Film

Pse aktorët dhe skenaristët e Hollivudit janë në grevë


Aktorët dhe shkrimtarët e Hollivudit kanë bashkuar forcat në linjën e piketave që nga e premtja, pasi studiot nuk arritën një marrëveshje këtë javë me Skuadrën e Aktorëve të Ekranit – Federata Amerikane e Artistëve të Televizionit dhe Radios (SAG-AFTRA).

Kjo është hera e parë që dy sindikata kanë hyrë në grevë në të njëjtën kohë që nga viti 1960, kur aktori dhe presidenti i ardhshëm amerikan Ronald Reagan udhëhoqi protestat.

Në mesin e 160 mijë anëtarëve të SAG-AFTRA janë yjet më të mëdhenj në botë.

Yjet e Hollivudit, nga Tom Cruise te Angelina Jolie te Johnny Depp, janë anëtarë të sindikatës.

Shumë aktorë, duke përfshirë Meryl Streep, Ben Stiller dhe Colin Farrell, kanë shprehur publikisht mbështetjen e tyre për grevën.

Pse janë në grevë?

Mbyllja në të gjithë industrinë pason një grindje mbi pagat dhe ndikimin e inteligjencës artificiale në studiot e filmit dhe shërbimet e transmetimit.

Dy sindikatat nuk arritën një marrëveshje për ndarjen më të drejtë të fitimeve dhe rritjen e mbrojtjes së të drejtave të inteligjencës artificiale (AI).

Sindikatat janë të shqetësuara për kontratat e gjurmimit të inflacionit, pagesat në epokën e transmetimit dhe masat mbrojtëse kundër përdorimit të inteligjencës artificiale që “imiton” punën e tyre në film dhe televizion.

A do të shohim yje në protestat?

“Yjet e mëdhenj do të jenë të dukshëm”, tha avokati i industrisë së argëtimit Jonathan Handel. “Por kjo grevë nuk ka të bëjë me sjelljen e më shumë parave për njerëzit që tashmë kanë miliona”.

Yjet kryesorë nuk mund të përfitojnë financiarisht nga greva, pasi agjentët e tyre negociojnë kontrata individuale me studiot që tejkalojnë shumë minimumet e diskutueshme të sindikatës.

Megjithatë, prania e tyre mund të “ndizte dritat në studio, për të ardhur në tryezën e negociatave me një marrëveshje të drejtë”, tha aktori Dominic Burgess.

Si do të ndikojë në filma dhe seriale?

Prodhimi i Hollivudit tashmë është ngadalësuar ndjeshëm që kur filloi greva e skenaristëve në fillim të majit.

Serialet me skenarë të përfunduar, si “The Lord of the Rings: The Rings of Power”, mund të vazhdojnë xhirimet këtë verë, por pa asnjë shkrimtar në xhirime.

Por pa aktorë, të vetmet produksione në SHBA që mund të vazhdojnë janë disa telenovelat, të cilat kanë kontrata të ndryshme, dhe shfaqje realiteti dhe argëtimi.

Për këtë arsye, Fox këtë javë zbuloi një program televiziv vjeshtor të mbushur me seriale pa skenarë si “Kitchen Nightmares” dhe “Lego Masters”.

Krijimi i filmit nuk ndikohet aq drejtpërdrejt për shkak të periudhës së gjatë midis përfundimit të xhirimeve dhe fillimit të shfaqjes në teatër.

Por sa më gjatë të zgjasë greva, aq më i madh do të jetë ndikimi në shfaqjen e filmave.

Studiot e mëdha të Hollivudit kanë ndryshuar tashmë kalendarët e tyre të publikimeve.

Për shembull, Disney kohët e fundit përhapi disa filma me superhero të Marvel-it për një periudhë më të gjatë kohore.

SAG-AFTRA sugjeroi se mund të ofronte një përjashtim për filmat më të vegjël dhe plotësisht të pavarur.

A do të ndikojë në prodhimin e huaj?

SAG-AFTRA është një sindikatë amerikane e punës me qendër në Los Anxhelos, por kjo nuk do të thotë se ndikimi i grevës do të kufizohet në SHBA.

“Kur aktorët e SAG-AFTRA janë duke punuar në një film që po xhirohet në Evropë, Australi, Azi apo kudo, ata do të kenë punën e tyre të prerë për ta”, tha Handel.

Greva gjithashtu i pengon anëtarët të promovojnë filma, që do të thotë se premierat dhe festivalet kryesore të filmit të vjeshtës si Venecia dhe Toronto do të preken nëse greva nuk anulohet.

Siç qëndrojnë gjërat, “në Festivalin e Filmit në Venecia, nëse bëhet një film me aktorë nga SAG-AFTRA, aktorët nuk mund ta promovojnë atë”, tha Handel.

Sa do të zgjasë greva?

Skenaristët janë në grevë prej 11 javësh.

Por historikisht, grevat e Hollivudit kanë ndryshuar shumë në gjatësi – nga pak më shumë se tre orë deri në disa muaj.

“Kjo varet nga ata. Ne jemi të hapur për të biseduar me ta sonte”, tha presidenti i SAG-AFTRA Fran Drescher në një konferencë shtypi të enjten, duke iu referuar studimeve.

“Varet prej tyre nëse do të flasin në një mënyrë normale që respekton atë që bëjmë ne”, tha ajo.

Handel parashikoi se grevat do të zgjasin të paktën deri në vjeshtë.

“Kjo do të marrë kohë dhe nuk është e lehtë për t’u zgjidhur sepse të dyja palët e konsiderojnë këtë ekzistencial”, tha ai. “Ka shumë hidhërim mes skenaristëve dhe aktorëve dhe studios”.

Cili është ndikimi ekonomik?

Nga kontabiliteti tek mikpritja dhe transporti, kompani të shumta janë të lidhura me industrinë e argëtimit.

Kjo e bën të vështirë llogaritjen e ndikimit financiar të grevës së Hollivudit, por ai është padyshim i madh.

“Pesëmbëdhjetë vjet më parë, kur shkrimtarët hynë në grevë – greva zgjati 100 ditë – vlerësimi ishte se dëmi ishte pak më shumë se dy miliardë dollarë. Pra, kjo do të thotë 20 milionë dollarë në ditë”, thotë Handel.

E rregulluar për inflacionin, kjo është afër 30 milionë dollarë në ditë e humbur vetëm në Kaliforni, shton ai.

Marrë dhe përshtatur nga Al Jazeera për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore