Aplikacione

Pse markat po heqin dorë nga mediat sociale?


Një tjetër platformë e mediave sociale për të postuar.

Nisja e Threads më 6 korrik shënoi platformën më të fundit të tekstit të shkurtër të disponueshme për përdoruesit, pas Twitter, Mastodon dhe Bluesky.

Shtuar këtyre edhe një sërë konkurrentësh të tjerë më të vegjël.

Kompanitë e mëdha po përpiqen të vazhdojnë me numrin e platformave të mediave sociale që konkurrojnë për kohën dhe vëmendjen e tyre.

Ata janë përballur me zgjedhjen e rëndësishme se cilat aplikacione të zgjedhin, në një treg ku media sociale mund të jetë një mjet i rëndësishëm për ndërtimin e markës dhe u mundëson atyre të synojnë konsumatorët aty ku janë më aktivë.

Për dekadën e fundit, është e nevojshme që markat serioze të mbajnë një prani në mediat sociale, sipas Nathan Allebach, drejtor kreativ në Allebach Communications, i cili ka bashkëpunuar me markat Utz Snacks dhe Steak-umm për të ndërtuar praninë e tyre në mediat sociale.

Jo vetëm që është një rrugë kryesore për të takuar konsumatorët, por mediat sociale janë gjithashtu një kontribuues kryesor për zbulimin e markës, të cilën kompanitë shpresojnë se do ta përkthejnë në shitje përgjatë brezave të blerësve.

Megjithatë, në vend që të përpiqen të pretendojnë pasuri të paluajtshme digjitale në të gjitha këto platforma të reja, disa kompani po zgjedhin të jenë më të matura se cilat platforma zgjedhin t’i bashkohen.

Një nga markat e para të mëdha që bëri këtë lëvizje ishte Lush Cosmetics, e cila në nëntor 2021 vendosi të ndalonte postimet në platformat e mediave sociale të kontrolluara nga Meta, kompania mëmë e Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Kompania e bukurisë fillimisht hoqi dorë nga platformat në vitin 2019, për shkak të shqetësimeve në lidhje me luftën me algoritmet e mediave sociale gjithnjë në ndryshim, si dhe shqetësimin e kompanisë për ndikimin potencial negativ të mediave sociale te të rinjtë.

“Ne jemi një markë sociale dhe komuniteti ka qenë kyç për ne”, ka treguar Annabelle Baker, drejtoresha globale e markës Lush.

“Kur u bashkuam me mediat sociale, Facebook dhe ato platforma ishin gjithçka që ne kërkonim fillimisht: ato ishin lidhje të drejtpërdrejta me komunitetet”.

Por Baker ka thënë se ata u tërhoqën kur mediat sociale u shndërruan në të qenët në thelb më pak sociale dhe të përqendruara te përdoruesit, të ndërmjetësuara në vend të kësaj nga algoritme të kontrolluara nga kompanitë.

Edhe pse Lush u rishfaq në platforma gjatë pandemisë për të arritur klientët gjatë bllokimeve, marka e bukurisë tani është tërhequr përsëri.

Ka qenë jashtë rrjeteve sociale për gati dy vjet dhe nuk ka plane aktuale për t’u rikthyer.

Ekspertët e mediave sociale, kanë thënë se koha është një shtytës që largon markat: mund të jetë një detyrë e vështirë t’u kërkosh shpesh punonjësve të rinj të mbajnë kontrolle në kaq shumë platforma.

Është një situatë që është bërë më urgjente me bumin e ri në alternativat në Twitter, ku ende nuk ka dalë një fitues i qartë.

Por disa marka gjithashtu kanë ndjerë një ndjenjë të veçantë shqetësimi për mediat sociale në përgjithësi.

Së pari, disa kompani janë të pakënaqura me mënyrën se si funksionojnë platformat dhe menaxhimin e tyre.

Por ndoshta më i ngutshëm është rreziku që ndjekësit të ndezin markat mes paqëndrueshmërisë dhe toksicitetit të disa bazave të përdoruesve të mediave sociale.

Teksa mediat sociale kanë polarizuar shoqërinë në mënyra të papritura, markat kanë gjetur shumë përdorues të shpejtë për të kritikuar një llogari që ata besojnë se ka gabuar.

Kur marka luksoze e modës Bottega Veneta la pjesën më të madhe të mediave sociale në vitin 2021, drejtori i saj kreativ Daniel Lee përmendi “atmosferën negative”.

Ndërkaq, nxjerrja në treg e Threads ka sjellë përsëri në plan të parë bisedën për të qëndruar ose për të shkuar.

Së bashku me audiencën tashmë në platforma të tjera në zhvillim, vrasësi i supozuar i Twitter-it tashmë ka më shumë se 100 milionë përdorues, në më pak se një javë pasi filloi – një grup në rritje klientësh të mundshëm për markat.

Megjithatë, vendimi është i ndërlikuar.

Së pari, markat ende po luftojnë me çështjet e reputacionit dhe abuzimit të përdoruesve. Dhe disa marka mund të kenë gjithashtu shqetësime me Threads në mënyrë specifike, pasi Meta ka precedent të mëparshëm të lançimit të aplikacioneve të krijuara për të konkurruar dhe zëvendësuar operatorët ekzistues, të cilat jo gjithmonë kanë sukses.

Kompanitë mund të përfundojnë duke kushtuar burime të rëndësishme për të ndërtuar një prani në një platformë që zhduket brenda pak muajsh.

Markat do t’i marrin vendimet e tyre për mediat sociale individualisht, por ekspertët janë të mendimit se shumë kompani do të ndjejnë presionin për të qenë të pranishme edhe në platformat e reja.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore