Uncategorized

Protesta në rajonin e Dagestanit të Rusisë kundër draftit të ri


Njerëzit në rajonin e Dagestanit të Rusisë janë përleshur me policinë në protestat e fundit kundër thirrjes së Moskës prej 300 mijë rezervistësh ushtarakë.

Mbi 100 persona u arrestuan gjatë protestave në kryeqytetin rajonal Makhachkala, tha “OVD-Info”, monitorues i pavarur rus i të drejtave të njeriut.

Ai tha se ishte i shqetësuar nga raportet për “arrestimet shumë të ashpra” të provincës.

Dagestani është një rajon kryesisht mysliman i Rusisë me një numër më të madh të vdekjeve se çdo provincë tjetër në luftë.

Analiza e fundit e shërbimit rus të “BBC” tregoi se të paktën 301 ushtarë nga Dagestani kanë vdekur, 10 herë më shumë se në Moskë. Shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë shumë më e lartë.

Më shumë se 2 mijë njerëz janë arrestuar në protestat masive që kur presidenti rus Vladimir Putin njoftoi mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve ushtarakë të mërkurën.

Ndërsa protesta të mëdha janë zhvilluar në qytetet kryesore anembanë Rusisë ditët e fundit – me më shumë se 700 persona të arrestuar vetëm të shtunën – imazhet e demonstruesve dagestanë që luftojnë me policinë shënuan një shpërthim të rrallë dhune kundër autoriteteve.

Dhjetëra video të postuara në mediat sociale treguan protestuesit duke u përballur me policinë dhe zyrtarët e tjerë të sigurisë në Makhachkala, me “OVD-Info” që raportonte se oficerët përdorën armë trullosëse dhe shkopinj mbi turmat.

Në një video, një burrë i arrestuar nga zyrtarët godet me kokë një oficer policie, përpara se të rrihej nga personeli tjetër.

Një video tjetër tregoi një oficer sigurie që po ikte nga një grup i madh demonstruesish, disa prej të cilëve u përpoqën ta kapnin dhe ta përplasnin ndërsa ai vraponte.

OVD-Info gjithashtu raportoi se vendasit në fshatin Endirey kishin bllokuar një autostradë federale, në një përpjekje për të ndaluar zyrtarët e sigurisë që kërkonin të zbatonin draftin që hynte në zonë.

Pamjet e marra nga grupi treguan oficerët e policisë që gjuanin me automatikë në ajër ndërsa kërkonin të prishnin demonstratën, por vendasit vazhduan të bllokonin rrugën. Në një përpjekje për të lehtësuar shpërthimin e zemërimit, guvernatori i Dagestanit Sergei Melikov pranoi të dielën se “janë bërë gabime” gjatë mobilizimit.

“Unë kam folur tashmë për këtë më parë, por do ta përsëris përsëri: mobilizimi i pjesshëm duhet të bëhet rreptësisht sipas kritereve të shpallura nga presidenti”, shkroi Melikov në Telegram.

Shumë të rinj rusë kanë kërkuar gjithashtu të largohen nga vendi, duke u përpjekur të kalojnë kufirin në Finlandën dhe Gjeorgjinë fqinje.

Ka pasur raportime nga i gjithë vendi se shumë njerëz të papërshtatshëm për draftin janë urdhëruar të paraqiten në detyrë nga oficerët lokalë të rekrutimit.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore