Familja

Princesha Eugenie ndihet “krenare” me Princeshën Beatrice pas një interviste mbi disleksinë


Princesha Eugenie ka përgëzuar debutimin e motrës së saj Princeshës Beatrice në një podcast për të diskutuar një kauzë me rëndësi.

Eugenie përmbledhi pamjen e motrës së saj më të madhe në episodin më të fundit të podcastit “Lessons In Dyslexic Thinking” me një postim mbështetës përmes llogarisë së saj të Instagramit.

Intervista e rrallë e Princeshës Beatrice u publikua në prag të Javës së “Ndërgjegjësimit për Disleksinë”, të cilën Shoqata Britanike e Disleksisë e shënon nga data 2 tetor deri më 8 tetor.

“Shumë krenare për ty Beatrice, dëgjo podcastin, mësime në të menduarit disleksik”, shkroi Princesha Eugenie, 33 vjeçe, mbi një fragment nga angazhimi i motrës së saj.

“Punë e mahnitshme që rrit ndërgjegjësimin se si është të jesh një mendimtar disleksik duke ndarë përvojën tënde. Mendimi yt të ka bërë njeriun e jashtëzakonshëm që je dhe më frymëzon çdo ditë”, shtoi ajo.

Gjatë bisedës së gjerë, ajo foli për arsimin, inteligjencën artificiale, ditët e para të shkollës dhe se si ajo dhe bashkëshorti Edoardo Mapelli Mozzi planifikojnë të mbështesin fëmijët e tyre nëse janë gjithashtu disleksikë.

Çifti janë prindër të vajzës Sienna Elizabeth, 2 vjeç, dhe djalit të vogël Christopher Woolf (i mbiquajtur me dashuri Wolfie), të cilin Edo e ndan me ish-partneren e tij Dara Huang.

“Si dy disleksikë, ne do të kuptojmë si prindër nëse fëmijët tanë kanë apo jo disleksi dhe si t’i mbështesim më mirë ata”, tha Princesha Beatrice, 35 vjeçe, për prezantuesen e “Lessons in Dyslexic Thinking”, Kate Griggs.

“Por, unë mendoj se gjëja më e rëndësishme që mund të bëj, shpresoj, nëse ata kanë fatin të jenë gjithashtu disleksikë, atëherë ndihem vërtet mirënjohës që mund t’i ndihmojmë ata me burime”, shtoi ajo.

Vajza e madhe e Princit Andrew dhe Sarah Ferguson ka përdorur prej kohësh platformën e saj mbretërore për të hedhur dritë mbi disleksinë, me të cilën u diagnostikua në moshën 7-vjeçare.

Në vitin 2021, ajo zbuloi se bashkëshorti i saj, Edo, është gjithashtu disleksik. Gjatë paraqitjes së saj të fundit në podcast, ajo zbuloi se si e shtyn atë të mendojë ndryshe.

“Ai është jashtëzakonisht kreativ, një projektues i jashtëzakonshëm dhe zhvillues pronash. Ai mund t’i shohë konceptet dhe hapësirën në një mënyrë shumë të bukur dhe mendoj se kjo e ka shtyrë gjithashtu të jetë sipërmarrësi që është dhe të pranojë se ai kishte nevojë të bënte gjëra. vetë”, tha Beatrice për bashkëshortin e saj, i cili punon si CEO dhe drejtor kreativ i grupit luksoz “Banda Property”.

Princesha Beatrice iu bashkua “Lessons in Dyslexic Thinking” si ambasadore e shoqatës bamirëse “Made By Dyslexia”, e cila prodhon programin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore