Kosova

Prokuroria nis hetimet ndaj profesorit Xhevat Krasniqi


Profesor Xhevat Krasniqi.

Prokuroria Themelore në Prishtinë ka pranuar kallëzim penal ndaj profesorit të rregullt të matematikës në Fakultetin e Edukimit, i cili u denoncua nga 27 studente të Mjekësisë për ngacmim seksual në Këshillin e Etikës.

Lajmin për Albanian Post e ka konfirmuar zëdhënësja e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, Laureta Ulaj.

“Prokurori i Shtetit ka marrë aktvendim për fillim të hetimeve ndaj Xh.K. Kjo çështje penale është duke u trajtuar në pajtim me dispozitat ligjore të KPPRK-së”, ka thënë Ulaj për AP.

23 prill, Universiteti i Prishtinës (UP), kishte marrë vendim që të suspendoj profesorin Krasniqi.

Më 9 prill, ministrja e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arbërie Nagavci, kishte reaguar lidhur me pretendimet e disa studenteve që janë ngacmuar seksualisht nga profesori i rregullt i Universitetit të Prishtinës në fakultetin e Mjekësisë, Xhevat Krasniqi duke thënë se pret nga Këshilli i Etikës që ta trajtojë rastin pa vonesë.

“Si ministre e Arsimit pres nga Këshilli i Etikës si instancë kompetente dhe e pavarur statutare, që pa vonesë dhe në mënyrë meritore të trajtojë këtë rast dhe të gjitha pretendimet e ngjashme për sjellje që bien ndesh me normat e kodit etik dhe kuadrin normativ”, kishte thënë ajo.

Ndërkaq, më 11 prill, në protestën e organizuar nga Lëvizja Feministe Studentore u kërkua largimi i tij.

Aktivistja, Erza Dubova, konsideroi që Universiteti i Prishtinës nuk është i sigurt për vajzat.

Ndërkaq, nga Rrjeti i Grave të Kosovës thanë se Këshilli i Etikës është duke e trajtuar me vonesë këtë rast.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore