Lajme

Protestuesit në Izrael kërkojnë dorëheqjen e Netanyahut dhe lirimin e pengjeve


Ishte një e shtunë protestash në Tel Aviv.

Dhjetëra mijëra njerëz u rikthyen në rrugë për të kërkuar zgjedhje të reja, dorëheqjen e qeverisë dhe lirimin e pengjeve të mbajtur ende rob nga Hamasi në Gaza.

Policia përdori bote uji për të shpërndarë protestuesit që bllokonin një rrugë.

Dhe kryeministri mori gjithashtu ultimatumin nga ministri i Kabinetit të Luftës: Nëse një plan i përgjithshëm veprimi për Gazën nuk zyrtarizohet deri më 8 qershor, ne do të largohemi nga qeveria – paralajmëroi Benny Gantz.

Edhe të dielën në mëngjes ka pasur disa momente tensioni në Izrael.

Rreth njëzet persona bllokuan hyrjen e rrugës kryesore për në Jerusalem duke kërkuar zgjedhje të parakohshme: në mes të rrugës, duke ndaluar trafikun, demonstruesit vendosën një kuti votimi.

Megjithatë, policia e shpalli demonstratën të paautorizuar dhe filloi të shpërndajë demonstruesit, siç raportojnë mediat lokale.

Ka pasur edhe përleshje të vogla mes shoferëve dhe demonstruesve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore