Muzikë

Pretendimet se Kanye West po largohet nga muzika nxisin reagime të përziera nga fansat e rep artistit


Lajmet se Kanye West është gati të tërhiqet nga industria e muzikës kanë qarkulluar me bollëk këtë 24 orësh që e lëmë pas.

Rep aritsti pionier ndihmoi në ripërcaktimin e hip-hop-it gjatë viteve 2000 dhe 2010, por trashëgimia e tij është njollosur nga akuzat për antisemitizëm dhe mbështetjen e tij vokale të ish-presidentit kontrovers të SHBA-ve, Donald Trump.

West, 47 vjeç, pritet të publikojë “Vultures 2”, i dyti nga tre albumet e planifikuar me Ty Dolla Sign, më vonë këtë vit.

Por një bisedë e publikuar së fundmi – me sa duket mes West dhe rep aritsit Rich The Kid – sugjeron se ai është gati të mbyllë karrierën e tij 20-vjeçare në muzikë.

Lajmet për tërheqjen e tij të mundshme nga jeta publike shkaktuan një reagim të përzier në mënyrë të pashmangshme në mediat sociale, me fansat e guximshëm që i kërkuan atij të vazhdonte ndërsa të tjerët shprehën lehtësim për daljen e mundshme të West.

Duke shkruar në X, dikur në Twitter, një ndjekës – me sa duket i pa impresionuar me rezultatet e fundit të West – shkroi: “Të paktën ai nuk do ta prishë diskogun e tij më”.

Një i dytë shtoi: “Oh faleminderit Zotit”.

Ndërsa një i tretë tha: “Mirë, ai thjesht po shkatërron trashëgiminë e tij”.

Mesazhi i një personi që besohet të jetë West lexonte: “Po tërhiqem nga muzika profesionale. Nuk jam i sigurt se çfarë të bëj tjetër”.

Rich më pas u përpoq të bindte babanë e katër fëmijëve që të rishqyrtonte vendimin e tij, madje duke përmendur suksesin e fundit të albumit të tij “Vultures 1” me Ty Dolla Sign.

“Të dalësh në pension? Pse ? Si ? Njerëzit kanë nevojë për ty, për muzikën tënde”, shtoi ai.

Rich u shfaq veçanërisht në këngën kryesore të West dhe Ty, “Carnival”, që kryesoi tabelën e Billboard Hot 100 kur debutoi në mars.

Kënga shënoi gjithashtu hitin e parë numër një të West në 13 vjet – e fundit e tij ishte kënga me Katy Perry në vitin 2011 “E.T”.

Pasi lajmi për tërheqjen e West u bë viral, Rich vazhdoi të fshinte pamjen e ekranit nga Historia e tij në Instagram.

Kjo ngjalli spekulime të fansave se ai mund ta ketë bërë këtë postim për të nxitur publicitet për albumin e tij të ardhshëm, “Life’s A Gamble”.

Vetëm disa orë më vonë, Rich u kthye në Instagram për të zbuluar datën e publikimit, si dhe një vështrim në listën e këngëve që përfshin një këngë të re me West.

West – i cili thuhet se ka prodhuar “Life’s A Gamble” me bashkëpunëtorin Ty Dolla $ign – do të shfaqet në këngën 16, të titulluar “Plain Jane”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore