Aplikacione

Pse vendet po përpiqen të ndalojnë TikTok-un


Në muajt e fundit, ligjvënësit në Shtetet e Bashkuara, Evropë dhe Kanada kanë përshkallëzuar përpjekjet për të kufizuar aksesin në TikTok, aplikacioni masivisht i popullarizuar i videos në formë të shkurtër që është në pronësi të kompanisë kineze ByteDance, duke përmendur kërcënimet e sigurisë.

Shtëpia e Bardhë u tha agjencive federale të hënën se kishin 30 ditë afat për të fshirë aplikacionin nga pajisjet qeveritare.

Kanadaja dhe krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian gjithashtu kohët e fundit e ndaluan aplikacionin nga pajisjet zyrtare.

Një komitet i Dhomës së Përfaqësuesve të mërkurën mbështeti një hap edhe më ekstrem, duke votuar për të avancuar legjislacionin që do të lejonte Presidentin Biden të ndalonte TikTok nga të gjitha pajisjet në mbarë vendin.

Ja pse presioni është rritur mbi TikTok, i cili ka thënë se përdoret nga më shumë se 100 milionë amerikanë.

Pse qeveritë po e ndalojnë TikTok?

Gjithçka vjen deri te Kina.

Ligjvënësit dhe rregullatorët në Perëndim kanë shprehur gjithnjë e më shumë shqetësimin se TikTok dhe kompania e tij mëmë, ByteDance, mund të vendosin të dhëna të ndjeshme të përdoruesit, si informacionet e vendndodhjes, në duart e qeverisë kineze.

Ata kanë vënë në dukje ligjet që lejojnë qeverinë kineze të kërkojë fshehurazi të dhëna nga kompanitë dhe qytetarët kinezë për operacione të mbledhjes së inteligjencës.

Ata janë gjithashtu të shqetësuar se Kina mund të përdorë rekomandimet e përmbajtjes së TikTok për dezinformata.

TikTok i ka mohuar prej kohësh akuza të tilla dhe është përpjekur të distancohet nga ByteDance.

A e ka ndaluar ndonjë shtet TikTok?

India e ndaloi platformën në mesin e vitit 2020, duke i kushtuar ByteDance një nga tregjet e saj më të mëdha, pasi qeveria goditi 59 aplikacione në pronësi kineze, duke pretenduar se ata po transmetonin fshehurazi të dhënat e përdoruesve në serverë jashtë Indisë.

Çfarë po ndodh me ndalimet në Shtetet e Bashkuara?

Që nga nëntori, më shumë se dy duzina shtete e kanë ndaluar TikTok në pajisjet e lëshuara nga qeveria dhe shumë kolegje – si Universiteti i Teksasit në Austin, Universiteti Auburn dhe Universiteti Shtetëror Boise – e kanë bllokuar atë nga rrjetet Wi-Fi të kampusit.

Aplikacioni tashmë është ndaluar për tre vjet në pajisjet e qeverisë amerikane të përdorura nga Ushtria, Trupat Detare, Forcat Ajrore dhe Rojet Bregdetare.

Por ndalimet zakonisht nuk shtrihen në pajisjet personale. Dhe studentët shpesh thjesht kalojnë te të dhënat celulare për të përdorur aplikacionin.

A po përpiqet Kongresi të ndalojë TikTok?

Disa anëtarë do të dëshironin.

Këtë javë, Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve votoi për të miratuar një projekt-ligj që mund t’i japë një presidenti autoritetin për të ndaluar plotësisht platformën.

(Gjykatat ndaluan më parë një përpjekje të administratës Trump për ta bërë këtë.)

Në janar, një senator republikan, Josh Hawley nga Misuri, prezantoi një projekt-ligj për të ndaluar TikTok për të gjithë amerikanët pasi nxiti për një masë, e cila kaloi në dhjetor si pjesë e një pakete shpenzimesh, që ndalonte TikTok në të gjitha pajisjet e lëshuara nga qeveria federale.

Një projekt-ligj i veçantë dypartiak, i prezantuar në dhjetor, kërkoi gjithashtu të ndalonte TikTok dhe të synonte çdo kompani të ngjashme të mediave sociale nga vende si Rusia dhe Irani.

Çfarë po bën administrata Biden?

Ka qenë kryesisht e qetë, megjithëse Shtëpia e Bardhë tregoi një rishikim të vazhdueshëm vetëm këtë javë, në përgjigje të pyetjeve rreth TikTok.

TikTok ka qenë në bisedime konfidenciale shumëvjeçare me panelin e rishikimit të administratës, Komitetin për Investimet e Huaja në Shtetet e Bashkuara, për të adresuar pyetjet në lidhje me marrëdhëniet e TikTok dhe ByteDance me qeverinë kineze dhe trajtimin e të dhënave të përdoruesve.

TikTok ka thënë se nuk ka dëgjuar pothuajse asgjë që nga paraqitja e tij në gusht të një propozimi prej 90 faqesh që detajonte se si planifikonte të operonte në Shtetet e Bashkuara, ndërsa adresonte shqetësimet e sigurisë kombëtare.

A mund të ndalojë qeveria një aplikacion?

Shumica e ndalimeve ekzistuese të TikTok janë zbatuar në qeveri dhe universitete që kanë fuqinë të mbajnë një aplikacion jashtë pajisjeve ose rrjeteve të tyre.

Një ndalim më i gjerë, i imponuar nga qeveria, që i ndalon amerikanët të përdorin një aplikacion që u lejon atyre të ndajnë pikëpamjet dhe artin e tyre, mund të përballet me sfida ligjore në bazë të Amendamentit të Parë, tha Caitlin Chin, një bashkëpunëtore në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare.

Në fund të fundit, një numër i madh amerikanësh, duke përfshirë zyrtarë të zgjedhur dhe organizata të mëdha lajmesh si The New York Times dhe The Washington Post, tani prodhojnë video në TikTok.

“Në qeveritë demokratike, qeveria nuk mund të ndalojë fjalën ose shprehjen e lirë pa baza shumë të forta dhe të përshtatura për ta bërë këtë dhe thjesht nuk është e qartë se ne e kemi ende këtë”, tha Chin.

Cila ka qenë përgjigja e TikTok?

TikTok i është referuar ndalimeve si “teatër politik” dhe ka kritikuar ligjvënësit për përpjekjen për të censuruar amerikanët.

“Mënyra më e shpejtë dhe më e plotë për të adresuar çdo shqetësim të sigurisë kombëtare në lidhje me TikTok është që CFIUS të miratojë marrëveshjen e propozuar për të cilën kemi punuar me ta për gati dy vjet”, tha në një deklaratë Brooke Oberwetter, një zëdhënëse për TikTok.

Më vete, TikTok është përpjekur të fitojë aleatë, duke bërë së fundmi një shtytje jo karakteristike në Washington për t’u takuar me grupe të mendimit me ndikim, grupe të interesit publik dhe ligjvënës për të promovuar planin që i paraqiti qeverisë.

Si ndryshojnë çështjet e privatësisë dhe sigurisë së TikTok nga ato të Instagram, Facebook ose Twitter?

Pronësia kineze duket se është çështja kryesore.

Kritikët e përpjekjeve për ndalimin e platformës kanë theksuar se të gjitha rrjetet e mediave sociale angazhohen në mbledhjen e shfrenuar të të dhënave të përdoruesve të tyre.

Lufta për të Ardhmen, një grup jofitimprurës për të drejtat dixhitale, së fundmi zhvilloi një fushatë #DontBanTikTok me synimin për të ridrejtuar vëmendjen e ligjvënësve te TikTok për krijimin e ligjeve të të dhënave dhe privatësisë që do të zbatoheshin për të gjitha kompanitë e Big Tech.

“Konsensusi i përgjithshëm nga komuniteti i privatësisë është se TikTok mbledh shumë të dhëna, por nuk është jashtë hapit me sasinë e të dhënave të mbledhura nga aplikacionet e tjera”, tha Robyn Caplan, një studiues i vjetër në Institutin e Kërkimeve të të Dhënave dhe Shoqërisë.

Kush tjetër e kundërshton ndalimin?

Unioni Amerikan për Liritë Civile i dërgoi një letër Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve për të protestuar për projektligjin e saj, duke thënë se legjislacioni do të shkelte të drejtat e amerikanëve të Amendamentit të Parë.

Sigurisht, miliona amerikanë, krijues dixhitalë dhe tregtarë do të urrejnë të shohin largimin e platformës dhe bllokimi i një aplikacioni të njohur mund të krijojë një reagim politik midis të rinjve.

Çfarë mund të bëj tani për të mbrojtur të dhënat e mia nëse përdor TikTok?

Për të mbrojtur privatësinë tuaj në TikTok, mund të përdorni të njëjtat praktika të përdorura për të mbrojtur veten në platforma të tjera të mediave sociale. Kjo përfshin mosdhënien e lejes së aplikacioneve për të hyrë në vendndodhjen ose kontaktet tuaja.

Ju gjithashtu mund të shikoni videot e TikTok pa hapur një llogari.

Cilat janë qasjet e tjera përveç ndalimit?

Administrata mund të miratojë planin e TikTok për të operuar në Shtetet e Bashkuara.

Ekziston gjithashtu një shans që ligjvënësit të detyrojnë ByteDance t’i shesë TikTok një kompanie amerikane – gjë që pothuajse ndodhi në 2020.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore