Lajme

Pse rusët po përparojnë dhe Ukraina po përpiqet t’i ngadalësojë?


Situata është gjithnjë e më serioze për Kievin, armiku është në ofensivë pavarësisht humbjeve.

Dhe Kremlini “i lejon vetes” të riorganizojë qeverinë duke zëvendësuar ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu.

Dhe ka disa faktorë për të vënë në dukje.

Rusët, përveçse kanë furnizime të bollshme municionesh, kanë edhe më shumë burra.

Çka i lejon ata të testojnë pikat e dobëta të kundërshtarit, të kërkojnë hapje, të krijojnë devijime.

Gjeneralët e Volodymyr Zelensky-t nuk kanë burime të mjaftueshme për të mbyllur çdo shkelje, departamentet e tyre janë të lodhura.

Nga kampi dalin ankesat e oficerëve për kushtet e linjave të mbrojtjes: struktura të papërshtatshme, llogore “të lehta”, mina të pamjaftueshme për të krijuar barriera.

Ata filluan me vonesë në ndërtimin e tyre, një rrezik i theksuar disa herë nga ekspertët dhe që tashmë po konkretizohet në sektorë të ndryshëm.

Moska më pas intensifikoi bastisjet në qytete dhe baza.

Ideja e publikuar nga Wall Street Journal duke iu referuar kësaj pjese të parë të vitit është interesante: në gjashtë muajt e fundit, pushtuesit rritën numrin e lëshuesve me 45% ndërsa ukrainasit kapën vetëm 46% të raketave, shifër kjo që më pas ka rënë në 30%.

Një rënie drastike krahasuar me 73% të periudhës së mëparshme.

Kontrasti me dronët kamikaze është më i mirë, me rreth 80% të shkatërruar, pasi janë më të ngadaltë.

Megjithatë, janë avionë që konsumohen, shkaktojnë dëme.

Sërish sipas gazetës amerikane, në të njëjtën periudhë të ekzaminuar, rusët punësuan 2 mijë e 628 Shaheds, një shifër dy herë më e lartë se kuota e mëparshme.

Konkluzioni i vëzhguesve vazhdon të jetë i njëjtë.

Mburoja e Ukrainës është vazhdimisht e ngopur, ka shumë “predha” për t’u ndalur dhe armatimet në arsenal mbeten të pakta pasi ato duhet të kujdesen si për një front shumë të gjatë, ashtu edhe për mbrojtjen e industrive, sektorit të energjisë dhe instalimeve.

Për më tepër, është e vështirë të ndalosh raketat balistike dhe hipersonike.

Artileritë e Vladimir Putinit janë të vetëdijshëm për këtë: ata qëlluan – specifikon Wall Street Journal – respektivisht 114 dhe 46, një rritje e konsiderueshme në krahasim me 33 dhe 27 të epokës së mëparshme.

Këtij kërcënimi i shtohen edhe S-300/S400, pajisjet kundërajrore të konvertuara për të goditur objektivat tokësore.

Duket se as edhe një nuk është neutralizuar.

Ukraina do të kishte nevojë për shumë më tepër sisteme Patriotë, por ajo ka pak dhe kërkesa në sektorin e antiraketave është shumë e lartë, një kërkesë e lidhur gjithashtu me atë që po ndodh në Lindjen e Mesme ku janë inkursionet nga qielli çdo ditë.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore