Film

Prokurori i “Rust” pretendon se armatorja Hannah Gutierrez ka sjellë plumba të vërtetë në xhirime


Prokurori në çështjen “Rust” thotë se ka prova “të konsiderueshme” që blinduesja apo furnizuesja me armë për kastin, Hannah Gutierrez Reed padashur solli plumba të vërtetë në set, duke çuar në vdekjen e kineastes Halyna Hutchins.

Në një dosje gjyqësore, prokurorja Kari Morrissey argumentoi se disa foto të marra në shesh – duke përfshirë ato të bëra nga Gutierrez Reed – tregojnë raundet e drejtpërdrejta në ditët para incidentit tragjik.

Ajo gjithashtu argumentoi se provat tregojnë se plumbat dolën nga një kuti me municion bedel që Gutierrez Reed solli në xhirime, shkruan Variety, transmeton AlbanianPost.

Gutierrez Reed do të dalë në gjyq më 21 shkurt në Santa Fe, me akuza për vrasje të pavullnetshme dhe ndërhyrje të provave në të shtënat në tetor të vitit 2021.

Ajo akuzohet se ka ngarkuar nga pakujdesia një plumb të vërtetë në armën e Alec Baldwin, e cila duhet të kishte vetëm fishekë bedel.

Baldwin u padit më 19 janar me një akuzë të veçantë për vrasje të pavullnetshme dhe është deklaruar i pafajshëm. Asnjë datë e gjykimit nuk është caktuar për rastin e tij.

Gutierrez Reed ka mohuar të ketë sjellë plumbat e vërtetë  në xhirime dhe fajin ia ka hedhur Seth Kenney, mentorit të saj, i cili i ka ofruar armë dhe municion bedel për produksionin.

Avokati i saj mbrojtës ka pretenduar se Kenney nuk është hetuar kurrë seriozisht, pjesërisht sepse ai ka punuar ngushtë me prokurorët dhe detektivët për të larguar hetimin nga vetja.

Sipas dosjes së saj të fundit në gjykatë, Morrissey i ofroi Gutierrez një “lutje të favorshme” shtatorin e kaluar nëse ajo do të pranonte përgjegjësinë për marrjen përsipër të akuzave.

“Nëse Hannah mund të japë ndonjë përgjigje në lidhje me origjinën e plumbave, unë jam i lumtur të punoj me të, por më pak se kjo, ne thjesht duhet të vazhdojmë,” shkroi Morrissey në një email drejtuar avokatit të Gutierrez Reed.

Ajo gjithashtu tregoi se nuk e bleu pretendimin se Kenney ishte fajtor.

“Nuk kam asnjë arsye të besoj se Seth Kenney është burimi i plumbave të vërtetë. Në fakt, unë besoj se provat fizike e hedhin poshtë këtë teori”, shkroi Morrissey, duke shtuar se “vënia e gishtit nga Seth nuk është një gjë e parëndësishme për të”.

Avokati i Gutierrez Reed, Jason Bowles, e hodhi poshtë ofertën. Ai ka pohuar se Morrissey po përpiqej të ushtronte presion ndaj klientit të tij për të dhënë një rrëfim të rremë dhe se Morrissey që atëherë e ka ndëshkuar klientin e tij duke ngritur një akuzë shtesë për veprën penale për futjen e një arme në një lokal 20 ditë përpara të shtënave në “Rust”.

Bowles po kërkon të hedhë poshtë atë akuzë, duke argumentuar se është hakmarrëse, e parëndësishme për çështjen “Rust” dhe e bazuar në prova të marra në mënyrë të gabuar.

Në kundërshtimin e saj ndaj mocionit për shkarkim, Morrissey argumentoi se akuza shtesë ishte pjesë e negociatave rutinë për pranimin e fajësisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore