Lajme

Pse Sunak shpalli zgjedhjet e jashtëzakonshme?


Pse tani?

Kjo ishte në thelb llogaritja me të cilën po përballeshin Rishi Sunak dhe ekipi i tij kryesor përpara vendimit të tij për të shpallur zgjedhjet e përgjithshme për 4 korrik.

Në një farë mënyre, ekuacioni ishte i thjeshtë: kur keni pasur aq lajme të këqija sa kryeministri britanik në muajt e fundit, do të bëni gjithçka për pak fat të mirë.

Disa shenja drite në fund të tunelit ekonomik; kalimi i shumëpritur i skemës së tij kryesore të imigracionit në Ruandë; perspektiva e një turneu të mirë futbolli në horizont; dhe pak mot me diell?

Sunaku duhet ta ketë ndjerë se nëse do të priste më shumë gjërat mund të përkeqësoheshin.

Megjithatë, vendimi u shpall pak pas orës 17:00.

E mërkura erdhi si një tronditje për Westminster-in dhe për pjesën më të madhe të vendit në përgjithësi, ku supozohej se kryeministri do të qëndronte deri në vjeshtë, duke i dhënë atij ngushëllimin, nëse ai humbte, për t’u futur në librat e historisë si njeriu që kapi dy vjetët në Qeveri.

Mund të jetë një strategji e rrezikshme – konservatorët janë 20 pikë prapa Partisë Laburiste të opozitës në sondazhe.

Por me elementin e befasisë, një nga avantazhet kryesore që i mbetet një qeverie e Mbretërisë së Bashkuar që përballet me një zgjedhje të ndërlikuar, duket se Sunak ka vendosur të vendosë një bast mbi teorinë se perspektiva nuk do të ishte kurrë më e mirë se këtë verë për t’u përballur me votuesit.

Dhe, në fund të fundit, kush e di – ndoshta sondazhet janë të gabuara.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për Albanian Post 

Sunak shpall zgjedhjet e jashtëzakonshme në Britani, më 4 korrik

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore