Jetesë & Stil

Princi Harry arrin në MB pas lajmit për diagnostikim me kancer të Mbretit Charles


Princi Harry ka mbërritur në Mbretërinë e Bashkuar pas lajmeve për diagnozën e kancerit të babait të tij, mbretit Charles.

Duka i Sussex, 39 vjeç, mbërriti në Londër të martën e 6 shkurtit, pasi mori një fluturim nga Los Angeles, dhe dy SUV me ngjyrë të zezë që besohet se po shoqëronin Princin Harry udhëtuan me automjete policie nga aeroporti Heathrow në Clarence House, rezidenca e gjatë e mbretit Charles në Londër.

Besohet se Princi Harry dhe Mbreti Charles nuk janë takuar bashkë që nga ceremonia e kurorëzimit në maj.

“Kjo është mirë”, thotë një burim i afërt me familjen mbretërore.

“Shpresojmë se Harry do të sjellë edhe nipërit e mbesat në një moment, pasi kjo do të ishte e bukur për të gjithë ata”, shtoi burimi.

Princi Harry udhëtoi vetëm në vendin e tij, duke lënë gruan e tij Meghan Markle, 42 vjeçe, dhe dy fëmijët e tyre, djalin 4-vjeç Princ Archie dhe vajzën 2-vjeçe Princesha Lilibet, në shtëpinë e tyre në Montecito të Kalifornisë.

Duka dhe Dukesha e Sussex-it u zhvendosën në shtetin e lindjes së Meghan pasi u tërhoqën si anëtarë të familjes mbretërore në vitin 2020.

Kthimi i Harryt është hera e parë që ai viziton Britaninë e Madhe që kur mori pjesë në WellChild Awards në shtator të vitit 2023.

Vitin e kaluar, ai gjithashtu vizitoi Anglinë në maj për të marrë pjesë në kurorëzimin e mbretit Charles dhe në qershor për t’u paraqitur si dëshmitar në Gjykatën e Lartë të Gjykatat Mbretërore të Drejtësisë ku dëshmoi kundër Gazetave të Grupit Mirror (MGN) për grumbullimin e supozuar të paligjshëm të informacionit.

Ai gjithashtu bëri një paraqitje befasuese në Londër në mars të vitit 2023 për një çështje ligjore në të cilën ai dhe figura të tjera të shquara, duke përfshirë Elton John, Elizabeth Hurley dhe ish-gruaja e Jude Law, Sadie Frost paditën Associated Newspapers Ltd (ANL), botuese e Daily Mail, për mbledhje të paligjshme informacioni.

Princesha Beatrice, mbesa e mbretit Charles, u pa duke vozitur pranë Clarance House dhe është e mundur që ajo ka shkuar për të vizituar monarkun, por ajo gjithashtu jeton aty pranë në Pallatin e Shën James.

Nuk ka “asnjë plan” që Princi Harry të ribashkohet me vëllain e tij, Princin William, ndërsa ai është në Mbretërinë e Bashkuar, thotë një burim mbretëror.

Princi William, 41 vjeç, është larguar nga ngjarjet mbretërore javët e fundit pasi kalon kohë duke u kujdesur për tre fëmijët e tij, ndërsa gruaja e tij, Kate Middleton, po rikuperohet nga operacioni i saj i fundit në bark.

Princi i Uellsit do të kthehet në detyrat publike të mërkurën e 7 shkurtit me një ceremoni investimi në Kështjellën Windsor dhe gala vjetore për mbledhjen e fondeve për Ambulancën Ajrore në Londër.

Buckingham Palace njoftoi se Mbreti, 75 vjeç, ishte diagnostikuar me kancer pasi iu nënshtrua një procedure për trajtimin e një prostate të zmadhuar.

Diagnoza e kancerit të mbretit Charles, la të shokuar të gjithë pallatin

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore