Familja

Princesha Madeleine e Suedisë kthehet në atdheun e saj me familjen e saj pasi jetoi për disa vjet në SHBA


Princesha Madeleine dhe familja e saj po kthehen në Suedi pasi kaluan vitet e fundit në Florida.

Ndërsa princesha suedeze festoi ditëlindjen e saj të 42-të më 10 qershor, Shtëpia Mbretërore e Suedisë zbuloi se mbretëresha dhe burri i saj, Christopher O’Neill, po zhvendoseshin në vendin e saj nga Shtetet e Bashkuara me tre fëmijët e tyre – Princeshën Leonore, 10 vjeçe, Princi Nicolas, 8 vjeç dhe Princesha Adrienne, 6 vjeçe.

“Princesha Madeleine dhe familja e saj tani janë duke u zhvendosur në shtëpi në Suedi. Pas disa vitesh që kanë jetuar jashtë vendit, Princesha dhe Christopher O’Neill kanë vendosur që familja do të jetojë në Stokholm për momentin”, thuhet në mesazh pos tjerash.

Menaxherja e informacionit e Shtëpisë Mbretërore të Suedisë, Margareta Thorgren, tha më parë se familja do të lëvizte në faza.

Princesha Madeleine është vajza më e vogël e mbretit Carl XVI Gustaf dhe mbretëreshës Silvia, dhe kthimi i saj në vendin e saj ka qenë në punë prej vitesh.

Në mars të vitit 2023, Shtëpia Mbretërore e Suedisë njoftoi se Madeleine, Christopher dhe fëmijët e tyre po ktheheshin në Suedi pasi jetonin në Florida që nga viti 2018.

Pallati tha se princesha dhe familja e saj planifikonin “të zhvendoseshin në Suedi për një kohë të pacaktuar” dhe synonin të bënin lëvizjen në gusht të vitit 2023. Megjithatë, doli atë verë që planet u shtynë për në vitin 2024.

“Plani është që familja të shpërngulet në Suedi, sipas informacioneve që kam unë do të shtyhet deri në vitin 2024”, tha Thorgren aso kohe.

Historia e dashurisë së Princeshës Madeleine dhe Christopher filloi në SHBA dhe ata e quajtën vendin shtëpi për gjashtë vitet e fundit.

Anëtarja mbretërore u takua me financierin britaniko-amerikan në vitin 2010 në New York City, ku ajo punonte për Fondacionin Botëror të Fëmijërisë së Mbretëreshës Silvia.

Gjykata Mbretërore Suedeze njoftoi fejesën e tyre në tetor të vitit 2012 dhe çifti u martua në Pallatin Mbretëror në Stokholm atë verë.

Çifti jetoi në Nju Jork gjatë viteve të para të martesës së tyre dhe fëmija i tyre i parë, Princesha Leonore, lindi atje.

Familja prej tre anëtarësh u shpërngul në Stokholm në vitin 2015 pak para se të lindte Princi Nicolas dhe u zhvendos përsëri në Londër më vonë atë vit.

Princesha Adrienne lindi në Stokholm në vitin 2018 dhe familja bëri lëvizjen transatlantike në Florida disa muaj pas mbërritjes së saj.

Megjithëse Princesha Leonore, Princi Nicolas dhe Princesha Adrienne ndjekin titujt e tyre mbretërorë, emërtimet janë shtrirja e stilit të tyre mbretëror.

Në vitin 2019, Mbreti Carl XVI Gustaf njoftoi se fëmijët e Princeshës Madeleine dhe Christopher, si dhe fëmijët e Princit Carl Philip dhe Princeshës Sofia, nuk ishin më anëtarë zyrtarë të shtëpisë mbretërore dhe humbën titujt e tyre zyrtarë HRH (Lartësia e Tij/Saj Mbretërore).

Nipërit dhe mbesat e mbretit ruajtën titujt e tyre të princit ose princeshës, por titujt u bënë personalë dhe çdo bashkëshort ose fëmijë i ardhshëm nuk do të ketë të drejtë për ta.

Ndryshimi nuk preku Princeshën Estelle, 12 vjeçe, dhe Princin Oscar, 8 vjeç, fëmijët e trashëgimtarit të fronit, Princeshës së Kurorës Victoria dhe bashkëshortit të saj, Princit Daniel.

Ndryshe nga kushërinjtë e tyre, si Estelle (e cila pritet të bëhet monarke pas nënës së saj) dhe Oscar mbeten pjesë e shtëpisë mbretërore.

Pas njoftimit, Princesha Madeleine shprehu mbështetjen e saj për vendimin e babait të saj.

“Ky ndryshim është planifikuar për një kohë të gjatë. Chris dhe unë mendojmë se është mirë që fëmijët tanë tani po marrin një mundësi më të madhe për të formuar jetën e tyre si individë privatë në të ardhmen”, shkroi ajo në rrjetet sociale.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore