga këto qasje erdhi nga PSG, të cilët bënë lëvizjen e tyre të parë disa vera më parë, duke kërkuar nënshkrimin e tij që nga nëntori 2021.

Në bisedimet e tyre, PSG i ofroi atij një bonus, si dhe një numër mundësish komerciale në Katar.

Perez dhe drejtori i përgjithshëm Jose Angel Sanchez vlerësuan faktin se ishin të informuar për lëvizjet e PSG-së. Të dy e duan brazilianin për shkak të aftësive, profesionalizmit dhe personalitetit të tij.

PSG u përpoq të bënte më të mirën për të organizuar një takim me Vinicius, por nuk ndodhi kurrë dhe ndeshja e raundit të 16-të e Champions League kundër Los Blancos nuk ndihmoi.

Pavarësisht respektit të tij ndaj klubit dhe mirënjohjes për interesin e PSG-së, Vinicius dukej se ishte i gatshëm të qëndronte në Madrid.

Lidhja e tij me Los Blancos ishte shumë e fortë për t’u prishur dhe kontakti i fundit u bë në mars.

Vinicius u përsëriste gjithmonë agjentëve të tij, edhe kur kishte në rënie të formës, se nuk ishte i gatshëm as të dëgjonte ofertat.

Në derën e tij trokitën edhe Liverpool, Chelsea dhe Manchester United, por të gjithë morën të njëjtën përgjigje negative.

Sikur Real Madridi të kishte bërë një ofertë për vazhdim të kontratës që Vinicius do ta konsideronte si të padrejtë, kërkuesit e mundshëm mund të kishin pasur një shans për të pasur veshin e brazilianit.

Megjithatë, Vinicius ndjeu sikur kontributi i tij për ekipin u vlerësua dhe rinovimi i kontratës pritet të finalizohet pasi të dërgohen dhe shqyrtohen disa dokumente, përpara se të nënshkruhet nga të dy palët.

Real Madrid dëshironte ta lidhë atë në një marrëveshje që do të zgjaste deri në vitin 2028, por ata ranë dakord që kontrata e re potencialisht mund të skadonte në 2026 ose 2027.

Vinicius Jr. – Lojtar i Real Madrid.

Propozimi i agjentit të Vinicius ishte që klienti i tij të merrte 10 milionë euro plus bonuse nëse nënshkruan deri në vitin 2026, ose rreth 12 milionë euro në rast se kontrata e tij zgjatet deri në vitin 2027.

Real Madridi i pranoi të dy propozimet dhe së shpejti do të arrihet një marrëveshje.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore