Lajme

Portreti i Marilyn Monroe-s mund të arrijë një rekord prej 200 milionë dollarësh


"Shot Sage Blue Marilyn" nga Andy Warhol.

Një nga portretet më ikonike të Marilyn Monroe-s, punuar nga Andy Warhol, mund të bëhet vepra e artit më e shtrenjtë e shekullit XX, me ofertat që kapin shifrat e 200 milionë dollarëve.

“Shot Sage Blue Marilyn”, mbi 1 metër katror, njëra prej dhjetëra imazheve që artisti i bëri Monroe-s në vitet 1960, do të dalë këtë maj në shitje në Nju Jork, njoftoi të hënën shtëpia e ankandeve Christie’s.

Riprodhimet shumëngjyrëshe të portretit të yllit të Hollivudit janë ndër veprat e tij më të njohura.

Duke përdorur një teknikë të quajtur “silkscreen printing”, e cila kopjon imazhe në letër, duke përdorur një shtresë mëndafshi me rrjetë të hollë si një shabllon, ai filloi t’i prodhonte ato në vitin 1962, menjëherë pas vdekjes së aktores.

Ashtu si me përshkrimet e tij të figurave të tjera të famshme, duke përfshirë Elvis Presley-n dhe udhëheqësin kinez Mao Zedong, artisti krijoi versione të shumta të portretit të Monroe-s në ngjyra dhe konfigurime të ndryshme.

Ndër më të njohurit është “Marilyn Diptych”, në pronësi të grupit britanik të galerisë Tate.

Artisti amerikan i popit Andy Warhol, fotografuar në studion e tij në Nju Jork në vitin 1983

Në vitin 1964, ai zhvilloi një proces të ri “më të rafinuar dhe me kohë intensive” që ishte “në kundërshtim me prodhimin masiv për të cilin ishte më i njohur”, sipas shtëpisë së ankandeve.

Një pjesë e vogël e pikturave mendohet se kanë tërhequr çmime mbi 200 milionë dollarë në shitje private (përfshirë vepra të piktorëve abstraktë ekspresionistë Willem de Kooning dhe Jackson Pollock), megjithëse kjo shifër është arritur vetëm një herë në ankand – nga Leonardo da “Salvator Mundi” i Vinçit, i cili në vitin 2017 u shit për mbi 450 milionë dollarë.

Rekordi aktual i ankandit për një pikturë të shekullit të 20-të është 179.4 milionë dollarë të paguara për “Les Femmes d’Alger (Versioni O)” të Pablo Picasso-s në vitin 2015.

Rekordi aktual i ankandit për një vepër të Warhol-it mbahet nga “Silver Car Crash (Double Disaster)”, i cili përshkruan pasojat e një përplasjeje rrugore, pasi u shit për më shumë se 105 milionë dollarë gati një dekadë më parë.

Disa nga imazhet e Marilyn-it kanë tërhequr gjithashtu një shumë të madhe në ankand vitet e fundit, me “White Marilyn” të vitit 1962 që u shit për 41 milionë dollarë në Nju Jork në 2014.

“Shot Sage Blue Marilyn”, ndërkohë ishte në pronësi të një sërë galeristësh dhe koleksionistësh të profilit të lartë përpara se të blihej nga tregtari i ndjerë zviceran i artit Thomas Ammann. Ajo po ofrohet në ankand nga Fondacioni “Thomas and Doris Ammann Cyrih”, organizata bamirëse e krijuar në emrin e tij (dhe motrës së tij), e cila do të përdorë të ardhurat për të financuar programe shëndetësore dhe arsimore për fëmijët në mbarë botën, sipas një njoftimi për shtyp.

“Shot Sage Blue Marilyn” nga Andy Warhol.

I përshkruar nga Christie’s si “një nga imazhet më të rralla në ekzistencë”, portreti është shfaqur në galeritë duke përfshirë Muzeun Guggenheim në Nju Jork, Qendrën Pompidou në Paris dhe Tate Modern të Londrës.

Në një deklaratë për shtyp, kryetari i artit të shekullit 20 dhe 21 në Christie’s, Alex Rotter, e përshkroi veprën si “kulmi absolut i popit amerikan” dhe “piktura më e rëndësishme e shekullit të 20-të që do të dalë në ankand në një brez”.

Duke qëndruar përkrah “Lindja e Venusit” të Botticelli-t, “Mona Lisa” të Da Vinçit dhe “Les Demoiselles d’Avignon” të Picasso-s, punimi “Marilyn” i Warholit është një nga pikturat më të mëdha të të gjitha kohërave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore