Lajme

Prodhuesit e kantinave të verës në Francë: Kemi humbje, por shpresojmë ende


“Ne studiojmë tokën, territorin, klimat e Burgundy në terma afatgjatë për brezat e ardhshëm. Është jeta jonë, e prindërve dhe e gjyshërve tanë… dhe fëmijëve tanë gjithashtu”.

Është ky rrëfimi i presidentit të Federatës së Shtëpive të Verës Burgundy, Alberic Bichot, sa i përket prodhimit të verës, i cili sjell në vëmendje se 2021-ta ishte një vit katastrofik për të gjithë prodhuesit e verёs Burgundy tё Francёs.

Ndryshimet klimatike goditën prodhimin nё muajin prill. Në momentin kur sythat delikate të hardhive po lulëzonin, papritur temperaturat ranë ndjeshëm.

Për tre net, prodhuesit e verës dogjën qirinj poshtë vreshtave të tyre, me shpresën se do t’i shpëtonin të korrat e tyre nga dëmtimi prej ngricave.

Temperaturat ranë aq shumё, saqë në disa pjesë gjysma e të korrave u dëmtuan dhe Franca shpalli “katastrofën bujqësore”.

Bichot bëri me dije se tre netët me ngrica i kushtuan rajonit 1 miliard euro.

Sa u përket të korrave të tij, ai tha se 70% e rrushit të verës së bardhë dhe 40% e rrushit të kuq shkuan dëm.

Oferta “e ashpër”

Megjithatë, disa lajme të mira qarkulluan në ankandin Hospices de Beaune, ngjarje vjetore në të cilën prezantohen parashikimet për të korrat e vitit të ardhshëm.

Veprimtaria e sivjetshme, e organizuar nga shtëpia e ankandeve Sotheby’s, pa qindra pjesëmarrës fizik dhe në distancë, që “luftonin” për të blerë fuçitë e mbushura me disa nga verërat më të mira në botë.

Ndërsa mund të ketë pasur më pak fuçi se zakonisht në bodrumet e Hospices këtë vit, ankandi ngjalli shpresën dhe gëzimin në rajon.

Pavarësisht se kishte pak fuçi në shitje, oferta ishte shumë e lartë.

Të gjithë ishin të fokusuar te ngjarja kryesore e eventit, në orët e vona të pasdites, shitja e Piece du President, një fuçi 228 litrash Corton-Renardes Grand Cru, e cila u shit për një rekord prej 800 mijё euro.

Për Bichot, shpresa vdes e fundit.

Perspektivat e sё ardhmes

Te prodhuesit e verës, gjatë eventit, u ngjall shpresa se, megjithëse të korrat e këtij viti janë zvogëluar, çmimet që ofrohen mund të ndihmojnë në kompensimin e pakët.

Bichot këmbëngul se çmimet edhe më të larta nuk do të kompensojnë mungesën, por thotë se prodhuesit tradicionalë të verës franceze i shohin gjërat në perspektivën e largët.

“Vreshti nuk mbillet për vitin e ardhshëm, por për brezin tjetër”, thotë ai. “Vreshtin e mbjellim për 50-60 vitet e ardhshme”.

Megjithatë, ai fatin për një prej produkteve më të mira luksoze në botë ua lë “Perëndive”.

“Ne e dimë se sa të vegjël jemi dhe sa shumë i detyrohemi natyrës”, përmbyll rrëfimin ai.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore