Lajme

Protesta në Itali pasi qeveria kufizon të drejtat e prindërve të të njëjtit seks


Qindra njerëz kanë dalë në rrugë në Milano për të protestuar kundër lëvizjeve të qeverisë së re të krahut të djathtë të Italisë për të kufizuar të drejtat e prindërve të të njëjtit seks.

“Ti i shpjegoni djalit tim se unë nuk jam nëna e tij”, shkruhej në një pankartë të rrethuar me flamuj të ylberit.

Italia legalizoi martesat civile të të njëjtit seks në vitin 2016, por kundërshtimi nga Kisha Katolike bëri që ajo të mos u jepte çifteve  të drejtën për birësim.

Milano kishte regjistruar fëmijët e çifteve të të njëjtit seks të ngjizur jashtë shtetit nëpërmjet një surrogate, e cila është e paligjshme në Itali, ose riprodhimit të asistuar mjekësor, i cili është i disponueshëm vetëm për çiftet heteroseksuale.

Por kryebashkiaku i saj i qendrës së majtë, Beppe Sala, zbuloi këtë javë se këto regjistrime ishin ndalur pasi Ministria e Brendshme dërgoi një letër duke këmbëngulur se gjykatat duhet të vendosin.

“Është një hap i dukshëm prapa nga pikëpamja politike dhe sociale, dhe unë e vura veten në vendin e atyre prindërve që menduan se mund të mbështeteshin në këtë mundësi në Milano”, tha ai në një podcast ndërsa premtoi të luftonte ndryshimin.

Një nënë ose baba që nuk njihet ligjërisht si prind i fëmijës së tyre mund të përballet me probleme të mëdha burokratike, duke përfshirë rrezikun e humbjes së fëmijës nëse prindi i regjistruar vdes ose marrëdhënia e çiftit prishet.

Elly Schlein, udhëheqësja e sapozgjedhur e Partisë Demokratike të qendrës së majtë, ishte mes politikanëve të opozitës që morën pjesë në protestën të shtunën, në të cilën shumë aktivistë u ngritën kundër qeverisë së re kombëtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore