Lajme

Portreti i Ena Wertheimer që sfidoi konvencionet seksuale


Piktori John Singer Sargent dhe Ena Wertheimer, ishin miq të mirë.

Raporti i tyre i ndërsjellë është i dukshëm në portretin mbresëlënës të saj që ai pikturoi me fustanin e zbukuruar Cavalier të kompletuar me kapelën, e cila mund të shihet në Fashioned by Sargent, që aktualisht shfaqet në Muzeun e Arteve të Bukura në Boston.

Duke buzëqeshur gjerësisht ndërsa kthehet për të parë mbi supe, ajo shtrëngon një copë pëlhure të mbështjellë me kujdes që t’i ngjajë një manteli në dorën e saj me doreza.

Natyra dinamike e portretit, që të jep përshtypjen se Ena u kap në mes të veprimit, çoi në emrin italian të pikturës së vitit 1905, A Vele Gonfie, që do të thotë “me qejf”.

Do të ishte një portret shumë i pazakontë në çdo rrethanë, por është aq më tepër duke pasur parasysh se ai u porosit nga babai i saj, Asher Wertheimer, një tregtar arti, me rastin e martesës së saj me financierin Robert Mathias.

“Nuk ishte aspak e zakonshme të portretizohej me veshje mashkullore. Për një portret zyrtar martese ishte e jashtëzakonshme”, thotë studiuesi Andrew Stephenson për BBC Culture.

Sipas Tate, “kapela dhe manteli ishin veshjet e veshura nga anëtarët e Urdhrit të Garter të monarkisë britanike, e cila në atë kohë pranonte vetëm anëtarë meshkuj”.

Sigurisht që nuk ishte lloji i veshjes me të cilën klientela femër aristokrate e Sargentit do të kishte pranuar të shihej, por këto ishin gra me të cilat Sargent nuk ndjente asnjë lidhje të vërtetë.

Një amerikan me origjinë që kishte kaluar pjesën më të madhe të jetës së tij në Evropë, Sargent u ndje si një i huaj në shoqërinë britanike dhe preferonte ata që nuk ishin të lidhur nga ato që ai i shihte si kode mbytëse të përshtatshmërisë.

“Atij nuk i dukeshin shumë interesante gratë konvencionale, konservatore angleze. Atij i pëlqenin gratë shumë të forta, shpesh të pavarura”, thotë Stephenson.

Një grua jo-konvencionale

Ena Wertheimer goditi në shenjë, duke pasur cilësi që e tërhiqnin si mikeshë dhe kujdestare.

Si ajo dhe motra e saj Beti kishin ndjekur shkollën Slade of Art dhe Ena do të vazhdonte të ishte një tregtare arti më vete.

“Me të gjitha llogaritë, ajo ishte shumë e shoqërueshme, argëtuese dhe jo-konvencionale në mënyrën dhe të folurit e saj. Ajo ishte gjithashtu shumë e gjatë. Ky kombinim faktorësh prodhoi një grua që ishte shumë e dallueshme, por edhe shumë kozmopolite në mënyrën dhe qasjen e saj”, thotë Stephenson.

Pritja kritike ndaj A Vele Gonfie u përzje qartë kur portreti u ekspozua në Akademinë Mbretërore në vitin 1905.

Piktori John Collier vlerësoi “animacionin e jashtëzakonshëm të shprehjes”. Megjithatë, kritiku i artit ACR Carter vërejti me kujdes se Ena kishte “hirin e pakapshëm të vrazhdësisë”.

Kjo kritikë ishte sigurisht snob dhe me siguri antisemitike.

E ardhur nga një familje e re, e cila kishte pasur guximin të fitonte paratë në vend që tëi trashëgonte ato, Ena nuk ishte e njohur me kodet e sjelljes që qeverisnin aristokracinë.

Siç vëren Stephenson, antisemitizmi bashkëkohor e pa demonstrativitetin e supozuar të grave hebreje të dënuar si të tepruar dhe të papërpunuar.

Megjithatë, fakti që portreti i saj u pikturua katër vjet pas një portreti të përbashkët të saj dhe të motrës, i cili mori kritika edhe më të ashpra, sugjeron se ajo dhe në të vërtetë e gjithë familja e saj, nuk i dhanë dorë kritikëve.

Ai portret pa atë, me kokën lart, me njërën dorë të mbështjellë rreth belit të Betit, tjetrën të mbështetur në kapakun e një vazoje të madhe kineze, simbol i burimit të pasurisë së familjes.

Të dyja rioshet janë të veshura me fustane të guximshme.

Ato rrezatojnë një besim personal, madje edhe seksual, që duket se ka nxjerrë në pah më të keqen e snobizmit dhe paragjykimit bashkëkohor britanik.

Marion Spielmann u ankua në Magazine of Art se “gjallëria – veçanërisht e të dy zonjave të reja – është pothuajse e dhimbshme”.

Megjithëse “gjallëria” ishte qartë diçka që shoqëria konservatore mendonte se duhej të frenohej, për Wertheimers ishte diçka për t’u vlerësuar.

Ena padyshim nuk ndjeu nevojën për të frenuar natyrshmërinë e saj për A Vele Gonfie dhe Sargent duket se ishte kënaqur me mundësinë për ta pikturuar atë në një mënyrë të tillë.

Refuzimi i saj për t’u mbytur nga pritshmëritë shoqërore padyshim që i bëri thirrje artistit, i cili në mënyrë aktive kërkonte shoqërinë e grave që ndanin një pikëpamje të ngjashme, shpesh duke i festuar ato në punën e tij.

“Ai u zhvendos në rrethe kryesisht artistike dhe këto gra ishin disa nga mikeshat e tij më të ngushta”, thotë studiuesja Frances Fowle.

Përveç Wertheimers, rrethi i Sargent përfshinte koleksionisten e artit amerikan Isabella Stewart Gardner dhe shkrimtaren britanike Violet Page, e njohur si Vernon Lee.

“Ai ishte më pak konvencional se shumë piktorë portretesh dhe shumë më tepër përqafonte stilin e jetës që bënin shumë nga këto gra”, thotë Fowle.

Sargent pikturoi si Lee ashtu edhe Anstruther Thomson në portrete shumë jo-konvencionale.

Lee mban syze dhe i ka flokët të tërhequr, duke i dhënë asaj një pamje mashkullore që shtohet nga jaka dhe kravata.

Anstruther Tomson mban gjithashtu një jakë dhe kravatë dhe qëndron me gishtin e madh të mbërthyer në xhaketën e saj në mënyrë komanduese.

Sargent ishte tanimë i lirë të merrte liri më të mëdha, por ai i shtyu kufijtë edhe me portrete të porositura.

“Ka diçka më dinamike në pozat që ai zgjedh për këto femra”, thotë Fowle.

Alice Thursby, e cila ka lindur në një familje politikisht liberale dhe ka studiuar art në Paris, është një rast i tillë.

“Ajo po ngrihet nga karrigia, është një pozë aktive, është shumë e pazakontë edhe në veprën e Sargent”, thotë Fowle.

Mënyra se si dora e majtë e Thursby, e shtyrë fuqishëm në ijë, tërheq vëmendjen te unaza e saj e martesës është gjithashtu domethënëse.

“Unë mendoj se çështja është se martesa e saj nuk do ta lidhë atë. Burri i saj ishte një inxhinier dhe kishte prona, kështu që ajo po kalonte në atë jetë më konvencionale dhe megjithatë ajo vetë duket si shumë e pavarur dhe me mendje liberale”.

Fakti që ajo nuk ka veshur një fustan mbrëmje është një tjetër faktor që thekson modernitetin e saj.

“Ai shpesh merrte vendimin, veçanërisht me femrat më të reja, për t’i shfaqur ato me veshje dite si femra moderne, gjë që ishte mjaft jo-konvencionale”, thotë Fowle.

Fowle beson se dy nga portretet më të njohura të Sargent, Lady Agnew e Lochnaw dhe Ellen Terry si Lady Macbeth, tregojnë gjithashtu dashurinë e tij për gratë e forta.

Agnew kishte hyrë me ngurrim në një martesë me një burrë shumë më të vjetër, por duket se kishte preferuar shoqërinë e gjallë të atyre që ishin më afër moshës së saj.

Sargent kap një sensualitet që ajo ndoshta u ndje e detyruar ta ndrydhte në rrethana normale.

Për Terry-n, ai shkoi aq larg sa shpiku një pozë që shërben për të theksuar praninë komanduese të aktores si në skenë ashtu edhe jashtë skenës.

Por për gëzimin e plotë të jetës dhe vendosmërinë për të injoruar me gëzim paragjykimet shoqërore, asgjë nuk mund ta mposht Ena Wertheimer në A Vele Gonfie.

Marrë nga “BBC”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore