Sport

Propozimi intrigues i Milan-it për Arda Guler


Arda Guler

Raportet italiane pretendojnë se Milan-i ka kërkuar nga Real Madrid sensacionin e Turqisë Arda Guler në një marrëveshje të ngjashme me atë të Brahim Diaz.

19-vjeçari bëri një ndikim të madh në Euro 2024 për skuadrën e Vincenzo Montella-s dhe në moshën e tij tashmë ka 12 paraqitje për të moshuarit, me dy gola.

Real Madrid-i pagoi 20 milionë euro për të blerë Arda Guler nga Fenerbahce në verën e vitit 2023 dhe ai luftoi për t’u futur në ekip gjatë sezonit të tij debutues.

Pavarësisht se bëri vetëm 12 paraqitje konkurruese për klubin nën drejtimin e Carlo Ancelotti-t, ai megjithatë arriti të kontribuojë me gjashtë gola.

Sipas “Sport Mediaset”, Milan-i i është afruar Real Madrid-it dhe i ka sugjeruar ta marrin Arda Guler për dy vjet për ta ndihmuar atë të zhvillohet, duke përfshirë edhe lojën në Champions League.

Brahim Diaz u dërgua te kuqezinjtë në formë huazimi për një vit në vitin 2020, më pas u zgjat edhe për një vit tjetër me një kosto prej 3 milionë euro.

Ndërsa Milan-i kishte një opsion për të blerë, Real Madrid gjithashtu kishte kundëropsionin për ta rikthyer atë në bazë dhe e ushtroi atë në 2023.

Në këto tre vite, marokeani luajti 124 ndeshje për Milan-in, të cilat ai nuk do t’i kishte marrë në “Bernabeu”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore