Lajme

Ponosh: Vuçiç po përgatitet për lëvizjen përfundimtare në dorëzimin e Kosovës


Zdravko Ponosh

Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura serbe, Zdravko Ponosh, ka thënë se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, “po përgatitet për lëvizjen përfundimtare në dorëzimin e Kosovës”.

“I ashtuquajturi fundi i Vuçiç-it, në historiografinë serbe do të marrë emrin e tij. Pas debaklit në Banjë, Vuçiç u fut në qoshe. Çmimi për ta tërhequr atë nga cepi është të mos i lëmë të paktën pak hapësirë ​​demokracisë në Serbi. Pse dikush do të tregtojë me të për diçka që ai nuk do t’ua dorëzojë atyre por qytetarëve të Serbisë. Çmimi është të shpërndajë nëpër Kosovë atë që ka shitur”, ka thënë Ponosh për median opozitare serbe “Danas”.

Ai shtoi se nga Vuçiç, ndërkombëtarët, po kërkojnë bashkëpunim urgjent dhe pa kushte sa i përket Kosovës, dhe se sipas tij, “kjo mundësi nuk do të humbasë”.

“Fillimisht i referohet kthimit të Listës Serbe në arkitekturën e qeverisë së Kurtit. Lista Serbe, meqë ra fjala, shpejt filloi ta përmbushë atë pjesë të obligimit që kishte marrë Vuçiç. Ata kërkuan nga Kurti që urgjentisht të thërrasë zgjedhjet në Veri dhe do të marrin pjesë me dëshirë dhe pa asnjë kusht”.

“Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe nuk përmendet më nga ata dhe Kurti, pa marrë parasysh se ajo që po përgatitet nuk është as komunitare e as serbe. Problemi është se tani Kurti shtrëngohet dhe dëshiron ta poshtërojë më tej Vuçiç-in kur e pa se është në baltë”, shtoi.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç.

Një kërkesë tjetër, edhe më e rëndësishme, thekson Ponosh, është që Vuçiç ta pranojë Kosovën në organizatat ndërkombëtare dhe këtë ta bëjë urgjentisht.

“Pa njohje formale sepse as që është e nevojshme të zhbllokohet rruga e Kosovës drejt anëtarësimit në NATO. Në bisedimet që Vuçiç ka pasur ditë më parë në Beograd, atij i është dhënë kohë deri më 22 tetor për të menduar, me mirëkuptimin se sigurisht që do të mendojë për të ardhmen e tij”.

“Nëse është dakord për gjithçka, atëherë mund t’i bëjë zgjedhjet e dhjetorit në stilin e tij dhe nuk do të ‘ngecë’. Dhe nëse bën disa hapa delikate, mund ta bëjë disa javë pas zgjedhjeve. Është e pabesueshme se sa herë Vuçiç ia shiti Kosovën si tullë popullit dhe aktorëve të jashtëm. Kësaj tregtie të jashtme po i vjen fundi. Sa kohë do t’i shesë tulla popullit varet nga populli. Ndoshta tashmë në dhjetor”, pohoi ai, duke iu referuar zgjedhjeve të mundshme parlamentare në Serbi, të cilat raportohet se mund të mbahen më 17 dhjetor.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore