Lajme

Pronari i “The Guardian” kërkon falje për lidhjet e themeluesve të gazetës me skllavërinë transatlantike


Kompania zotëruese e “The Guardian” ka kërkuar falje për rolin që themeluesit e gazetës patën në skllavërinë transatlantike dhe njoftoi një program dhjetëvjeçar të drejtësisë.

Scott Trust tha se priste të investonte më shumë se 10 milion paund, me miliona të dedikuara posaçërisht për komunitetet pasardhës të lidhur me themeluesit e shekullit të XIX-të të “Guardian”.

Kjo pason kërkime të pavarura akademike të porositura në vitin 2020 për të hetuar nëse kishte ndonjë lidhje historike midis skllavërisë dhe John Edward Taylor, gazetarit dhe tregtarit të pambukut që themeloi gazetën në 1821, dhe biznesmenëve të tjerë të Mançesterit që financuan krijimin e saj.

Raporti i Scott Trust “Legacies of Slavement”, i botuar të martën, zbuloi se Taylor, dhe të paktën nëntë nga 11 mbështetësit e tij, kishin lidhje me skllavërinë, kryesisht përmes industrisë së tekstilit.

Taylor kishte lidhje të shumta nëpërmjet partneriteteve në firmën e prodhimit të pambukut “Oakden & Taylor” dhe kompaninë tregtare të pambukut “Shuttleworth”, “Taylor & Co”, e cila importonte sasi të mëdha pambuku të papërpunuar të prodhuar nga njerëzit e skllavëruar në Amerikë.

Studiuesit nga universitetet e Nottingham dhe Hull ishin në gjendje të identifikonin lidhjet e Taylor me plantacionet në Ishujt e Detit, përgjatë bregut të Karolinës së Jugut dhe Gjeorgjisë.

Një tjetër nga financuesit e hershëm të “Guardian”, tregtari i Indisë Perëndimore Sir George Philips, ishte bashkëpronar i plantacionit të sheqerit “Success” në Hanover, Xhamajka.

Gjetje të tilla si kjo ofruan një vështrim në një botë të harruar.

Reklamat në gazeta gjithashtu siguruan detaje të mëtejshme identifikuese të përkatësisë etnike, lartësisë, moshës dhe prejardhjes afrikane.

Afrikanët e skllavëruar punonin në fushat e pambukut të Ishujve të Detit, në kushte të tmerrshme, për të mirën e pronarëve të plantacioneve dhe industrisë britanike të tekstilit.

Emrat dhe detajet e njerëzve të skllavëruar dhe të pasardhësve të tyre u regjistruan në dokumente të tilla si “Regjistrimi i Shteteve të Bashkuara (Programi i skllevërve)” i 1850 dhe 1860, “Regjistrat e skllevërve”, “Fatura e shitjeve të skllevërve zezakë”, 1799-1872  dhe “Kontrabandë”.

Previously enslaved African Americans on their way to work in the cotton field on St Helena Island, circa 1863-66.

Philips u përpoq pa sukses të kërkonte kompensim nga qeveria britanike në 1835 për atë që ai e konsideronte si humbje të pasurisë së tij njerëzore, e cila ishte 108 persona.

Krahas një kërkim faljeje “komuniteteve të prekura të identifikuara në kërkime dhe pasardhësve të mbijetuar të të skllavëruarve për pjesën që “Guardian” dhe themeluesit e saj patën në këtë krim kundër njerëzimit”, Trust kërkoi gjithashtu falje për pozicionet e hershme editoriale që shërbyen për të mbështetur industrinë e pambukut dhe për këtë arsye shfrytëzimi i njerëzve të robëruar.

Fondi i drejtësisë restauruese do të mbështesë projekte në rajonin Gullah Geechee dhe Xhamajka gjatë dekadës së ardhshme pas konsultimit me ekspertët e reparacioneve dhe grupet e komunitetit.

Scott Trust do të emërojë një drejtor programi dhe po krijon një panel këshillues për të udhëhequr dhe rishikuar punën.

Ai tha se një shifër e saktë dhe alokimi i fondeve do të raportohet në 12 muajt e ardhshëm.

Pjesa tjetër e programit të gjerë të masave mbulon katër fusha: rritjen e ndërgjegjësimit për skllavërinë transatlantike dhe trashëgimitë e saj nëpërmjet partneriteteve në Mançester dhe në mbarë botën, diversiteti mediatik, kërkime të mëtejshme akademike dhe duke rritur shtrirjen dhe ambicien e raportimit të “Guardian”.

“The Guardian” njoftoi se do të zgjerojë raportimin e saj për komunitetet e afro-amerikanëve në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Karaibe, Amerikën e Jugut dhe Afrikë.

Scott Trust do të financojë gjithashtu një program të ri të bursave globale për gazetarët me ngjyrë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore