Lajme

Pse liderët e BE-së përgatisin kthimin në Kiev dhe çfarë nënkupton kjo lëvizje


Pyetja që të gjithë do të bëjnë është: a do të ketë një foto tjetër të tre liderëve në trenin për në Kiev?

Nuk duket të jetë kështu.

Kryeministrja italiane Giorgia Meloni me sa duket dëshiron të qëndrojë konsekuente me qëndrimin që mbajti pak më shumë se një muaj më parë, kur iu referua me tone therëse Mario Draghit.

Ndaj duhet të imagjinohet se Meloni do të shmangë një ribërje të asaj fotografie që portretizonte ish-kryeministrin në tren me presidentin francez Emmanuel Macron dhe kancelarin gjerman Olaf Scholz.

Në ditët kur bie përvjetori i dytë i agresionit të lëshuar nga presidenti rusVladimir Putin, liderët evropianë duhet të takohen në Kiev, përkrah presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, ashtu siç ndodhi në qershor 2022.

Çdo informacion që rrjedh nga burime të qeverisë italiane refuzohet si i kushtëzuar sepse atje ka pak siguri dhe shumë kufizime sigurie.

Meloni ndërkohë do të jetë në kryeqytetin ukrainas, gjithashtu në rolin e presidentit të radhës të G7, dhe me peshën e polemikave italiane për dërgimin e armëve dhe reduktimin e mbështetjes ushtarake dhe financiare për Kievin.

Prezenca e Macron konfirmohet gjithashtu, ndërkohë që pritet miratimi i Scholz. Megjithatë, nuk është e qartë nëse Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen do të jetë atje.

Më 24 shkurt, dy vjet më parë, Putin mori vendimin për të pushtuar Ukrainën dhe për të ndryshuar historinë e Evropës dhe botës, duke përdorur raketa për të vënë në pikëpyetje arkitekturën globale të sigurisë të ndërtuar mbi rregullat e bashkëjetesës të vendosura përgjatë gjysmës së dytë të shekullit të XX-të.

Udhëheqësit e unionit do të jenë përkrah Zelenskyt për të përsëritur se Perëndimi nuk është dobësuar dhe nuk do të vazhdojë të tërhiqet përballë kërcënimeve.

Procesi i anëtarësimit të Ukrainës në BE ka filluar.

Tani shpresa është të mbërrijmë në Kiev brenda një muaji me paratë e premtuara për Ukrainën, 50 miliardë euro, të cilat në dhjetor u bllokuan nga vetoja e kryeministrit hungarez Viktor Orbán për rishikimin e buxhetit shumëvjeçar.

Krerët e qeverive të 27 vendeve do të takohen më 1 shkurt për një këshill të jashtëzakonshëm kushtuar ekskluzivisht kësaj dosjeje.

Sipas burimeve evropiane, Zelensky do të jetë i ftuar përmes video-lidhjes, një prani që do të rëndojë në samitin dhe negociatat përfundimtare që do të nevojiten për të arritur një kompromis të konsideruar të pranueshëm nga lideri i Budapestit.

Ndërkohë dje, Zelensky pati një bisedë telefonike me Scholz për ta falënderuar për rritjen e ndihmës vjetore ushtarake deri në tetë miliardë euro në vitin 2024, si dhe për vendimin për të dërguar gjashtë helikopterë Sea King Mk41 në rezistencën ukrainase.

Kështu, Meloni kthehet në Kiev një vit pas vizitës së parë pa mundësinë për të ofruar të njëjtën ndihmë financiare dhe ushtarake.

Hapësira fiskale italiane nuk është ajo gjermane dhe përçarjet e shumicës, me Lidhjen që ka vënë në pikëpyetje mbështetjen e Romës dhe strategjinë ushtarake perëndimore, nuk ia lehtësojnë punën kryeministrit.

Aq më tepër që elektorati i krahut të djathtë nuk është aq i apasionuar pas lirisë së Kievit dhe, në përgjithësi, ndaj arsyeve atlantiste.

Edhe për këtë arsye, brenda trupit diplomatik ka shqetësim në funksion të konferencës së ardhshme për rindërtimin e Ukrainës.

Meloni ka emëruar Italinë si mikpritëse të samitit për vitin 2025 dhe nuk është e kotë të imagjinohet se ai mund të rinis këtë propozim në takimin me Zelenskyn, duke e ditur fare mirë se kontradiktat italiane mund të komprometojnë gjithçka.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore