Lajme

“Princi saudit i Kurorës ka sugjeruar vrasjen e mbretit Abdullah”


Flamuri i Arabisë Saudite.

“Princi i kurorës i Arabisë Saudite sugjeroi përdorimin e një ‘unaze helmuese’ për të vrarë mbretin e ndjerë Abdullah”.

Kështu deklaroi një ish-zyrtar i lartë i inteligjencës saudite, Saad al-Jabri, në një intervistë për “CBS-në” të hënën e 25 tetorit.

Më tej, ai tha se Mohammed bin Salman i tha kushëririt të tij në vitin 2014 se ai donte ta bënte këtë për të pastruar fronin për babain e tij.

Kishte tensione brenda familjes në pushtet në atë kohë lidhur me trashëgiminë.

Qeveria saudite e ka quajtur Jabri-n një ish-zyrtar të diskredituar me një histori të gjatë trillimi.

Në intervistën e tij, Jabri paralajmëroi se princi i kurorës Mohammed – sundimtari de facto i Arabisë Saudite dhe djali i mbretit Salman – ishte një “psikopat, vrasës, në Lindjen e Mesme me burime të pafundme, që përbën kërcënim për popullin e tij, për amerikanët dhe për planetin”.

Princi i kurorës i Arabisë Saudite, Mohammed bin Salman, 24 qershor 2019.

Ai pretendoi se në një takim të vitit 2014, princi i sugjeroi kushëririt të tij Princit Mohammed bin Nayef – ministrit të Brendshëm të atëhershëm – se ai mund të organizonte vrasjen e mbretit Abdullah.

“Ai i tha atij: Unë dua të vras ​​mbretin Abdullah. Unë marr një unazë helmuese nga Rusia. Më mjafton vetëm të shtrëngoj dorën me të dhe ai merr fund”, tha Jabri.

Ndërkaq shtoi se çështja u zgjidh privatisht brenda oborrit mbretëror. Por ai shtoi se takimi u filmua fshehurazi dhe se ai e dinte se ku ishin dy kopje të regjistrimit të videos.

Abdullah vdiq në moshën 90-vjeçare në vitin 2015 dhe u pasua nga gjysmë vëllai i tij Salman, babai i Mohammed bin Salman, i cili emëroi Mohammed bin Nayef si princin e kurorës.

Në vitin 2017, Mohammed bin Nayef u zëvendësua si trashëgimtar i fronit nga Mohammed bin Salman.

Ai gjithashtu humbi rolin e tij si ministër i Brendshëm dhe thuhet se u vendos në arrest shtëpiak përpara se të ndalohej vitin e kaluar për akuza të paspecifikuara.

Në këtë imazh të dhënë nga Pallati Mbretëror Saudit, Mbreti Saudit Salman duke mbajtur fjalimin e tij të hapjes në një samit virtual G20 të organizuar nga Arabia Saudite dhe i mbajtur gjatë një video-konference në mes të pandemisë COVID-19, në Riad, Arabia Saudite, të shtunën, 21 nëntor, 2020.

Jabri iku në Kanada pasi Mohammed bin Nayef u rrëzua nga pushteti.

Ai tha në intervistë se ishte paralajmëruar nga një mik i një shërbimi inteligjent të Lindjes së Mesme se Mohammed bin Salman po dërgonte një ekip të goditur për ta vrarë në tetor të vitit 2018, vetëm disa ditë pasi agjentët sauditë vranë gazetarin disident saudit Jamal Khashoggi në Turqi.

Ai pretendoi se një ekip prej gjashtë personash zbarkuan në një aeroport në Otava, por u deportuan pasi doganat zbuluan se ata mbanin “pajisje të dyshimta për analizën e ADN-së”.

Vitin e kaluar, Jabri akuzoi princin e kurorës për tentativë vrasjeje në një padi civile të paraqitur në një gjykatë federale amerikane.

Pjesëmarrësit sauditë në Iniciativën e Investimeve në të Ardhmen, “FII”, të organizuar nga Fondi i Investimeve Publike të Arabisë Saudite, qëndrojnë për të përshëndetur himnin kombëtar para një ekrani që shfaq imazhet e Mbretit Saudit Salman, djathtas, dhe Princi i Kurorës Mohammed bin Salman, 28 tetor 2018.

Princi i hodhi poshtë akuzat. Ai gjithashtu ka mohuar çdo përfshirje në vrasjen e Jamal Khashoggi, megjithëse agjencitë e inteligjencës amerikane vlerësuan se ai e miratoi operacionin.

Jabri është paditur për korrupsion nga entitete të ndryshme saudite dhe një gjykatës kanadez ka ngrirë asetet e tij duke thënë se ka “prova dërrmuese të mashtrimit”.

Ai mohon të ketë vjedhur ndonjë para nga qeveria, duke thënë se ish-punëdhënësit e tij e shpërblenin me bujari.

Në mars 2020, autoritetet saudite arrestuan djalin e Jabri-t, Omar-in dhe vajzën Sarah, në atë që grupet e të drejtave të njeriut thanë se ishte një përpjekje e dukshme për ta detyruar atë të kthehej në Arabinë Saudite.

Princi i Kurorës së Arabisë Saudite Mohammed bin Nayef gjatë një takimi me Presidentin Barack Obama në Zyrën Ovale të Shtëpisë së Bardhë, në Uashington, 13 maj 2015.

Nëntorin e kaluar, dy muaj pasi babai i tyre paditi princin e kurorës, vëllezërit e motrat u dënuan respektivisht me nëntë dhe gjashtë vjet e gjysmë burg nga një gjykatë saudite pasi u dënuan për pastrim parash dhe “përpjekje për t’u arratisur” nga vendi. Nga ana tjetër ata i mohuan akuzat.

Një gjykatë apeli la në fuqi dënimet e tyre në një seancë të fshehtë në të cilën ata nuk ishin të pranishëm.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore