Euro 2024

Pritjes i erdhi fundit – Kampionati Evropian gati të ngrejë siparin e edicionit të 17-të


Kampionati Evropian ose siç njihet ndryshe si UEFA Euro (në këtë rast Euro 2024) do të ngrejë siparin e edicionit të 17-të mbrëmjen e kësaj të premteje teksa Gjermania mikpritëse e turneut do të sfidojë Skocinë në Grupin A, duke filluar nga ora 21:00.

Pritjes së tifozëve dhe jo vetëm, më në fund i erdhi fundi dhe duke filluar nga sot për një muaj rresht, 24 ekipet kombëtare të kualifikuara në fazat finale të turneut do të sfidojnë për trofeun e shumëlakmuar.

Gjermania do të presë turneun, i cili është planifikuar të zhvillohet nga 14 qershori 2024 deri më 14 korrik 2024, dhe kampioni më vonë do të garojë në vitin 2025 për një tjetër trofe ndaj fituesit të Kupës së Amerikës 2024.

Turneu, siç u përmend më sipër, do të përfshijë 24 ekipe, me Gjeorgjinë e vetmja skuadër që do të debutojë në finalet e Kampionatit Evropian.

Kujtojmë se Italia është kampione në fuqi, pasi ka fituar turneun e 2020-ës kundër Anglisë me penallti në finale.

(Photo: Marvin Guengoer)

Do të jetë hera e tretë që ndeshjet e Kampionatit Evropian luhen në territorin gjerman dhe hera e dytë në Gjermaninë e ribashkuar, pasi Gjermania Perëndimore priti edicionin e turneut të vitit 1988 dhe katër ndeshje të Euro 2020 shumëkombëshe u luajtën në Mynih.

Do të jetë hera e parë që konkursi mbahet në atë që dikur ishte Gjermania Lindore me Leipzigun si qytet pritës, si dhe turneu i parë i madh që nga Kupa e Botës FIFA 2006 që Gjermania e ribashkuar shërben si një vend pritës i vetëm.

Turneu do të kthehet në ciklin e tij të zakonshëm katërvjeçar, pasi edicioni i vitit 2020 u shty për në vitin 2021 për shkak të pandemisë COVID-19.

Kombet e kualifikuara

Janë 24 ekipe kombëtare të kualifikuara në fazën finale të Euro 2024: Gjermania, Belgjika, Franca, Portugalia, Skocia, Spanja, Turqia, Austria, Anglia, Hungaria, Sllovakia, Shqipëria, Danimarka, Holanda, Rumania, Zvicra, Serbia, Çekia, Italia, Sllovenia, Kroacia, Gjeorgjia, Ukraina dhe Polonia.

Nga 24 skuadrat që u kualifikuan në turne, 19 morën pjesë në edicionin e kaluar. Këto përfshijnë kampionen në fuqi të Italisë dhe Anglinë nënkampione, si dhe Francën nënkampione të Kupës së Botës 2022 dhe Kroacinë fituese të medaljes së bronztë.

Portugalia ishte ekipi i vetëm që u kualifikua me një rekord të përsosur, ndërsa Franca, Anglia, Belgjika, Hungaria dhe Rumania gjithashtu u kualifikuan pa humbje.

Shqipëria dhe Rumania u rikthyen pasi humbën mundësinë e kualifikimit në Euro 2020, e para duke u kualifikuar vetëm në turneun e tyre të dytë të madh.

Serbia dhe Sllovenia u kthyen të dyja për herë të parë që nga Euro 2000, me Serbinë që u kualifikua për herë të parë që kur ajo dhe Mali i Zi u bënë kombe të veçanta, dhe Sllovenia u kualifikua për turneun e tyre të katërt të madh si një komb i pavarur.

Gjeorgjia mundi Greqinë me penallti në play-off për t’u kualifikuar në turneun e saj të parë që nga fitimi i pavarësisë nga Bashkimi Sovjetik në vitin 1991, duke u bërë gjithashtu debutuesit e vetëm për këtë edicion.

Ekipet e dukshme që mungojnë në këtë edicion të Euro 2024 përfshijnë Suedinë, Rusinë dhe Uellsin.

Suedia nuk arriti të arrinte në finale për herë të parë që nga Euro 1996 dhe gjithashtu nuk arriti të kualifikohej në turneun e saj të dytë të madh radhazi, pasi humbi Kupën e Botës 2022.

Rusia, e cila ishte e rregullt në finalet që nga Euro 2000, u ndalua nga kualifikueset pas pushtimit të Ukrainës.

Uellsi, i cili arriti në fazat e eliminimit në dy edicionet e mëparshme, përfshirë gjysmëfinalet në Euro 2016, humbi ndaj Polonisë me penallti në play-off.

Pasi bënë debutimin e tyre në edicionin e kaluar, Maqedonia e Veriut dhe Finlanda nuk arritën të kualifikoheshin për këtë edicion.

Grupet e Euro 2024-ës:

Grupi A: Gjermani, Skoci, Hungari, Zvicër;

Grupi B: Spanjë, Kroaci, Itali, Shqipëri;

Grupi C: Slloveni, Danimarkë, Serbi, Angli;

Grupi D: Poloni, Holandë, Austri, Francë;

Grupi E: Belgjikë, Sllovaki, Rumani, Ukrainë;

Grupi F: Turqi, Gjeorgji, Portugali, Çeki.

Qytetet pritëse të turneut

Gjermania kishte një përzgjedhje të gjerë të stadiumeve që plotësonin kërkesat minimale të UEFA-s për kapacitet prej 30,000 vendesh për ndeshjet e Kampionatit Evropian.

Nga dhjetë vendet e përzgjedhura për Euro 2024, nëntë u përdorën për Kupën e Botës FIFA 2006: Berlin, Dortmund, Mynih, Këln, Shtutgart, Hamburg, Lepizig, Frankfurt dhe Gelsenkirchen.

Dyzeldorfi, i cili nuk u përdor në 2006, por ishte përdorur më parë për Kupën e Botës FIFA 1974 dhe UEFA Euro 1988, do të shërbejë si vendi i dhjetë.

Mynihu ishte gjithashtu një qytet pritës në turneun shumëkombësh UEFA Euro 2020, duke pritur katër ndeshje (tre ku përfshihej Gjermania) përpara një numri shumë të reduktuar shikuesish për shkak të kufizimeve të COVID-19.

Vendet mbuluan të gjitha rajonet kryesore të Gjermanisë, por zona me numrin më të madh të vendeve në UEFA Euro 2024 është rajoni Rhine-Ruhr në shtetin e Rhine-Westfalia-s, me katër nga dhjetë qytetet pritëse (Dortmund, Dyzeldorf, Gelsenkirchen dhe Këln).

Sa të ardhura do të fitojnë ekipet në Euro 2024

Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s miratoi më 2 dhjetor, në Hamburg, sistemin e shpërndarjes së parave për skuadrat pjesëmarrëse në turneun final të Kampionatit Evropian.

Shuma për shpërndarjen për ekipet pjesëmarrëse konfirmohet në të njëjtin nivel si për UEFA Euro 2020, pra një total prej 331 milionë euro.

UEFA shpjegoi asokohe se ekipeve pjesëmarrese do ju garantohen nga 9.25 milionë euro. Kësaj shume do i shtohen 1 milion euro për fitore dhe 500 mijë euro për barazim. Në fazën e grupeve janë tre ndeshje.

Kalimi në raundin e 1/16-ve do u siguronte ekipeve nga 1.5 milionë euro. Çerekfinalja do u sillte 2.5 milionë euro. Një kualifikim në gjysmefinale vlen 4 milionë euro.

Nënkampionët e Euro 2024 do të përfitojnë 5 milionë euro. Ndërsa ekipi që ngre trofeun merr 8 milionë euro.

Shuma maksimale që mund të arrijë skuadra kampione, nëse do të ketë fituar të tria ndeshjet e grupit, është 28.25 milionë euro.

Kush janë 18 gjyqtarët e Euro 2024-ës

Para disa javësh UEFA ka shpallur 18 gjyqtarët që do të thirren për të arbitruar ndeshjet e Euro 2024-ës, ku Italia do të synojë të mbrojë titullin evropian të fituar tre vjet më parë në “Wembley” kundër Anglisë.

Përgjegjësia për zgjedhjen e gjyqtarëve të kompeticionit ra mbi Komitetin e Arbitrave të UEFA-s të drejtuar nga Roberto Rosetti, i cili përfshinte edhe një arbitër argjentinas, Facundo Tello, si pjesë e bashkëpunimit midis UEFA-s dhe Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut CONMEBOL.

Prandaj Tello do të gjykojë disa ndeshje të kompeticionit së bashku me dy asistentë, gjithashtu argjentinas, Gabriel Chade dhe Ezequiel Brailovsky.

Daniele Orsato

Lista e 18 gjyqtarëve të zgjedhur:

Artur Soares Dias (Portugali)

Jesus Gil Manzano (Spanjë)

Marco Guida (Itali)

Istvan Kovacs (Rumani)

Ivan Kruzliak (Sllovaki)

François Letexier (Francë)

Danny Makkelie (Holandë)

Szymon Marciniak (Poloni)

Halil Umut Meler (Turqi)

Glenn Nyberg (Suedi)

Michael Oliver (Angli)

Daniele Orsato (Itali)

Sandro Scharer (Zvicër)

Daniel Siebert (Gjermani)

Anthony Taylor (Angli)

Clement Turpin (Francë)

Slavko Vincic (Slloveni)

Felix Zwayer (Gjermani)

Gjermani – Skoci, ndeshja hapëse e Euro 2024

Gjermania dhe Skocia takohen në ndeshjen e parë të UEFA Euro 2024 në Grupin A të premten më 14 qershor, ora 21:00.

Pas daljes në fazën e grupeve në dy nga tre turnetë e fundit të mëdhenj, Gjermania do të shpresojë të marrë më të mirën në kampionatin e kësaj verë në shtëpi.

Julian Nagelsmann nuk pati fillimet më të mira pasi zëvendësoi Hansi Flick si trajner vitin e kaluar, por fitoret kundër Francës dhe Holandës në mars lënë të kuptohet për një të ardhme më të ndritshme nën drejtimin e ish-trajnerit të Bayern-it. Fitorja në Mynih sigurisht që do të rriste shpresat për një garë të nivelit të lartë në turne.

Shpresat janë sigurisht të mëdha në kampin e Skocisë pas një fushate të bujshme kualifikuese që përfshinte fitore ndaj tri herë fituesve të turneut Spanjës, Norvegjisë dhe Gjeorgjisë.

Menaxheri i parë që udhëhoqi Skocinë drejt Kampionateve Evropiane të njëpasnjëshëm, Steve Clarke ka ndërtuar një skuadër të vendosur dhe ka zhvilluar një sistem që nxjerr në pah më të mirët si kapiteni i Aston Villa-s, John McGinn dhe mesfushori i Manchester United, Scott McTominay.

Nagelsmann, trajner i Gjermanisë u shpreh: “Është hera e dytë që Gjermania pret një kampionat evropian. Për lojtarët dhe për veten time si menaxher, të marrë pjesë në një turne në tokën vendase është një mundësi unike”.

Clarke, trajneri i Skocisë tha: “Gjermania do të jetë shumë e mirë. Është turneu i tyre në shtëpi dhe ata nuk do të duan të zhgënjejnë askënd. Kur shkon në skenën e madhe, kombëtarja gjermane është gjithmonë një nga ekipet më të rrezikshme. Ne presim një lojë të vështirë, por shpresojmë se mund t’i japim edhe Gjermanisë një lojë të vështirë”.

Formacionet e mundshme:

Gjermani: Neuer; Kimmich, Rüdiger, Tah, Mittelstadt; Andrich, Kroos; Musiala, Gundogan, Wirtz; Havertz.

Skoci: Gunn; Ralston, Porteous, Hendry, Tierney, Robertson; McTominay, Gilmour, McGregor, McGinn; Adams.

Kur do të luajë Shqipëria?

Në shortin e hedhur në Hamburg të Gjermanisë në dhjetor, kuqezinjtë u vendosën në Grupin B së bashku me Spanjën, Kroacinë dhe Italinë.

Një short mjaft interesant për Kombëtaren shqiptare, që kualifikohet për herë të dytë në historinë e saj në finalet e një Kampionati Evropian.

Shqipëria do të luajë ndeshjen e parë ndaj Italisë më 15 qershor në stadiumin e “Signal Iduna Park” të Borussia Dortmund-I, duke filluar nga ora 21:00.

Më 19 qershor do të përballet me Kroacinë në stadiumin “Volksparkstadion Hamburg”, duke filluar nga ora 15:00.

Ndeshja e fundit e grupit do të jetë ajo ndaj Spanjës, që do të luhet më 24 qershor në stadiumin “Dusseldorf Arena”, duke filluar nga ora 21:00.

Cila është kënga zyrtare e Euro 2024?

Fire”, nga producentët italianë “Meduza”, amerikanët “OneRepublic” dhe kantautori gjerman Leony, është kënga zyrtare e UEFA Euro 2024, e publikuar disa kohë më parë.

Kënga, e shkruar nga Ryan Tedder i “OneRepublic” dhe prodhuar nga “Meduza”, bashkon prodhimin e himneve shumë të pëlqyer të grupit italian, tingujt bindës të “OneRepublic” dhe ekspertizën pop të Leony-t në një këngë që mishëron entuziazmin dhe shpirtin e tifozëve të futbollit dhe muzikës.

Kush janë ambasadorët për Euro 2024?

Berlin: Kevin Prince Boateng;

Këln: Harald Schumacher;

Dortmund: Roman Weidenfeller, Annike Krahn;

Düsseldorf: Martina Voss-Tecklenburg, Sandra Mikolaschek, Selin Oruz;

Frankfurt: Alex Meier, Deborah Levi;

Gelsenkirchen: Gerald Asamoah;

Hamburg: Patrick Esume;

Leipzig: Profesor Dr Jörg Junhold, Anja Mittag, Jürgen Zielinski;

Mynih: Felix Brych;

Shtutgart: Cacau, Niko Kappel, Eli Seitz.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore