Sport

Pse Messi fitoi Topin e Artë dhe çfarë do të thotë për MLS-në


Të hënën, kapiteni i Inter Miami, Lionel Messi u shpall fituesi i Topit të Artë 2023, një çmim vjetor që i jepet futbollistit më të mirë në botë.

Kjo është hera e tetë që Messi fiton këtë çmim, më shumë se çdo lojtar tjetër. Është një arritje historike që nuk mund të tejkalohet kurrë.

Ky nder i fundit është i veçantë për Messin 36-vjeçar, pasi ai mori trofeun më të mirë individual të futbollit në bazë të performancës së tij në Kupën e Botës 2022 në Qatar.

Messi udhëhoqi Argjentinën drejt titullit të tretë të Kupës së Botës dimrin e kaluar, duke shënuar shtatë gola dhe duke fituar topin e artë si lojtari më i mirë i turneut.

Trofeu i pakapshëm i Kupës së Botës që Messi kishte ndjekur që nga viti 2006 ishte më në fund i tij. Dhe tani ky nder i fundit vjen në të njëjtën ditë kur ish-menaxheri i tij i kombëtares, i ndjeri Diego Armando Maradona, do të kishte mbushur 63 vjeç, duke ndërthurur më tej dy legjendat argjentinase. Messi ia kushtoi çmimin Maradona-s.

“Kudo që të jesh, ta gëzosh ditëlindjen Diego. Kjo është edhe për ty”, tha Messi.

Revista franceze France Football krijoi çmimin Topi i Artë në vitin 1956 për të nderuar lojtarin më të mirë evropian të vitit.

Vetëm në vitin 1995 revista konsideroi për herë të parë lojtarë nga çdo kombësi që luanin futbollin e tyre të klubit në Evropë.

Deri në ceremoninë e vitit 2021, lojtarët u vlerësuan në bazë të performancës së tyre gjatë një viti kalendarik.

Duke filluar nga viti 2022, gjyqtarëve – gazetarëve që përfaqësojnë kombet nga niveli më i lartë i renditjes së FIFA-s – iu kërkua të merrnin parasysh performancën e një lojtari që nga data 1 gusht 2022 deri më 31 korrik 2023.

France Football detajon kriteret për fitimin e Topit të Artë si më poshtë: performanca individuale, veprime vendimtare dhe sjellje mbresëlënëse në fushë; vlerësime dhe një rol jetësor në ekip dhe më në fund lojë e ndershme në fushë.

Ndryshimi nga viti kalendarik në një fushë të gjerë pune vendosi skenën që Messi të mposhtte pretendentët e tij kryesorë, përkatësisht qendërsulmuesin norvegjez të Manchester City, Erling Haaland.

23-vjeçari është një makineri golash, duke shënuar 36 herë në 35 paraqitje në Premier League në sezonin e tij debutues për Manchester City, duke thyer rekordin e ligës për një sezon. Ai shënoi gjithsej 52 gola gjatë sezonit 2022-2023 në të gjitha garat.

Më e rëndësishmja, Manchester City fitoi titullin e Premier League, FA Cup dhe UEFA Champions League.

Sezoni i rrallë i tripletës së Haaland-it ishte i jashtëzakonshëm në krahasim me sezonin e fundit të Messit me Paris Saint Germain.

Messi shënoi gjithsej 21 gola dhe 16 asistime gjatë kampionatit të titullit vendas të PSG-së në Ligue 1. Skuadra franceze u eliminua nga Champions League në raundin e 16-të.

Trajneri i Manchester City-t, Pep Guardiola, i cili gjithashtu ka trajnuar Messi-n për katër sezone në FC Barcelona, ka një zgjidhje unike për këtë lloj rebusi çmimesh individuale.

“Unë gjithmonë kam thënë se Topi i Artë duhet të jetë në dy seksione”, tha Guardiola së fundmi. “Një për Messin dhe më pas kërko për të tjerët. Kështu që Haaland duhet të fitojë, po. Ne fituam tripletën, dhe ai shënoi, nuk e di, 50 milionë gola. Por sezoni më i keq për Messi-n është më i miri për pjesën tjetër të lojtarëve. Të dy e meritojnë. (Me egoizëm), dua që Erling (të fitojë) sepse ai na ndihmoi të arrijmë atë që arritëm, do ta doja shumë. Por unë po i them atij nëse Leo fiton, ata fituan Kupën e Botës”.

Duket se gjatë një viti të Kupës së Botës, trofeu i atij turneu ka më shumë peshë sesa prestigji i kombinuar i tre titujve evropianë.

Messi, megjithatë, nuk është lojtari i parë që fiton Topin e Artë bazuar kryesisht në atë që ka arritur në nivel ndërkombëtar.

Në fakt, ka pasur disa fitues në epokën moderne të çmimit, të cilët kanë shfrytëzuar performanca madhështore në një Kupë Botërore për ta fituar atë.

Zinedine Zidane fitoi Topin e Artë të tij të vetëm në 1998, pasi udhëhoqi Francën në titullin e parë të Kupës së Botës.

Katër vjet më vonë, braziliani Ronaldo Nazario fitoi Topin e Artë të tij të dytë pasi tetë golat e tij e çuan Brazilin në titullin e Kupës së Botës 2002.

Mbrojtësi qendror italian Fabio Cannavaro fitoi Topin e Artë në vitin 2006, në të njëjtin vit kur ai ishte kapiten i Italisë për trofeun e katërt të Kupës së Botës.

Dhe në vitin 2018, mesfushori i Real Madrid-it, Luka Modric i dha fund dominimit 10-vjeçar të çmimit të Messi-t dhe Cristiano Ronaldo-s.

Modric, i cili ishte 33-vjeçar në atë kohë, ishte një fitues i pamundur duke marrë parasysh serinë e lartpërmendur.

Ai ishte i rëndësishëm në titullin e Ligës së Kampionëve të Real Madrid-it dhe gjithashtu udhëhoqi Kroacinë si nënkampion në Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Megjithatë, ka një gjë që nuk kishte ndodhur kurrë. Asnjë lojtar aktual i MLS-së nuk e kishte fituar ndonjëherë Topin e Artë.

Disa fitues të kaluar kanë përfunduar karrierën e tyre në Shtetet e Bashkuara, por Messi është i pari që fiton çmimin ndërsa luan në mënyrë aktive në ligë.

MLS dhe Inter Miami u ngutën për të festuar faktin se ata janë shtëpia e fituesit në fuqi të Topit të Artë me një postim në mediat sociale të Inter Miami që përfshinte distinktivin e klubit duke u kthyer në trofeun e Topit të Artë.

Të hënën në Paris, bashkëpronarët e Miamit, Jorge Mas dhe David Beckham kaluan në tapetin e kuq së bashku me komisionerin e MLS-së, Don Garber. Beckham-it iu dha nderi që t’ia dorëzonte çmimin Messi-t, duke i dhënë Inter Miami-t pronësinë e plotë të momentit.

Në gusht, Messi bëri çmos për të shmangur kur u pyet nëse ai po mendonte të fitonte një tjetër Top të Artë përsëri. Ishte pak surreale të dëgjoje Messin të fliste për çmimin ndërsa mbante fanelën e Inter Miami. Por në atë moment, papritur u ndje si një mundësi reale.

“Këtë e kam thënë shumë herë në karrierën time: edhe pse është një çmim prestigjioz, një nga çmimet më të mira individuale, nuk i kam dhënë kurrë shumë rëndësi kuotave”, tha Messi. “Gjëja më e rëndësishme për mua kanë qenë gjithmonë çmimet e ekipit. Unë kam qenë me fat që kam arritur gjithçka në karrierën time. Pas fitimit të Kupës së Botës, gjë që më mungonte, tani nuk po mendoj vërtet për (Topin e Artë)… Nëse e fitoj, shkëlqyeshëm. Nëse jo, s’ka problem”.

Fjalimi i pranimit i Messi-t të hënën mbrëma nuk ndryshoi shumë. Pas një sërë ovacionesh, Messi falënderoi votuesit dhe bashkëlojtarët e tij në Argjentinë.

Ai vlerësoi si Haaland ashtu edhe Kylian Mbappé, duke thënë se ata së shpejti do të fitojnë çmimet e tyre të Topit të Artë.

“Ky çmim shkon krah për krah me atë që kemi arritur me kombëtaren e Argjentinës”, tha Messi.

Ai më pas falënderoi Beckham-in dhe Mas-in dhe përsëriti se sa i lumtur ishte me vendimin e tij për t’u bashkuar me Inter Miami.

Ishte një moment i madh për skuadrën e MLS. Falë Messi-t, Inter Miami dhe MLS iu dha promovimi më i mirë i mundshëm në një nga ngjarjet më të mëdha të futbollit botëror.

Marrë dhe përshtatur nga “The Athletic” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore