Lajme

Pse u shemb një nga platformat më të mëdha të shkëmbimit të kriptomonedhave në botë?


FTX supozohej të ishte e ardhmja – një mënyrë e sigurt, e besueshme dhe inovative për të tregtuar monedhën digjitale – por në vend të kësaj, gjigandi i shkëmbimit të kriptovalutave ka shkaktuar një krizë financiare.

Kompania dukej se ishte një shembull i ndritshëm i një shkëmbimi kriptomonedhash që po bënte gjithçka siç duhet.

Drejtuar nga Sam Bankman-Fried, një multimiliarder, FTX-ja dhe kompanitë e saj simotra po sillnin kriptomonedhat në rrjedhën kryesore.

Ata shpenzuan miliona në një reklamë të Super Bowl duke krahasuar kripton me shpikjen e timonit dhe llambës, duke i nxitur klientët të mos humbasin gjënë tjetër të madhe dhe duke e shpallur FTX-në si një mënyrë të sigurt dhe të lehtë për të hyrë në kripto.

Gjatë rënies së kriptove vitin e kaluar, Bankman-Fried u krahasua me JP Morgan për grumbullin në dukje të pafund të parave që ai duhej t’u ofronte firmave të kriptografisë së rënduar, ndërsa u fut si një shpëtimtar.

Në harkun e një jave, perandoria e tij u rrëzua.

Një bilanc i rrjedhur nga “Alameda Research”, firma sasiore e tregtimit të Bankman-Fried, tregoi se si një pjesë masive e aktiveve të Alameda-s ishin të shprehura në tokena që vetë FTX i krijoi.

Tashmë ishte një sekret i hapur që FTX dhe Alameda ishin të ndërthurura fort, por kishte pak prova të forta se sa ishin të lidhura, dhe rregullatorët nuk kishin bërë ndonjë lëvizje thelbësore për të hetuar lidhjet.

Më pas, konkurrenti më i madh i FTX-së, Binance, njoftoi se do të shiste një sasi të konsiderueshme të argumenteve FTX të mbetura nga viti 2021, kur Bankman-Fried bleu aksionet e Binance në FTX.

Shitja e Binance intensifikoi shqetësimin e publikut për stabilitetin e FTX, duke shkaktuar një rënie të papritur të çmimit të tokenit FTX dhe një goditje në bankë nga klientët që mbanin fonde në bursë.

Brenda pak ditësh, Bankman-Fried kishte telefonuar Binance për të kërkuar një paketë shpëtimi, të cilën Binance e hoqi përpara se të tërhiqej një ditë më vonë.

Kjo, duke përmendur prova të “fondeve të korporatave të keqpërdorura” dhe parregullsive të tjera që ishin shfaqur në procesin e tyre të kujdesit të duhur.

Të premten e 11 nëntorit , FTX-ja paraqiti njoftimin për falimentim dhe Bankman-Fried dha dorëheqjen.

Shtrirja e mashtrimit të vetë-përshkruara nga Bankman-Fried është ende e paqartë .

“Wall Street Journal” ka raportuar se, Bankman-Fried mund të ketë huazuar pjesë të konsiderueshme të aktiveve të klientëve FTX tek Alameda, duke financuar strategjitë e tyre të rrezikshme të tregtimit dhe duke i shpëtuar ato kur të njëjtat strategji pothuajse e fundosën firmën tregtare në pranverë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore