Shqipëria

Presidentja hungareze në Kuvend: Mbështesim integrimin e Shqipërisë në BE


Kuvendi i Shqipërisë ka zhvilluar një seancë të posaçme këtë të enjte, ku ka marrë pjesë Presidentja e Hungarisë Katalin Novak.

Ajo, në fjalën e saj përshëndetëse, ka shprehur mbështetjen për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian.

Sipas saj, integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor është shumë i rëndësishëm, pasi ato kanë rol në ruajtjen e sigurisë edhe të BE-së.

Novak ka vijuar duke thënë se jo vetëm Shqipëria ka nevojë për BE-në, por edhe BE-ja për Shqipërinë.

Sakaq, ajo u ndal edhe te situata në Kosovë, për të cilën ka thënë se është e rëndësishme që të gjendet një zgjidhje për të ulur tensionet mes palëve.

Për Novak është e rëndësishme që Ballkani të ketë stabilitet.

Kurse për luftën në Ukrainë, presidentja hungareze ka thënë se Rusia dhe Ukraina duhet të ulen në tavolinën e diskutimeve.

“Integrimi evropian do na çojë drejt paqes stabilitetit në të gjithë Evropën, paqja dhe siguria e Evropës varet nga Ballkani. Kemi nevojë sa më shpejt për integrimin. Prandaj mbështesim integrimin e Shqipërisë dhe i japim ndihmë”, ka theksuar ajo.

“Duam që ju, shqiptarët të iu përshëndesim si qytetar të BE-së. Jo vetëm ju keni nevojë për BE-në, por edhe ne dhe kombet e BE-së kanë nevojë për ju brenda BE-së”, ka shtuar Novak.

Presidenti Begaj pret homologen hungareze: Mirënjohje për mbështetjen në procesin e integrimit evropian

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore