Sport

Prokurorët spanjollë heqin akuzat e Neymar për mashtrim dhe korrupsion


Foto: REUTERS/Albert Gea

Prokurorët spanjollë të premten hoqën të gjitha akuzat për mashtrim dhe korrupsion kundër sulmuesit brazilian Neymar dhe të akuzuarve të tjerë për transferimin e tij te Barcelona nga Santos në vitin 2013, tha prokurori publik në gjykatë.

Prokurorët kërkuan një dënim me dy vjet burg për Neymar dhe pagesën e një gjobe prej 10 milionë euro.

Një burim i afërt me familjen e Neymar i tha Reuters se përfaqësuesit e tyre ligjorë Baker Mckenzie, se do të kërkonin shpenzime kundër prokurorisë private për atë që ata e konsiderojnë pakujdesi, duke vepruar me besim të dobët dhe për abuzim të procesit.

Ata gjithashtu do të rezervojnë të drejtën për të kërkuar dëmshpërblim.

Ata po kërkojnë gjithashtu një dënim me pesë vjet burg për ish-presidentin e Barcelonës, Sandro Rosell dhe një gjobë prej 8.4 milionë euro për klubin.

Çështja përqendrohet në pretendimin e bërë nga firma braziliane e investimeve DIS, e cila zotëronte 40% të të drejtave ekonomike të Neymar kur ai ishte në Santos, se ajo humbi shkurtimin e drejtë nga transferimi i lojtarit sepse vlera e marrëveshjes ishte nënvlerësuar.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore