Lajme

Pse Hezbollahu dërgoi tre drone në Zonën Detare të Izraelit?


Çfarë po bënin tre drone të Hezbollahut mbi zonën ekskluzive ekonomike detare të Izraelit të shtunën në mesditë, duke iu afruar rrezikshëm platformës së re të shpimit të gazit të Izraelit, Karish?

Izraelitët besojnë se nuk ishte një mision sulmues.

Kur tre dronët u rrëzuan me sukses, nuk u vunë re shpërthime dytësore, gjë që tregonte se ata nuk mbanin eksploziv.

Veprimet e Hezbollahut duket se kanë më shumë se një qëllim.

Platforma u vendos disa javë më parë, në jug të kufirit detar me Libanin.

Zyrtarët e lartë në qeverinë e Libanit shprehën rezervat e tyre, duke pretenduar (në mënyrë të rreme) se Izraeli kishte depërtuar në zonën ekskluzive ekonomike të Libanit.

Lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah, publikoi ​​disa kërcënime kundër Izraelit për këtë çështje.

Së fundmi, dy qeveritë rifilluan bisedimet e tyre për një përcaktim më të saktë të kufirit, me ndërmjetësimin amerikan.

Këmbëngulja e qeverisë së Libanit për të mos zgjidhur çështjen po vonon kërkimin e gazit në fushat që ndodhen më në veri, që janë patjetër brenda territorit të tij, edhe pse vendi i varfër ka nevojë dëshpërimisht për burimet e veta të energjisë.

Dikush mund të supozojë se në dërgimin e këtyre dronëve, Hezbollahu kishte për qëllim të lëshonte një paralajmërim për Izraelin.

Ose donte të publikonte foto që tregonin aftësinë e tij për të dëmtuar një aset kritik ekonomik izraelit.

Irani, i cili mbështet Hezbollahun dhe koordinon me të një pjesë të madhe të operacioneve të organizatës, ka dëshmuar aftësitë e tij të gjera shkatërruese, të tilla si përdorimi i Houthis në Jemen për të kryer sulme me dronë kundër instalimeve të mëdha të naftës në Arabinë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe.

Përpjekja e Hezbollahut u pengua nga koordinimi i ngushtë midis forcave ajrore izraelite, marinës dhe njësive të inteligjencës.

Dronët fluturuan me një shpejtësi relativisht të ulët dhe lartësi të ulët, duke e bërë të vështirë zbulimin e tyre.

Megjithatë, të tre u zbuluan.

Njëri u rrëzua nga një avion F-16 dhe dy nga anije me raketa detare, duke përdorur një sistem të ri raketor të quajtur “Barak 8”.

Marina arriti suksesin e parë operacional me këtë sistem, duke dëshmuar efektivitetin e sistemit, diçka që padyshim do të rrisë interesin e vendeve të tjera për blerjen e këtyre raketave.

Doli se në këtë rast, struktura e mbrojtjes e lexoi mirë situatën, me planifikimin paraprak të një zarfi mbrojtjeje të vendosur rreth platformave të shpimit të gazit të Izraelit.

Tundimi për Hezbollahun dhe Iranin është thjesht shumë i madh.

Duhet të supozohet se ata do të përpiqen përsëri në rast të një lufte në Liban ose një përplasje të drejtpërdrejtë midis Izraelit dhe Iranit.

Në përgjithësi, përfshirja iraniane në frontin verior të Izraelit është e qartë.

Duket se incidenti i së shtunës është i lidhur me pamjen e përgjithshme, në të cilën Izraeli dhe Irani kanë shtuar sulmet me përmasa të ndryshme ndaj njëri-tjetrit.

Irani ia atribuoi Izraelit vrasjen e një oficeri të lartë të Gardës Revolucionare majin e kaluar dhe u përpoq pa sukses të sulmonte qytetarët izraelitë në Turqi gjatë gjithë qershorit.

Gjatë javëve të fundit duket se sulmet e ndërsjella kibernetike janë shtuar gjithashtu, me dëmtime për të dyja palët.

Një tjetër front është në lojë në Siri.

Të shtunën, një sulm i pazakontë izraelit u raportua, në mes të ditës dhe në veriperëndim të vendit, në jug të portit Tartus.

Koha dhe vendndodhja e rrallë e sulmit tregojnë një nevojë të dukshme të menjëhershme për të penguar një dërgesë armësh të kontrabanduar në Siri.

Kohët e fundit është folur për përpjekjet e Iranit për të përmirësuar aftësitë e mbrojtjes ajrore të Sirisë dhe Hezbollahut.

Forcat Ajrore të Izraelit janë shqetësuar për vite me radhë nga përpjekjet e armikut për të ngushtuar gamën e saj të operacioneve në frontin verior.

Marrë nga Haaretz përshtatur për Albanian Post

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore