Lajme

‘Pra je ti. Ja ku jeni’: Salman Rushdie përshkruan çastin kur u godit me thikë


Salman Rushdie ka thënë se mendimi i tij i parë kur pa njeriun që do ta godiste me thikë në skenë në gusht 2022 ishte: “Pra, je ti. Këtu jeni ju”.

“Ndihej si diçka që po dilte nga e kaluara e largët dhe po përpiqej të më tërhiqte pas në kohë, nëse dëshironi, përsëri në atë të kaluar të largët, në mënyrë që të më vriste,” tha autori britaniko-amerikan me origjinë indiane, i librave duke përfshirë Vargjet Satanike dhe Fëmijët e Mesnatës.

Rushdie ishte gati të mbante një fjalim në Institutin Chautauqua në shtetin e New York-ut më 12 gusht 2022, kur një burrë u vërsul në skenë dhe e goditi me thikë rreth 10 herë.

“Unë isha ulur në skenë,” tha Rushdie, duke lexuar nga kujtimet e tij të ardhshme rreth sulmit, të titulluar Knife: Meditimet pas një tentative vrasjeje.

“Më pas, në cepin e syrit tim të djathtë – gjëja e fundit që syri im i djathtë do të shihte ndonjëherë – pashë burrin me të zeza duke vrapuar drejt meje në anën e djathtë të zonës së ndenjes. Rroba të zeza, maskë e zezë për fytyrën. Ai po vinte fort dhe i ulët. Një raketë squat.

“E pranoj, ndonjëherë e kisha imagjinuar vrasësin tim të ngrihej në ndonjë forum publik apo në një tjetër, dhe të vinte për mua në këtë mënyrë. Kështu që mendimi im i parë kur pashë këtë formë vrastare që po nxitonte drejt meje ishte: “Pra, je ti”. Këtu je”.

Pas sulmit, Rushdie qëndroi në spital për gjashtë javë. Ai humbi shikimin në njërin sy dhe ndjesinë në disa majë të gishtave.

“Një nga kirurgët që më kishte shpëtuar jetën më tha: ‘Së pari ishe vërtet i pafat dhe më pas ishe vërtet me fat’. Unë thashë, ‘Cila është pjesa me fat?’ dhe ai tha ‘Epo, pjesa me fat është se njeriu që ju sulmoi nuk e kishte idenë se si të vriste një burrë me thikë’, tha Rushdie për Anderson Cooper në 60 Minutes të CBS në intervistën e parë televizive që nga sulmi (për t’u transmetuar e plotë të dielën në orën 19:00 sipas kohës Lindore të SHBA-ve).

Sulmi erdhi 33 vjet pasi udhëheqësi i atëhershëm i Iranit, Ayatollah Ruhollah Khomeini, lëshoi një fetva që bënte thirrje për vdekjen e Rushdie pas botimit të Vargjeve Satanike, e cila u konsiderua blasfemuese.

Sulmuesi i dyshuar, Hadi Matar, u deklarua i pafajshëm për akuzat për tentativë vrasje të shkallës së dytë dhe sulm të shkallës së dytë. Ai është mbajtur pa kusht që nga arrestimi i tij menjëherë pas sulmit.

Në janar, gjyqi i Matarit u vonua për shkak të kujtimeve të ardhshme, të cilat do të publikohen të martën. Një avokat që përfaqësonte Matarin argumentoi se ata kishin të drejtë të shihnin kujtimet dhe çdo material të lidhur përpara se klienti i tij të dilte në gjyq, pasi do të përbënte provë.

Në qershor të vitit të kaluar, Rushdie njoftoi se po punonte për librin e kujtimeve gjatë një paraqitjeje të para-regjistruar në Zoom në festivalin Hay.

Knife, i cili është botuar nga Penguin dhe ka 224 faqe, është libri i parë që Rushdie ka shkruar që nga sulmi. “Ky ishte një libër i domosdoshëm për mua për të shkruar: një mënyrë për të marrë përgjegjësinë për atë që ndodhi dhe për t’iu përgjigjur dhunës me art,” tha ai.

Romani i fundit i Rushdie, Victory City, u botua në shkurt 2023, megjithëse ishte shkruar para sulmit. Ai botoi më parë një kujtim në vitin 2012, të titulluar Joseph Anton, për kohën e tij të fshehur pas botimit të Vargjeve Satanike.

Rushdie ka shkruar 15 romane dhe shumë vepra jo-fiksion. Ai është përzgjedhur pesë herë në listën e ngushtë për çmimin Booker, duke fituar çmimin në vitin 1981 për Midnight’s Children. Libri gjithashtu fitoi Booker of Bookers në 1994 dhe Best of the Booker në 2008, për të shënuar 25-vjetorin dhe 40-vjetorin e çmimit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore