Lajme

Princi Harry humbet betejën ligjore lidhur me çështjen e sigurimit të tij gjatë vizitave në MB


Princi Harry humbi një betejë ligjore të gjatë për rënien e sigurisë së tij në Britani, pasi një gjykatës i Gjykatës së Lartë vendosi të mërkurën e 28 shkurtit se qeveria britanike kishte të drejtë të ndryshonte nivelin e mbrojtjes policore për një anëtar të familjes mbretërore që nuk ishte më i përfshirë në kryerjen e detyrave zyrtare.

Në një vendim prej 51 faqesh, gjykatësi, Peter Lane, hodhi poshtë ankesën e Harry-t ndaj vendimit, duke deklaruar se Ministria e Brendshme e Britanisë, përmes Komitetit Ekzekutiv për Mbrojtjen e Personave Mbretërorë dhe Figurave Publike, nuk kishte qenë proceduralisht e padrejtë ose irracionale në ndryshimin e nivelit të tij të sigurisë.

Ishte një pengesë therëse për Harry-n, i cili ka zhvilluar një sërë betejash ligjore si për sigurinë ashtu edhe për privatësinë e tij, shkruan The New York Times, transmeton AlbanianPost.

Në fillim të këtij muaji, ai fitoi të paktën 400 mijë paund (506 mijë dollarë) si dëmshpërblim nga botuesi i The Daily Mirror, një tabloid londinez, për hakerimin “të përhapur dhe të zakonshëm” të postës së tij zanore të celularit.

Harry humbi mbrojtjen e tij automatike të financuar nga taksapaguesit nga Policia Metropolitane kur ai dhe gruaja e tij, Meghan, u tërhoqën nga detyrat mbretërore në vitin 2020, duke u zhvendosur përfundimisht në Kaliforninë Jugore.

Princi ka argumentuar se ai nuk mund të vizitojë në mënyrë të sigurtë Britaninë me familjen e tij pa atë nivel më të lartë mbrojtjeje.

Majin e kaluar, në një çështje ligjore paralele, ai humbi një ofertë për të paguar mbrojtjen e policisë nga xhepi i tij.

Në Shtetet e Bashkuara, Harry dhe Meghan mbrohen nga truproja të cilët janë të licencuar për të mbajtur armë.

Por udhëtimi në Britani përbën një sfidë të veçantë sepse rojet e tyre private të sigurisë nuk lejohen të mbajnë armë.

Siguria e çiftit u vu në qendër të vëmendjes vitin e kaluar, kur Harry dhe Meghan, së bashku me nënën e Meghan, Doria Ragland, u “pushtuan” nga fotografët pasi u larguan nga një ceremoni çmimesh në Midtown Manhattan.

Një zëdhënëse e çiftit përshkroi “një ndjekje pothuajse katastrofike me makinë në duart e një unaze paparacësh shumë agresivë”, megjithëse një shofer taksie që transportonte të tre tha se nuk kishte pasur ndjekje me makinë dhe asnjë arsye që pasagjerët e tij të trembeshin edhe sikur të ishin qartazi të alarmuar.

Në atë kohë, një zëdhënës i Departamentit të Policisë së Nju Jorkut tha se fotografët kishin paraqitur një sfidë, por që të tre kishin mbërritur në destinacionin e tyre në Upper East Side pa “përplasje, thirrje, lëndime ose arrestime të raportuara”.

Megjithatë, doli të mërkurën se avokatët e Harry-t i kishin dorëzuar Gjykatës së Lartë një kopje të një letre nga shefi i inteligjencës së Departamentit të Policisë së Nju Jorkut, John B. Hart, e cila tha se pas një hetimi të mëpasshëm, policia arriti në përfundimin se paparacët ishin sjellë në mënyrë të pamatur atë natë.

Kishte prova të mjaftueshme, shkroi Hart, në një letër të datës 6 dhjetor 2023, për të arrestuar dy individë për rrezikim të pamatur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore