Lajme

Pse Jordan Bardella është kaq i popullarizuar në mesin e votuesve të rinj francezë?


Qoftë në TikTok apo në një tubim, Jordan Bardella, kandidati kryesor i Rassemblement National në zgjedhjet evropiane, po fiton mbështetje midis disa sektorëve të shkollave të mesme, universiteteve dhe demografisë së të rinjve në Francë.

Më 1 maj, në Palais des Congrès në Perpignan, Julie dhe Lorna, të dyja 17 vjeç, u përpoqën të fshihnin emocionet e tyre. Të dy mikeshat e bënë udhëtimin me një ide në mendje: të shohin idhullin e tyre “në jetën reale”. Ato nuk prisnin të shihnin një yll pop me famë botërore, por një politikan gati të recitonte një fjalim populist me ngjyrime ksenofobike: Jordan Bardella. Duke qenë se të dyja janë shumë të reja, asnjëra prej tyre nuk do të votojë në zgjedhjet evropiane të 9 qershorit. Ata gjithashtu nuk janë anëtarë të Rassemblement National (RN) dhe nuk kanë ndërmend të bashkohen. Pasioni i tyre për Bardella-n është i dukshëm në mediat sociale, ku pëlqejnë, komentojnë dhe ndajnë çdo veprim dhe gjest të tij. Ëndrra e tyre? Një selfie me “Jordan”, të cilën ato do ta shpërndanin shpejt në TikTok dhe Instagram.

Në moshën 28-vjeçare, Bardella, i cili zëvendësoi Marine Le Pen si kreun e partisë së ekstremit të djathtë në vitin 2022, ka arritur të prekë zemrat dhe mendjet e një pjese të brezit të ri, pavarësisht nga skepticizmi i tyre i përhapur politik. Sipas sondazhit të Ipsos të kryer për Le Monde nga 19 deri më 24 prill, rreth një e treta e 18-24 vjeçarëve (32%) që ka të ngjarë të votojnë më 9 qershor synojnë të votojnë për Bardella, i njëjti proporcion si për zgjedhjet e përgjithshme. Të rinjtë, të cilët tradicionalisht u bëjnë rezistencë të fortë ideve të ekstremit të djathtë, nuk janë më përjashtim.

Por këto shifra duhet të vihen në perspektivë, vuri në dukje Anne Muxel, drejtoreshë e kërkimit në CEVIPOF (Qendra për Kërkime Politike në Universitetin Sciences Po). “Këto synime kanë të bëjnë me ata që do të votojnë, por abstenimi është shumë i lartë: vetëm tre nga 10 të rinj shkojnë në votime. Jo të gjithë të rinjtë votojnë për RN! Por fakti që Jordan Bardella është në krye është i rëndësishëm”.

Le Monde takoi gjimnazistë, studentë dhe punëtorë të rinj në të gjithë Francën për të zbuluar pse ndjenjat anti-RN u zvogëluan mes të rinjve, të cilët, edhe 20 vjet më parë, i thanë partisë së ekstremit të djathtë “të shkojnë në djall”, për të cituar një këngë popullore të viteve ’80 nga grupi punk Bérurier Noir. Disa nga këta të rinj (të cilët kërkuan të citoheshin në mënyrë anonime), përgjithësisht me prejardhje të klasës punëtore, folën për ndjenjën e tyre të “krenarisë së rizbuluar”, shpresën për t’u konsideruar më në fund për atë që janë dhe atë që bëjnë, në fusha që ndihen të neglizhuara nga shteti dhe liderët politikë. Të tjerët nuk e fshehën mungesën e interesit të tyre për lajmet politike.

Një tufë selfie

Haute-Saône në Francën lindore është një departament kryesisht rural, dy zonat zgjedhore të të cilit kaluan nga mbështetja e Macron në RN në raundin e parë të zgjedhjeve legjislative të vitit 2022. Ja, buzëqeshja e sigurt e Bardella-s dhe “Vivement le 9 juin!”. Slogani (“Nuk mund të pres deri më 9 qershor!”) është shfaqur në buzë të rrugëve. Disa njerëz ende po flisnin për vizitën e tij në qytetin e Vesoul për panairin bujqësor Sainte-Catherine më 25 nëntor, kur ai u prit nga një mori selfie-sh.

“Ai është aty, me njerëzit”, ndryshe nga të tjerët, tha Clara, 20, e cila po studion për një diplomë BTS në negocimin dhe digjitalizimin e marrëdhënieve me klientët (NDRC) në Vesoul, duke qëndruar jashtë shkollës së saj të mesme me shokun e saj Alexandre, 20 vjeç. Ata u drejtuan për në qebaptore, ku u kujdesën të mos flisnin shumë me zë të lartë para kamerieres së re me hixhab. “Kjo është mënyra se si ne i bashkojmë francezët. Ata duhet të dalin dhe të takojnë njerëz, të tjerët. [Gabriel] Attal e bëri këtë gjatë krizës bujqësore, por kjo ishte vetëm një herë,” tha Clara, me thonjtë e saj të rremë të stolisur me diamante,  model kryq. Ky koment nënvizon se si Bardella dhe Le Pen janë shumë më të suksesshëm për t’i bërë të dukshme udhëtimet e tyre – shumë të rralla – në krahasim me anëtarët e qeverisë ose opozitën e majtë, edhe pse udhëtimet e tyre janë të shpeshta.

Ashtu si disa nga miqtë e tyre, Clara dhe Alexandre e ndjekin Bardella-n “në të gjitha platformat [mediat sociale]” dhe janë plot lavdërime, duke e konsideruar atë “të mprehtë, një folës shumë të mirë, me personalitet”. Më shumë se Le Pen, vlerësuan ata, duke kujtuar “përplasjet” ku ai i kalonte kundërshtarët e tij, siç do të bënin reperët. “Fakti që ai është i ri është qetësues”, tha Clara, gjithashtu një fanse e reperit francez Booba. “Ai është një zëdhënës i brezit tonë. Ai i bën të rinjtë të duan të përfshihen.” Kjo ndjenjë është e ndarë në klasën e tyre, thanë ata. Nga 15 studentë, ata thanë se “shumica” u rreshtua me RN dhe “një pakicë” me të majtën.

“Franca e të harruarve”

Clara, gjyshërit e së cilës votuan për komunistët, ka një nënë që mbështet studentët me aftësi të kufizuara dhe punon si drejtuese e programit pas shkollës, dhe një baba që është edukator (një ish-polic). Ajo ndjen një ndjenjë të thellë padrejtësie kur e sheh nënën e saj “të skllavëruar për vite me radhë”, pa ndonjë përmirësim në statusin e saj. Në të njëjtën kohë, ajo ndjen se “të tjerët,marrin përfitime shtetërore pa punuar”. “Franca nuk është një sportel i mirëqenies!” tha ajo, duke përdorur një nga frazat e preferuara të RN. Ndërsa babai i saj voton RN, nëna e saj votoi për të Gjelbrit në zgjedhjet presidenciale të vitit 2022 dhe i ka kërkuar vajzës së saj t’i mbajë private pikëpamjet e saj. “Unë i tregoj asaj videot, ne flasim dhe mendoj se përfundimisht e bën atë të mendojë,” tha Clara.

Dy miqtë folën gjithashtu për të gjitha gjërat që kishin parë të zhdukeshin rreth tyre, mundësitë e pakësuara të trajnimit, punët më pak të aftë që largojnë disa njerëz. Në Lurë, nënprefekturën ku jeton Aleksandri, shumë shërbime publike janë zhdukur në 25 vitet e fundit. Ndërkohë Clara jeton në një fshat 45 minuta me autobusin e shkollës nga Vesoul. Për shkak të mungesës së transportit të rregullt, ajo duhet të zgjohet në 5 të mëngjesit dhe nuk kthehet në shtëpi deri në orën 19:00. “Ne jemi Franca e të harruarve,” psherëtiu Clara, duke përsëritur edhe një herë një nga frazat e preferuara të RN. “Nuk të ndihmon të kesh ambicie”. Pavarësisht kësaj, ajo është krenare që është e vetmja nga “fshati i saj në shkopinj” që ka vazhduar arsimin e lartë.

“Ambicia”, “sukses”: Me pamjen e tij ideale të dhëndrit, strukturën muskulare dhe frazat kapëse të intervistave, lideri i RN i frymëzon ata, ndërsa Le Pen, me performancën e saj të dështuar në debatin e balotazhit presidencial kundër Emmanuel Macron në 2017, u largua me një shije të hidhur humbjeje, madje edhe turp.

“Të rinjve u pëlqen të shohin dikë që nuk është në telashe,” tha 30-vjeçari Pierre-Romain Thionnet, drejtor kombëtar i Rassemblement National Jeunesse (RNJ, organizata rinore e partisë) dhe kandidat në listën e zgjedhjeve evropiane (në Pozicioni i 23-të), i cili nuk i shmanget ekzagjerimit të uniformitetit social të ndjekësve të tij: “Kam hasur të rinj nga të gjitha kategoritë shoqërore. Ka të njëjtin entuziazëm qofshin ata urbanë apo fermerë. Duhet të bëhet një paralele me Macron në 2017. Disa e shohin atë tërheqës, ai frymëzon të fitojë”.

Duke përdorur ironi, fraza goditëse për të kritikuar rekordin e Macron dhe një manifest të qëllimshëm të paqartë, kandidati kryesor i RN-së flet si me ata tashmë të bindur ashtu edhe me të rinjtë më larg nga RN, përfshirë të diplomuarit. “Ai ka arritur të përdorë mediat sociale për të kontaktuar segmentet e brezit të ri dhe po zhvillon një fushatë të mirë”, tha Muxel. “Le Pen ka vite që luan kartën e rinisë. Në fjalimet e saj ajo u drejtohet të rinjve nga zonat rurale, klasave punëtore, të papunëve apo atyre që nuk kanë njohje. RN është gjithashtu një nga partitë që ka qenë më e hapur për të rinjtë. Njerëzit: Marine Le Pen i ka vendosur në çdo listë Bardella është një simbol i kësaj strategjie.

Prindërit që votuan për FN

Më 6 prill, një grup i vogël miqsh u ngrit herët në Gouzeaucourt, një fshat në Francën veriore me 1 mijë e 500 banorë, i rrethuar nga fusha dhe mullinj me erë. Të ngjeshur në një Volkswagon Golf që i përkiste njërit prej tyre, ata u nisën për në Cambrai, 20 minuta larg me makinë, ku pritej Bardella për një vizitë në tregun vendas. Noah, Hugo, Ethan, Aurélien (jo emrat e tyre të vërtetë) dhe dy Matteos janë të moshës nga 15 deri në 18 vjeç. Ata të gjithë po mësojnë zanatet e tyre të ardhshme dhe disa tashmë janë duke punuar si praktikantë. Midis tyre janë dy kopshtarë peizazhi, një kuvertë në një maune, një murator, një hidraulik dhe një tjetër që punon në një linjë prodhimi në një filial të Airbus.

Ata kanë ardhur për të parë “presidentin e tyre të ardhshëm”. Pse ai? “Sepse është i bardhë”, tha më i vogli. Adoleshentët përqafojnë hapur racizmin e tyre të pandërprerë, duan “Franca për francezët”. Prindërit e tyre tashmë votuan për Frontin Kombëtar (FN), emri i mëparshëm i RN. Këta adoleshentë bien në gjumë duke parë video të Jean-Marie Le Pen dhe qeshin me të, ndërsa Bardella mburrej me krenari për themeluesin e partisë së tij, i dënuar disa herë për racizëm dhe mohim të Holokaustit.

Pak më poshtë në treg, Théo Wallon, një 19-vjeçar që studion shkenca politike në një universitet në Lille, iu bashkua RN-së një muaj më parë. Ky aktivist me Union Nationale Inter-Universitaire (një sindikatë studentore e krahut të djathtë radikal), i cili vjen nga një prejardhje e klasës punëtore dhe dëshiron të punojë “në politikë”, e sheh Bardellën si një model roli: “Në debate, ai arrin të Shmangni konfliktin Është e lavdërueshme në politikë të jesh në gjendje të ruash gjakftohtësinë tënde.

Bardella po përfiton nga procesi i demonizimit të nisur nga Marine Le Pen aq sa po kontribuon në të. Në Vesoul, Clara dhe Alexandre, si të rinjtë e tjerë me të cilët foli Le Monde, e vendosin automatikisht RN-në “në të djathtë”, por mos e konsideroni atë “një votë ekstreme”. “Ne nuk duhet ta ngatërrojmë atë me FN të së kaluarës dhe racizmin e Jean-Marie Le Pen. Për mua, ekstremi është Reconquête! [partia e Eric Zemmour],” tha Clara. Alexandre është më kontradiktore: “Disa nga idetë e mia janë të majta, si barazia midis punëtorëve dhe shefave. Veç që sot, e majta është e majta e kaviarit, e majta urbane. Spektri politik nuk ka më kuptim”.

Pierre, 21 vjeç, duke studiuar për një diplomë BTS në menaxhim në Vesoul, i cili foli me Le Monde përpara shkollës së tij të mesme, konfirmoi këtë ndjenjë konfuzioni: Ne të rinjtë humbasim pak kur bëhet fjalë për zgjedhjet. Nëse ka një fytyrë Duke qarkulluar në mediat sociale, sigurisht që do të ketë më shumë jehonë me Bardella-n, edhe pa e ndjekur atë, ju merrni reklama.

Pranë tij qëndronte Eva, vajza e bluve, e cila po përgatitet të votojë për herë të parë në 9 qershor, por ende nuk e di se për kë. Në rrjetet sociale ajo ka parë vetëm Bardelën dhe nuk njeh asnjë nga kandidatët e tjerë. Ajo e gjeti videon e tij “duke lëvizur” pas vdekjes në prill të një djali adoleshent të identifikuar si Matisse në Châteauroux (i goditur me thikë nga një adoleshent afgan). Në të, kandidati i RN përdori termin “ensauvagement” të Francës, që fjalë për fjalë do të thotë procesi i të qenit i egër. Kjo video është parë pothuajse 5 milionë herë në TikTok. Por qarkullojnë shumë edhe ato në të cilat Bardella, e cila ka 1.3 milionë abonentë në këtë platformë të rrjeteve sociale, ha karamele.

“Evropa po feston me ne”

Lajmet për dhunën e të rinjve, inflacionin që gërryen fuqinë blerëse të prindërve të tyre, rënia e shërbimeve publike në zonat rurale dhe sfidat me të cilat përballen fermerët e rinj: Me përgjigjet e saj të thjeshta, freskinë politike dhe përcaktimin e kokave të largëta (Brukseli, emigrantët), RN regjistron lehtësisht ndjekës të rinj. Është “një festë që ushqehet me zemërim”, shpjegon Muxel.

Në barin Le Globe në qendër të qytetit Vesoul, të rinjtë që ishin të fokusuar te vlera e punës dhe vështirësitë e saj u mblodhën, të rraskapitur, një të enjte në mbrëmje në maj. Në tavolinën e parë ishin Jordan dhe motra e tij Océane, të dyja 29 vjeç, si dhe Kevin dhe Alex, përkatësisht 25 dhe 32 vjeç. Djemtë janë punëtorë ndërtimi; Océane është një menaxher sektori në një agjenci të kujdesit në shtëpi. Të gjithë planifikojnë të votojnë në zgjedhjet evropiane. Dhe për kë do të votojnë? “Bardella,” shpallën ata në unison. “Ne punojmë mjaft fort siç është; Evropa po feston me ne,” tha Kevin, pa specifikuar se çfarë donte të thoshte. “Vetëm shikoni se si ajo godet fuqinë tonë blerëse”.

Tre tregtarët thanë se trupat e tyre “tashmë ishin qëlluar”. Ata filluan të punonin kur ishin 15 vjeç dhe e kishin të vështirë të gëlltitnin reformën e pensioneve të miratuar në vitin 2023. Një marangoz, Alex pyeti nëse mund të ishte më mirë të largohej nga Bashkimi Evropian, megjithëse kjo nuk është më në axhendën e Marine Le Pen. “RN propozon gjithashtu uljen e TVSH-së [për karburantet dhe mallrat thelbësore], gjë që do të ishte mirë,” tha ai. “Flitet shumë pak për ne, qofshin tregtarët e vegjël apo sektori i ndihmës në shtëpi”, tha Océane, “e neveritur” nga kushtet e punës së punonjësve të saj, megjithëse kjo është një temë që Bardella nuk e përmend kurrë.

Ata gjithashtu përmendin të gjitha shërbimet publike – shkollat, sportelet e shërbimit, mjekët – që kanë parë të zhduken në fshatrat e tyre fqinjë, si dhe lokalet që kanë dalë jashtë funksionit “për shkak të tarifave dhe inflacionit”, duke dobësuar më tej strukturë sociale. Pastaj, ka “të gjitha ato dokumente” që duhet të bëhen në internet, duke përforcuar një ndjenjë përjashtimi.

Përveç kësaj, ekziston ndjenja e të qenit “të përbuzur nga njerëzit nga qytetet e mëdha dhe partitë e majta”: “Është një botë tjetër, duket sikur nuk flasin të njëjtën gjuhë,” tha Jordan. Shumë prej tyre përmendin nxitjen për makina elektrike si shembull. Alex është krenar që ende ngas Renault Clio 2 i tij i vjetër, i cili tani numëron 400 mijë kilometra. “Shumica prej tyre nuk e kuptojnë se çfarë po kalojmë,” tha Jordan. “Por ata janë të lumtur që vijnë këtu për pak ajër të pastër”. Fundi i motorit me djegie të brendshme, përbuzja e perceptuar e politikëbërësve të Parisit dhe të Brukselit për botën rurale dhe mospërputhjet e supozuara të tranzicionit mjedisor kanë qenë temat kryesore të fushatës për RN për vitin e kaluar. Kjo përkundër faktit se dy drejtuesit e RN kanë lindur në rajonin e Parisit dhe nuk janë larguar kurrë.

Në tryezën tjetër, 18-vjeçari Antoine, i cili po studion për t’u bërë fermer, ishte i rrethuar nga grupi i tij i miqve. Më 9 qershor të gjithë do të votojnë për Bardelën. “Sepse ai është i vetmi i interesuar për bujqësinë dhe jetën rurale,” tha Antoine, duke hedhur ujkun në patate të skuqura. “Ne ende nuk e kemi parë Mélenchon në panairet Poussey ose Sainte-Catherine; ata janë të gjithë të kapur nga ideologjitë e tyre madhështore”.

Shumica e tyre i shmangen pyetjes kur pyeten për masat specifike në axhendën e RN. “Po, është ende politikë, ndoshta ai është thjesht një llafazan”, tha Alex. “Por nuk kam parë kurrë dikë me zgjuarsi kaq të shpejtë. Dhe ne duhet të provojmë diçka të re. Ne kemi pasur dy mandate të Macron dhe kemi parë se si doli kjo”.

“Njerëzit nga RN janë gënjeshtarë dhe manipulues që luajnë me frikën e njerëzve,” tha një mospajtues Clément, 26 vjeç, kur takoi Le Monde në Vesoul. Ai ishte më i prirur të fliste për kompaninë e ndërtimit që ngriti me një shok. “Bardella thotë vetëm atë që duam të dëgjojmë. Kështu që le të vijë në pushtet! Ata do të shohin se jeta e tyre nuk do të ndryshojë në fakt.” Veç kësaj, përveç zgjedhjeve lokale, ai nuk voton më: “Është e kotë”, tha ai.

Sociologu Lardeux vuri në dukje se pjesëmarrja e ulët e 18-29-vjeçarëve në zgjedhjet evropiane mund t’i atribuohet faktorëve të ndryshëm: “detyra për të votuar” në veçanti po zbehet dhe zhvillimi i ndjenjës së qytetarisë zgjat më shumë.

Politika nuk është kurrë një temë

Në Evreux, Normandi, politika nuk arrin të ngjall interes. Më 14 maj, me tre javë para zgjedhjeve, asnjë nga dhjetëra studentë që takoi Le Monde nuk mundi të emëronte një parti apo kandidat, e lëre më të zgjidhnin palët. Ata po studiojnë të gjithë nga distanca përmes sistemit të lidhur të kampusit që u mundëson studentëve të “parandaluar” – qoftë për arsye familjare, gjeografike, financiare apo shëndetësore – të vazhdojnë studimet afër shtëpisë.

Në zgjedhjet legjislative të vitit 2022, katër nga pesë zona zgjedhore këtu dërguan një deputet të RN në Paris. Por këta të rinj nuk dinë asgjë për politikën dhe rrallëherë e diskutojnë atë me prindërit e tyre. Rebecca (emri i parë ndryshoi), 19 vjeç, e cila po studion për një diplomë angleze në universitetin Nanterre afër Parisit, merr pjesët e saj të informacionit nga mediat sociale. A njeh ajo ndonjë personazh politik? Ajo qeshi, duke përmendur çiftin ballkanik dhe videot që tallnin Bardellën, e vetëdijshme se ajo ndjek vetëm “gjëra fëmijërore” në TikTok.

Përtej batutave dhe polemikave që hasen në internet, këta të rinj luftojnë për të kuptuar konceptet politike ose për të kujtuar masat e propozuara. Shpesh, pamja ka përparësi. “Si e ka emrin… një burrë i vogël me syze, mjaft i fortë… Mélenchon! Më ka pëlqyer gjithmonë Mélenchon, nuk e di pse!”, tha Eden, 19. Ajo do të donte të votonte, por nuk e di për kë. Ajo mund edhe të mos shqetësohet, duke u ndier e dëshpëruar.

Tobi, një basketbollist 18-vjeçar përfundoi duke e lënë lojën Clash of Clans në pauzë për t’u përgjigjur. “Nuk kam parë asgjë, zero, sinqerisht është mbresëlënëse, as që e dija se kishte zgjedhje”, tha ai. Mes miqsh, politika nuk është kurrë temë, “përveç nganjëherë për të qeshur, mes miqsh me të njëjtën ngjyrë lëkure, themi kujdes, nëse zgjidhet Marine Le Pen, do t’ju kthejmë në vendin tuaj! Boubacar, 20 vjeç, në vitin e dytë të studimeve për drejtësi në Université de Rouen, në Normandi.

Bardella mbetet i vetmi kandidat që mund të përmendin disa nga këta studentë. “Ai ka një klub mjaft të madh tifozësh këtu,” tha Emma, ​​18 vjeç, në vitin e saj të parë të diplomës BTS në komunikim, pa i pëlqyer domosdoshmërisht idetë e tij. Prioriteti i saj kryesor? Mjedisi. Megjithatë, ajo duket se i përmbahet parimit kyç të programit të së djathtës ekstreme, prioritetit kombëtar, i konsideruar në kundërshtim me Kushtetutën. “Nëse francezët kanë vështirësi në gjetjen e strehimit, ata kanë përparësi ndaj të huajve: Nëse nuk ju ndihmon vendi juaj, ne nuk do të shkojmë askund.”

Të paqëndrueshëm dhe të pavendosur, këta të rinj do të vendosin në minutën e fundit. Në moshën 18-vjeçare, Esteban, saktësisht dy metra i gjatë, e quajti veten “i djathtë, por jo ekstremi i djathtë”. Ai i merr lajmet e tij nga kanali i lajmeve 24/7 BFMTV dhe ndonjëherë shikon shfaqjen e HugoDécrypte, një YouTuber popullor me pothuajse 3 milionë ndjekës që intervistuan Presidentin Macron. Ai mund të votojë Bardella, ndoshta. “Do të shohim, nuk jam mendjembyllur. Ndoshta, nëse idetë e tij më tërheqin.” Në çdo rast, Esteban duket se është i fejuar: “Ka një prezencë të mirë dhe kjo është e rëndësishme në politikë. Për më tepër, duket se na kupton më mirë ne të rinjtë”. Esteban mirëpret gjithashtu faktin që Bardella është e ftuar në emisione televizive që “arrin një audiencë më të re”. Të gjithë të rinjtë e intervistuar premtuan se do të studionin manifestet përpara votimit. “Do t’i dërgojmë me postë, apo jo?”.

Marrë nga Le Monde, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore