Film

Policia e LA hap hetimet për vdekjen e Matthew Perry


Policia në Los Angeles ka thënë se ka hapur një hetim për vdekjen e aktorit të njohur të serialit legjendar Friends, Matthew Perry.

Perry, ylli i hitit televiziv Friends, vdiq në tetor nga “efektet akute të ketaminës”, thanë zyrtarët mjekësorë në atë kohë.

Hetimi do të shqyrtojë se si aktori ka marrë anestezionin ketaminë që gjendet në sistemin e tij.

Mbytja u rendit gjithashtu si një faktor kontribues në vdekjen e tij, e cila u konsiderua si një aksident.

Në një deklaratë për mediat të martën, Departamenti i Policisë së Los Angelesit konfirmoi se po punon me Agjencinë e Zbatimit të Drogës dhe Shërbimin e Inspektimit Postar të SHBA-ve për një hetim mbi vdekjen e 54-vjeçarit.

Është e paqartë se sa larg është hetimi – i cili u raportua fillimisht nga TMZ – ose kush është intervistuar si pjesë e tij.

Perry u gjet pa përgjigje në pishinën e shtëpisë së tij në LA më 28 tetor dhe më vonë u shpall i vdekur në vendngjarje.

Zyra e ekzaminuesit mjekësor të LA County tha në dhjetor se kishte “nivele të larta të ketaminës të gjetura në ekzemplarin e tij të gjakut pas vdekjes”.

Zëvendës eksperti i lartë mjekësor Raffi Djabourian shtoi se faktorë të tjerë kontribues në vdekjen e tij ishin sëmundja e arterieve koronare dhe efektet e buprenorfinës, e cila përdoret për të trajtuar çrregullimin e përdorimit të opioideve.

“Mbytja kontribuon për shkak të mundësisë së zhytjes në pishinë pasi ai ra në pavetëdije; sëmundja e arterieve koronare kontribuon për shkak të përkeqësimit të efekteve të miokardit të shkaktuara nga ketamina në zemër,” tha ai.

Perry kishte marrë trajtime me ketaminë të mbikëqyrur nga mjekët për depresionin dhe ankthin në kohën e vdekjes së tij, megjithëse raporti vuri në dukje se trajtimi i fundit i përshkruar me ketaminë ishte një javë e gjysmë para vdekjes së tij.

Në kulmin e famës së tij, Perry po luftonte me varësinë ndaj ilaçeve kundër dhimbjeve dhe alkoolit, dhe ndoqi klinikat e rehabilitimit në shumë raste.

Në vitin 2016, ai i tha BBC Radio 2 se nuk i kujtohej tre vjet xhirime gjatë filmit Friends, për shkak të pijeve dhe drogës.

Pas përpjekjeve për trajtim, ai shkroi në kujtimet e tij se ishte kryesisht i matur që nga viti 2001 – “me përjashtim të rreth 60 ose 70 fatkeqësive”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore