Sport

Premier League miraton pozicionin jashtë loje gjysmë automatik


Premier League do të prezantojë pozicionin jashtë loje gjysmë automatik nga sezoni i ardhshëm, me shpresën për të reduktuar kohën që i duhet VAR-it për të marrë vendime.

Sistemi i ri gjysmë automatik do të përdorë pamjet e kamerës dhe softuerin e gjurmimit për të llogaritur pozicionin e lojtarëve në momentin e një pozicioni të mundshëm, duke zëvendësuar nevojën që zyrtarët e VAR-it ta bëjnë këtë.

Në testim, ky proces ka treguar se zvogëlon gjatësinë mesatare të një vendimi VAR deri në 31 sekonda. Klubet votuan njëzëri për të prezantuar teknologjinë në një takim të aktorëve të Premier League, me përdorimin e saj të parë që pritet në vjeshtë, por jo në fillim të sezonit 2024-25.

Liga kishte shprehur më parë rezerva për adoptimin e teknologjisë, por mori mbështetjen e plotë të shefit të arbitrave Howard Webb, i cili tha se ishte “i emocionuar” për idenë.

Teknologjia u përdor me sukses gjatë Kupës së Botës 2022 në Katar. Ajo eliminon nevojën për VAR për të shtuar manualisht linja në imazhet e kamerës dhe do të prodhojë grafikë që mund t’u shfaqen tifozëve në stadiume.

Mund të jetë ende e nevojshme që VAR-ët të vlerësojnë vendimet jashtë loje në rast se shënohet një gol, në varësi të kompleksitetit të vlerësimit.

Webb dhe trupi i gjyqtarëve të Premier League tani janë në diskutime rreth lejimit të tifozëve që të shikojnë imazhet që shqyrtohen nga gjyqtarët në monitorët VAR në të njëjtën kohë me zyrtarët.

Ekziston një pritshmëri që mesazhet e shkurtra për rezultatin e vendimeve të VAR mund të shpallen nga gjyqtarët në stadiume sezonin e ardhshëm.

Në një shënim zyrtar, Premier League shkroi: “Teknologjia do të sigurojë pozicionim më të shpejtë dhe më të qëndrueshëm të linjës virtuale jashtë loje, bazuar në gjurmimin e lojtarëve dhe do të prodhojë grafikë me cilësi të lartë për të siguruar një përvojë të përmirësuar në stadiume dhe në televizion për tifozët”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore