Biznes

Prodhuesi i Oreo-s përballet me reagime të forta nordike për biznesin rus


Mondelez International, duke u përballur me një bojkot në rritje të korporatave në rajonin nordik për shkak të pranisë së vazhdueshme në Rusi, ka kërkuar të takohet me qeverinë norvegjeze për të mbrojtur biznesin e saj lokal.

Airlines SAS dhe Norwegian Air, grupi hekurudhor SJ, zinxhiri i hoteleve Strawberry, shitësi me pakicë Elkjop, grupi i transportit Fjord Line dhe Shoqata Norvegjeze e Futbollit ishin midis atyre që njoftuan ditët e fundit se do të ndalonin shitjen e produkteve të Mondelez.

Prodhuesi i Oreo, Toblerone dhe dhjetëra markave të tjera, ka një prani të fortë në Norvegji dhe Suedi nëpërmjet prodhuesve vendas të çokollatës Freia dhe Marabou.

Edhe pse disa kompani perëndimore shitën asetet e tyre ruse pas pushtimit të Ukrainës nga Moska vitin e kaluar, të tjera si Mondelez kanë qëndruar pavarësisht kundërshtimeve nga punonjësit në vende të tjera.

Kompanitë nordike kanë thënë se vendimi i tyre për të ndaluar shitjen e produkteve të Mondelez bazohej në një njoftim këtë vit nga Agjencia Kombëtare e Ukrainës për Parandalimin e Korrupsionit për të përfshirë në listën e zezë prodhuesin e ushqimeve dhe grupe të tjera.

Coop Norge, shitësi i dytë më i madh i ushqimit në Norvegji, ka bërë me dije se do të kërkonte këshilla nga qeveria norvegjeze përpara se të merrte ndonjë vendim.

Mondelez ka deklaruar ndërkaq se do të kërkonte të takohej me ministritë përkatëse të qeverisë për të shpjeguar pozicionin e saj, duke shtuar se nuk shet produkte të prodhuara nga Rusia në Norvegji.

Politika zyrtare duhet të bazohet në sanksionet formale të futura nga vendet perëndimore dhe vendet e tjera, dhe çdo udhëzim duhet të bazohet në kritere objektive që trajtojnë kompanitë në mënyrë të barabartë, sipas grupit.

“Mondelez International është në përputhje me të gjitha vendimet dhe sanksionet politike dhe do të vazhdojë të marrë në konsideratë rregullimet e nevojshme të operacioneve për të siguruar pajtueshmërinë e plotë”, ka vijuar deklarata.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore