Lajme

Princi i Kurorës thotë se Arabia Saudite po i afrohet normalizimit të marrëdhënieve me Izraelin


Princi saudit i Kurorës Mohammed bin Salman ka thënë se negociatat e vazhdueshme me Izraelin nënkuptojnë se perspektivat e normalizimit të marrëdhënieve midis të dy vendeve po afrohen çdo ditë e më shumë.

Dhe se “trajtimi i palestinezëve mbetet një çështje shumë e rëndësishme” për t’u zgjidhur.

Arabia Saudite po diskuton një marrëveshje të madhe me SHBA-të në të cilën do të normalizonte marrëdhëniet me Izraelin në këmbim të një pakti të mbrojtjes amerikane dhe ndihmës në zhvillimin e programit të saj bërthamor civil.

Sipas palës saudite, çdo marrëveshje do të kërkonte përparim të madh drejt krijimit të një shteti palestinez, i cili mund të rezultojë një shitje e vështirë për qeverinë më fetare dhe nacionaliste në historinë e Izraelit.

“Për ne, çështja palestineze është shumë e rëndësishme. Duhet ta zgjidhim atë pjesë”, ka thënë ai.

Për të, deri më tani ka pasur “negociata të mira”.

“Duhet të shohim se ku do të shkojmë. Shpresojmë që do të arrijë një vend, që do të lehtësojë jetën e palestinezëve, do ta marrë Izraelin si një lojtar në Lindjen e Mesme”, ka vijuar ai.

Ndërkaq, Princi i Kurorës ka mohuar raportimet se bisedimet janë pezulluar, duke thënë “çdo ditë, ne afrohemi”.

Këto ai i ka thënë gjatë një interviste në Fox News, e cila u transmetua pasi Presidenti Joe Biden u takua me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, teksa të dy ishin në New York për takimin e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së.

Biden ngriti shqetësime në lidhje me trajtimin e qeverisë së ekstremit të djathtë izraelit ndaj palestinezëve, duke i kërkuar Netanyahut të ndërmarrë hapa për të përmirësuar kushtet në Bregun Perëndimor në një kohë të dhunës së shtuar në territorin e pushtuar.

Më pas, zyra e Netanyahut ka bërë me dije se takimi “më së shumti trajtoi mënyrat për të vendosur një marrëveshje historike paqeje midis Izraelit dhe Arabisë Saudite, e cila mund të çojë në masë të madhe përfundimin e konfliktit arabo-izraelit dhe të lehtësojë krijimin e një korridori ekonomik për të lidhur Azinë, Lindjen e Mesme dhe Evropën”.

Princi Mohammed ka dhënë shumë pak intervista për mediat perëndimore, veçanërisht që nga vrasja e vitit 2018 e Jamal Khashoggi, një disident saudit dhe kolumnist i Washington Post, në një operacion të agjentëve sauditë që inteligjenca amerikane thotë se ka të ngjarë të jetë miratuar nga princi.

Që nga ajo kohë, mbretëria ka hequr çfarëdo statusi të parisë që kishte si fokus dhe është zhvendosur në nisma të mëdha diplomatike.

Gjatë intervistës, ai u pyet edhe nëse ishte i shqetësuar se Irani mund të ndërtonte një armë bërthamore. Dhe përgjigjja e tij ishte se “ne jemi të shqetësuar që ndonjë vend të ketë një armë bërthamore”.

“Ky është një veprim i keq. Ata nuk kanë nevojë të ndërtojnë armë bërthamore sepse nuk mund ta përdorin. Edhe nëse Irani merr një armë bërthamore, çdo vend përdor një armë bërthamore që do të thotë se ata janë duke pasur një luftë me pjesën tjetër të botës”, ka shtuar ai.

Ndërkaq, Arabia Saudite ka mbetur kryesisht neutrale për luftën në Ukrainë, duke ofruar ndihmë humanitare për vendin dhe duke u ofruar si ndërmjetëse midis Moskës dhe Kievit.

Mbretëria mban marrëdhënie të mira me SHBA-të, Kinën dhe Rusinë për të çuar përpara interesat e veta kombëtare.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore